Oscarový favorit o změně pohlaví budí kontroverzi. Film je podle kritiků rasistický a urážlivý
Guadagnino možná jen potřeboval na toaletu (v jiné budově), ale především mexické obecenstvo reaguje s neskrývanější záští. Emilia Pérez štve tamní diváky, kritiky i umělce svým nedostatkem respektu k mexické kultuře, což má ústit v podívanou plnou stereotypů a ignorace. Jeden z ostrých příspěvků na X zmiňuje rovnou „rasistický a xenofobní bordel s příšernou reprezentací Mexika od francouzského režiséra, jenž se nenamáhal prozkoumat cizí kulturu.“
Muzikálově laděný příběh z evidentně načančané a stylizované reality hollywoodského Mexika dle kritiků trpí i nezačleněním herců a hereček mexického původu, místo nichž s přízvukem přežvýkávají své repliky rodáci z Venezuely, Španělska nebo Portorika. Titulní transgender úlohu ztvárnila Španělka Karla Sofía Gascón, která v říjnu pro Rolling Stone přiznala, že zvládnout mexický akcent bylo složitější, jelikož produkce se nevydala za hranice Francie.
Nejvíc to za svůj hlasový projev nicméně schytala Selena Gomez v roli Jessi, manželky protagonisty Manitase před jeho operativní proměnou v ženu. Mexický herec Eugenio Derbez její výkon dokonce veřejně zhodnotil přívlastkem „neobhajitelný“, za což se posléze omluvil. Kritiku předtím ovšem vztáhl i na Audiarda, režiséra oceňovaných filmů Prorok, Dheepan nebo Paříž, 13. obvod. „Je to, jako kdybych natočil ruský film, aniž bych znal tamní kulturu nebo jazyk, a přitom mluvil ve Francii,“ řekl minulý měsíc. „Jako vážně, co to má být.“
Podobnou otázku si přitom klade spousta diváků a divaček. Filmoví teoretici se pozastavují nad nesoustředěnou formou, štěpenou na nesourodé motivy a žánrové polohy, z nichž některé evokují spíš nechtěný brak ve stylu Johna Waterse (Růžoví plameňáci). Dotčeně se ozývají také členové transgender komunity či její zastánci, podle nichž titulní transgender motiv vyznívá v návaznosti na žánrové vyprávění až urážlivě. Hlavní hrdina totiž předstírá vlastní smrt, aby mohl žít ve smíru sám se sebou jako žena. Odpovědnost za vraždy spojené s drogami vyměňuje za pomoc obětem násilí kartelů, ale například recenze webu The Cut tvrdí, že Audiard si navzdory snaze postavu polidštit neuvědomuje, že jeho hrdinka je ve skutečnosti spíše padouchem filmu.
Problém v tomto směru způsobuje také užití skladby La Vaginoplastia, která se stala virální jakožto smrsknutí genderově afirmativních operací na jakýsi univerzální seznam: mamoplastika, vaginoplastika, rinoplastika, laryngoplastika a chondrolaryngoplastika, spolu s operací na zmenšení ohryzku. Ve filmu lékař zpívá „penis na vagínu“ a „muž na ženu“ během vysvětlení lékařského zákroku.
Emilia Pérez tak mnohým připadá jako zpátečnická a prvotní obavy potvrdila také Gascón, které se moc nelíbila první verze scénáře. „Kdyby Manitas podstoupila tranzici jen proto, aby unikla spravedlnosti, celé by to bylo jako špatný vtip. Byla by to čistá komedie, u níž by se lidé v kinech smáli, aniž by to mělo nějaký hlubší přesah. Byl by to film, ke kterému by LGBTQ komunita řekla: ‚Co tohle má být?‘“
Jenže to se ozývá i navzdory tomu, že takto formulované údivy jsou v mnoha případech velmi pozitivního charakteru. Z 228 kritiků na Rotten Tomatoes zvedá palec nahoru 76 % z nich, přestože průměrné hodnocení 6,8 z 10 směřuje k rozporuplnému celkovému verdiktu. Snímek má zastánce i mezi zasloužilými hollywoodskými pardály. James Cameron koncem roku pro Ringer Movies prozradil, že Emiliu Pérez viděl třikrát a považuje ji za unikátní zážitek, jediný svého druhu. Tvůrce Čety Oliver Stone zase film na X ocenil pro jeho tvárné vyobrazení proměnlivých tužeb našeho srdce a také nezměrnou originalitu námětu, původně vycházejícího z útržku knihy Écoute od Borise Razona a Audiardova pokusu o operní adaptaci.
Emilia Pérez je podle něj stejně kreativní jako loňští Chudáčci a lidé z trans komunity by měli zaujmout méně doslovný a otevřenější postoj. Jakékoli názorové shody ohledně libovolných aspektů tohoto experimentu se ale nejspíš nedočkáme.