Stát před kamerou už v určité fázi kariéry prostě nestačí. Máte-li dost hereckých zkušeností a navrch možnost pozorovat mistry režisérského oboru, vznášet povel „akce!“ je přirozeně nejlepší až tehdy, když si scénu sami uspořádáte a vyprávíte příběh dle vlastního uvážení. Následující herci zvládli natočit i několik dobrých, potažmo skvělých filmů a současně v nich ztvárnit hlavní úlohu. Jde o obdivuhodný výkon, neboť herecká příprava je velmi komplexní záležitostí, která se však mnohdy nemůže rovnat obsáhlým povinnostem režiséra či režisérky – tedy člověka, za nímž každý člen štábu chodí pro konečné rozlousknutí tisíce a jednoho problému.
Články 14
Někdy se zdá, že herec či herečka má pro určitou úlohu až přehnaně vysokou kvalifikaci. I ti nejslavnější lidé z oboru si často rádi odskočí k takřka komiksovému padoušství, kdy jejich zloduši vedou excentrické řeči o dominanci, podrobování či vsazení svých nemesis do věčných okovů. Někdy je k účasti na těchto projektech vedou silné osobní motivace, jindy peníze, důvěra ve scénář nebo i jejich umělecká vize, která daný film přímo utváří. V následujících případech se skvělí a renomovaní herci chopili záporáků v dílech, která u mainstreamového publika a kritiky pohořela. Často hlavně díky nim však posléze načichla kultovním odérem a přestřelené nebo prostě neobvyklé herecké výkony jsou tím, co si na nich můžeme zaručeně užívat.
Mexický režisér Faunova labyrintu a Hellboye Guillermo del Toro si nedávno odnesl Oscara za animovaný snímek Netflixu Pinocchio Guillerma del Tora. Stal se prvním filmařem se zlatými soškami za nejlepší film, animovaný film a režii. V současnosti pracuje na dlouhodobě připravované adaptaci Frankensteina a podle několika zdrojů si pojistil prvotřídní herecké obsazení.
Existuje typ filmů, jemuž Američané říkají „instant classic“. Při jejich sledování už totiž v mysli vyčleňujeme místo v učebnicích kinematografie, jež jednoho dne zaplní, a máme příjemný dojem, že jsme svědky vzniku dějin. Mumie z roku 1999 je přesně opačným případem. Letním blockbusterem, u nějž se zdálo, že má jen dva základní účely: potěšit nenáročné publikum a naštvat fanoušky klasické hororové série, kteří doufali, že dostanou důstojný remake, a místo toho se museli spokojit s přihlouplým akčním velkofilmem. Jenže cesty osudu jsou nevyzpytatelné a po téměř čtvrt století si Mumii nejen pamatujeme, ale milujeme ji možná ještě víc než v době premiéry.
Francisi Fordu Coppolovi, který se navždy zapsal do dějin režií mafiánské trilogie Kmotr, bude brzy 83 let. V době, kdy většina lidí je už v důchodu, se ale chystá na možná největší film své kariéry. Připravuje ho skoro čtyřicet let a nikdo mu na něj nechtěl dát peníze.
V neděli skončily televizní Devadesátky, což neuniklo vaší kritické pozornosti. Zaujala vás též nejnovější „poirotovka“ Smrt na Nilu a vrátili jste se také k přeceňované katastrofické satiře K zemi hleď! Nesmlouvavému zubu času naopak uniká klasické mistrovské dílo hororového žánru z roku 1931. Které? Dozvíte se v dalších Komentářích týdne. Inspirujte se. Vaše názory uvádíme bez jakýchkoli redakčních úprav.
Kenneth Branagh se podruhé zhostil role legendárního Hercula Poirota. Jak si uznávaný tvůrce poradil s další filmovou adaptací díla proslulé autorky detektivek Agathy Christie?
V letošním roce hned tři slavní režiséři natočili remake jiného filmu. Guy Ritchie přišel s drsným krimi thrillerem Rozhněvaný muž, jenž je předělávkou zapadlého francouzského snímku Krvavý prachy. Denis Villeneuve konečně uvedl svou verzi kultovního sci-fi románu Duna a v prosinci měla premiéru druhá filmová verze legendárního muzikálu West Side Story, jejímž autorem je Steven Spielberg. Filmové předělávky jsou obvykle vnímány spíše negativně, když se ale nové verze již dříve zpracovaného příběhu chopí osobitý tvůrce, výsledek může být velice zajímavý. Tak jako v následujících případech.
Na Amazon Prime Video před několika dny dorazila adaptace stejnojmenné knihy Toma Clancyho Bez výčitek, jejímž hlavním hrdinou je drsný agent John Kelly (resp. John Clark). Clancyho nejznámějším protagonistou je však datový analytik CIA Jack Ryan, jenž se dosud objevil v pěti filmech (a jednom seriálu). Zde jsme je seřadili dle hodnocení našich uživatelů sestupně od nejlepšího po nejhorší.
Králové diska brzy ovládnou i stříbrné plátno.