Bleskurychlé uvedení Milých laskavostí (Kinds of Kindness) jen pár měsíců poté, co Yorgos Lanthimos a Emma Stone utrhli čtyři Oscary za Chudáčky, rozhodně narušuje běžnou distribuční taktiku podobně výrazných filmařů. I z marketingových důvodů si málokdy nárokují veřejný prostor bez toho, aby dali publiku šanci na dekompresi. Filmovému eventu je ostatně těžší propadnout, když ztratí punc výjimečnosti. Jenže řecký režisér si vybudoval pověst na tom, že posouvá hranice, a zaútočil na nás bez zaváhání. Kde Chudáčci (Poor Things) byli jeho doposud nejvíce divácky vstřícným projektem, tam mají být Laskavosti návratem k nonkonformním kořenům.
Články 34
Zřejmě nejkontroverznější prezident USA v novodobých dějinách dostane filmový portrét, který mu možná neudělá radost. Íránský režisérský objev Ali Abbasi (Svatý pavouk, The Last of Us) připravuje životopisný snímek The Apprentice (tedy učeň či nováček), v němž si posvítí na raná podnikatelská léta Donalda Trumpa. Ambicióznímu Newyorčanovi tehdy dělal společenský stín pravicový advokát a mistr politických kliček Roy Cohn a první fotografie z filmu odhaluje titulní dvojici v podání Sebastiana Stana (Captain America: Návrat prvního Avengera) a Jeremyho Stronga (Boj o moc). Očekávaný projekt, který už raná šeptanda šteluje na příští Oscary, bude mít v půlce května premiéru na festivalu v Cannes v rámci hlavní soutěže, a to vedle novinek Francise Forda Coppoly (Megalopolis), Yorgose Lanthimose (Kinds of Kindness) či Davida Cronenberga (The Shrouds).
V Las Vegas jako každoročně probíhá CinemaCon, což mimo jiné znamená příliv zpráv o promítaných trailerech či klipech z očekávaných filmů, potažmo i rozhovorů s přítomnými tvůrci. Možná nejvíc pozornosti si zatím uzmula dlouho připravovaná sci-fi Mickey 17, kterou natočil režisér Parazita (Parasite) Bong Joon-ho. V té Robert Pattinson (The Batman) coby postradatelný kolonista opakovaně umírá při riskantních vesmírných misích a futuristická kopírka lidského těla jej přivádí zpět i se zkušenostmi minulých „výrobních čísel“. Film odsunutý na leden 2025 má být spojením drahého hollywoodského blockbusteru a režisérovy autorské filosofie, již z rodné Jižní Koreje přenesl až na oscarové pódium, kde mu zásluhou Parazita roku 2020 tleskali i poražení Tarantino se Scorsesem.
Růže mají trny a ty bodají i po letech zdánlivě bezstarostného manželství. Když se žena jednoho dne probudí v honosné vile a zjistí, že svého tvrdohlavého manžela vlastně potajmu nenávidí, je zaděláno na tragédii s pořádnou hrstí černého humoru. Válka Roseových (The War of the Roses) z roku 1989, nejznámější režisérský počin Dannyho DeVita s Kathleen Turner a Michaelem Douglasem, dostane filmového nástupce z dílny režiséra Jaye Roache (Šokující odhalení). Znesvářené manžele si v nové adaptaci stejnojmenné knihy Warrena Adlera z roku 1981 zahrají Benedict Cumberbatch (Doctor Strange) a Olivia Colman (Favoritka).
Prodloužený velikonoční víkend je v plném proudu, a i když vám televize nabízí ve svém menu nespočet tradičních pohádek, možná budete chtít dát přednost něčemu novému a neokoukanému. Naštěstí jsou tu streamovací služby, díky nimž dorazí v těchto dnech do vašich obýváků jeden z nejlepších filmů loňského roku či dva velké české tituly.
Jestli po světě chodí osobitější režisér než řecký strůjce univerzálně obdivovaného bizáru Yorgos Lanthimos, tak asi ještě nestihl natočit svůj debutový film. Pár týdnů po oscarovém úspěchu Chudáčků (Poor Things), jejichž čtyři zlaté sošky nejvíc zatopily jinak bezkonkurenční sedmioscarové jízdě Oppenheimera, Lanthimos představuje tajuplné povídkové dílo Kinds of Kindness. Režisérovu čtvrtou spolupráci s Emmou Stone doplňují další herecká esa Willem Dafoe, Jesse Plemons či Margaret Qualley a první krátká upoutávka oslní energickým mixem žánrů a nálad v rytmu legendární synthpopové skladby.
Nejvíce Oscarů posbíral letos podle očekávání Oppenheimer, druzí v pořadí s celkově čtyřmi soškami však skončili kritikou velebení Chudáčci (Poor Things) od zatraceně osobitého režiséra Yorgose Lanthimose. Variace na klasický příběh o Frankensteinově monstru v podobě dospívání a poznávání života hrdinky Belly obsahuje nejen dostatečný počet bizarních momentů či poutavou vizuální stránku, ale také vtahující atmosféru a famózní výkon Emmy Stone. A vy si všechny tyto propriety budete moci brzy vychutnat i u vás doma, konkrétně na Disney+.
Proslulý mytologický kříženec člověka s vlkem útočí ze zamlžených vřesovišť kinematografie od třicátých let, kdy studio Universal zhmotňovalo svůj katalog monster také Vlkodlakem v Londýně (Werewolf of London). Posledním velkým pokusem o mainstreamové probuzení zvířete, které nad člověkem přebírá kontrolu pod vlivem úplňku, byl roku 2010 Vlkodlak (The Wolfman) s Beniciem Del Torem a Anthonym Hopkinsem. Předražený a v průběhu přetáčený film však zaznamenal finanční průšvih a hororové studio Blumhouse se nyní pokusí vrátit lykantropy mezi populární filmové postavy s protřelým režisérem méně nákladných hitů Leighem Whannellem (Upgrade, Neviditelný).
Stejně jako v loňském roce se oscarové předávání neslo v poměrně poklidném duchu a dva roky stará facka Willa Smithe se stává dávnou minulostí. To však neznamená, že by se během několikahodinového přenosu neodehrálo nic zajímavého, co hýbe internetem a co dodává čtení výsledků punc velké filmové události. Na několik zásadních momentů se proto zčerstva podíváme.
Nejprestižnější oslava filmového umění v noci z neděle na pondělí zodpověděla otázku, která se objevovala ve většině odborných i laických úvah – kolik Oscarů si na 96. ceremoniálu uzme Oppenheimer? Životopisný portrét komplikovaného konstruktéra první jaderné zbraně si jich před zraky hollywoodské smetánky nakonec vysloužil sedm, přičemž se čtyřmi soškami mu nejtěsněji konkurovala osobitá satirická komedie Chudáčci (Poor Things). Moderátor Jimmy Kimmel sice stačil zesměšnit Donalda Trumpa a prostor dostal i citát ruského opozičního politika Alexeje Navalného, ale jinak se večer nesl v uctivém, místy překvapivě rozverném a ryze filmovém duchu.