Pátí Avengers jsou po mnoha trablech a tvůrčím tápání konečně na cestě. Plány MCU se po velkolepém finále v Avengers: Endgame vychýlily z kurzu, jelikož za sebou mají řadu propadáků a nepovedených počinů, po nichž se komiksový žánr řadě diváků přeci jen přesytil. S blížícím se návratem Avengers proto už hlava studia Kevin Feige odmítá cokoliv riskovat a chce evidentně vsadit na všechny prověřené propriety, i když v trochu jiném hávu.
Články 49
Čeho je moc, toho je příliš. Minimálně od premiéry nekonečně kontroverzní osmé epizody Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů, která roku 2017 nažhavila klávesnice nově zformované armády nenávistných fanoušků, se Hollywood v čele s Disneym prohýbá pod stupňovanou zlobou online komunity. Projekty jako Marvels, Akolytka či nadcházející Sněhurka, ocejchované jako „woke tituly“, to schytávají ze všech stran mnohdy ještě před premiérou, přičemž nejostřejší kritici zkrátka nezapřou homofobní tendence. Zejména napadaní herci a herečky už toho mají po krk. Web Variety nastínil nové ochranářské strategie velkých studií, které mimo jiné převezmou sociální sítě hvězd, jež se ocitají pod nejodpornější palbou.
Kinematografie a šířeji audiovize se rozhodně nachází v době extrémů. V posledních pár letech se mluví o konci filmu jako instituce, jak ho známe z 20. století, hollywoodské velkoprodukce přesto bobtnají a producenti často rozhazují, jako by se nechumelilo. V poslední dekádě jsme se v důsledku toho dočkali některých z největších hitů i propadáků všech dob. Aktuálně vychází najevo detaily o třech největších průšvizích posledních dvou let, z nichž jeden (ten, kde to nejvíc bolí) je kandidátem na nejhorší finanční katastrofu všech dob.
Jak tenká je hranice mezi obdivem a pohrdáním? Pětatřicetiletá herečka s americkým i kanadským občanstvím Brie Larson, rodným jménem Brianne Sidonie Desaulniers, si začátkem roku 2018 dláždila cestu k hvězdným profesním výšinám. Po obdržené zlaté sošce za drama Room a budovaném renomé kvalitní herečky z autorských a nezávislých filmů dostala úlohu marvelovské superhrdinky Captain Marvel. Lidé však hnědookou blondýnu začali brzy nenávidět za její feminismus a prosazování menšin, popřípadě si našli hůl i analýzou videorozhovorů, v nichž Larson prý vystupovala nafoukaně. Dnes blockbusterová a internetová osobnost se Zlatým glóbem i Oscarem dílem ztělesňuje vše, co mnohým tolik vadí na Disneyho progresivitě i směřování Marvelu.
Snímků studia Marvel vzniklo za uplynulé roky skutečně mnoho a pro někoho může být složité se v nich vyznat. Proto jsme se rozhodli, že vám nabídneme několik různých způsobů, jak lze pojmout časovou osu (v angličtině označovanou jako MCU Timeline), která vám může napovědět, v jakém pořadí si filmy od Marvelu pustit. Nemusíte na ně totiž koukat jen chronologicky a podle jednotlivých fází, do kterých Marvel studios produkované filmy rozřadilo, způsobů jak je sledovat je několik a i ty nejnovější snímky mohou (s ohledem na cestování časem nebo existenci mnohovesmírů) pořadím pěkně zamíchat.
Poslední přehled, jak se dívat na jednotlivé filmy studia Marvel, vznikl v dubnu 2019, je tedy poměrně starý. A jelikož od té doby vyšlo několik dalších filmů a hlavně seriálů, pojďme ho mírně doplnit a zaktualizovat.
Komiksoví nerdi už marně zápolí s nahromaděným vzrušením, premiéra záchranného lasa marvelovské filmové stáje s názvem Deadpool & Wolverine je tady. Ještě před pár lety by k tomuhle drzému crossoveru nemohlo dojít, prostořekého hrdinu Ryana Reynoldse i zachmuřeného Rosomáka Hugha Jackmana totiž autorská práva svazovala se studiem 20th Century Fox. To se ale nyní nazývá 20th Century Studios a spadá pod Disneyho, tudíž svět X-Menů má otevřené dveře do miliardové franšízy MCU kolem Avengers. Právě mutantí éra je ostatně teritoriem, kam se filmová komiksová sága v blízké budoucnosti vydá.
Filmové universum komiksového studia Marvel, jenž je známé pod zkratkou MCU, patří mezi nejpopulárnější franšízy tohoto tisíciletí a má miliony fanoušků po celém světě. Jak dobře znáte svět okolo Iron Mana, Hulka, Kapitána Ameriky či zbylých Avengers vy? To si můžete vyzkoušet v našem kvízu.
Ještě před pěti lety se zdálo, že na stříbrných plátnech skočíme po jakékoli marvelovské návnadě. Komiksová série kolem Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora či Black Widow ovšem v poslední fázi předávala hrdinská žezla novým postavám a prozkoumávala své možnosti u poněkud alternativního publika s titulu jako Eternals nebo Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings). Sebevědomá tvorba sequelů či prequelů všeho druhu spěje ke konci po katastrofickém roku 2023, kdy finančně propadl ambiciózní Ant-Man 3 (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) a hlavně ženské Marvels. U Disneyho by rádi opět rozjeli mlýnek na peníze a dříve nedotknutelný marvelovský boss Kevin Feige už nebude mít tak snadnou pozici.
Už delší dobu se v kinematografii řeší, co bude s Disneym. Největšímu zábavnímu konglomerátu nehrozí zánik, ale současná zastřešující filmová stáj Star Wars, Marvelu, Avatara, Pixaru či pokladnice plné klasických animáků strádá obchodně i společensky. Akcie klesají, streamovací služba Disney+ se dere do profitu hodně ztuha a loňské předražené filmy udělaly pro tamní účetnictví medvědí službu. Stále nápadnější je navíc ideologická bitva „woke“ společnosti s konzervativním publikem, které hořce snáší ultraliberální orientaci na menšinové komunity, ať už sexuální, genderové nebo etnické, jež prostupuje většinou Disneyho děl. Někteří jeho tvůrci už mají odmítavého postoje dost a proti fanouškům se vymezují.