S ročním zpožděním se v české distribuci objevila druhé část filmového diptychu provokativního rakouského režiséra Ulricha Seidla. Po Rimini, které soutěžilo na festivalu v Berlíně, má tak české publikum možnost vidět také Spartu, jíž ještě před světovou premiérou provázely kontroverze spojené s podezřením z neetického zacházení s dětskými neherci. Snímek samotný přitom pojednává o nesnadném tématu a ne každý ho dokáže dokoukat do konce.
Články 5
Online nabídka audiovizuálního obsahu se neustále rozšiřuje a je čím dál těžší se v ní neztratit. Každý týden proto vypíchneme několik titulů hodných vaší pozornosti, které právě dorazily na některou ze streamovacích platforem dostupných v Česku. Zohledníme přitom mezinárodní giganty i lokální hráče, akční filmy i festivalovou produkci.
Ulrich Seidl platí bezesporu za radikálního režiséra, jehož dokumentárně nesmlouvavé a cynické filmy nezřídka vyvolávají diváckou nechuť. Do české distribuce právě míří jeho nový hraný snímek Rimini. Ten tvoří diptych s taktéž uváděním filmem Sparta opředeným kontroverzemi ohledně neetického zacházení s dětmi na place. Je však Rimini stále tou těžko snesitelnou podívanou předkládanou režisérem minimálně už od začátku tisíciletí?
Dokumentární Ji.hlava, to jsou stovky snímků z celého světa, které se každoročně promítají na přehlídce, jež právě dnes odstartuje již pošestadvacáté. Redaktoři Kinoboxu Lukáš Král a Mojmír Sedláček prostudovali program a vybrali desítku dokumentárních snímků, které rozhodně stojí za zhlédnutí.
Šokující reportáž, podle níž byly nezletilé rumunské děti během natáčení nového filmu režiséra Ulricha Seidla vystaveny nevhodnému zacházení, které zahrnovalo emoční vydírání či nucené vysvlékání, o němž jejich rodiče nevěděli, přinesl magazín Der Spiegel. Seidl se měl těchto činů dopustit při výrobě snímku Sparta zabývajícího se pedofilií a natáčeného v zapadlé rumunské obci s místními neherci.