Benedetta

67%
Benedetta
Schopnost konat zázraky vynese charismatické Benedettě (Virginie Efira) koncem 17. století výsadní postavení v toskánském klášteře. Když její slabost pro mladou a živelnou Bartolomeu přeroste v nespoutanou vášeň, začíná hra plná intrik sahající do vyšších pater italské církve. Erotické drama legendárního Paula Verhoevena (Základní instinkt), natočené podle skutečného příběhu, si v hlavní soutěži festivalu v Cannes vysloužilo pro svou odvážnost bouřlivé reakce diváků i kritiků. (Aerofilms)



Recenze: Benedetta

Kinobox.cz
85%

Benedetta by se dala vnímat jako určitá náhražka za velký životopisný film o Ježíšovi, který Verhoeven chystá už spoustu let (údajně má jít o jeden ze dvou jeho následujících projektů). A přestože fascinující příběh jedné netradiční jeptišky pravděpodobně není jeho nejlepším filmem, určitě bych se ho nebál zařadit do lepší poloviny jeho filmografie. 83letý filmař už za svou padesátiletou kariéru natočil progresivnější, velkolepější i divočejší filmy, jeho novinka ale za nimi ve většině ohledů zaostává vlastně jen minimálně. Podstatné je, že Verhoevenův jedinečný naturel inteligentního buřiče je i tentokrát v jeho díle naplno přítomen.


Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
7.5
Paul Verhoeven stále umí! Stále dokáže točit filmy, které jsou svým obsahem kontroverzní, provokativní a nezavděčí se všem. Benedetta je výborným filmem ve kterém si divák sám může vybrat pohled na hlavní "hrdinku". Podvodnice, nebo mučednice? V tomto to Verhoeven nechává na vás. Po celou dobu chytře manipuluje s divákem a jeho očekáváním co se vývoje týče. Celkově na mě Benedetta působila jako komornější drama o zakázané lásce, kterých ale v posledních letech vzniká strašně moc. Jenže díky výborné režii a Virginii v hlavní roli patří snímek k tomu lepšímu co si můžete v daném žánru pustit.
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Verhoeven byl z hollywoodských spektáklů unavený a tak se vydal zpět do Evropy aby točil malé filmy, ve kterých může provokovat výrazně více než u americké produkce. Tentokrát vypráví skutečný příběh jeptišky, která má nejen záhadné vize Ježíše Krista, ale hlavně najde zalíbení v nové "kolegyni". Už samotné téma je dostatečně kontroverzní a Verhoveven nikdy neuhýbal před nahotou a sexem. Nikdy nezajde do explicitního extrému, ale pohlavních orgánů a lesbického sexu si divák užije dostatek. Naštěstí je dostatečně zajímavé i vše okolo a celým filmem nás provází výborné herecké výkony a na malém prostoru i nádherná výprava a hudba. Bohužel stopáž přesahující dvě hodiny pro mě byla nad rámec a po skvělé první půlce mě film trochu začínal nudit a přišlo mi, že se příběh nevyvíjí dostatečně provokativně, jak jsem očekával a chyběl mi nějaký výraznější závěr. Rozhodně zajímavý film, který s klidem doporučím, ale není v něm nic, co by mě výrazně strhlo nebo zatáhlo.
hanys_
hanys_
18 781 bodů
10
Verhoeven zase šokuje, nicméně jak by řekl on sám "pouze převyprávěl skutečný příběh". Líbí se mi ta nejednoznačnost toho všeho, to že sexuální scény tady nebyly jen pro šokování, ale měly fakt vliv na budoucí děj. Celé to ve mě rezonuje ještě skoro po týdnu. Jeden z filmů roku. 9/10


Dodatečné informace

Původní název:
Benedetta (více)
  • Francie Benedetta
  • Francie 베네데타
  • Francie ベネデッタ
  • Francie Apmātība
  • Francie Benedeta
  • Francie Bernadetta
  • Francie Blessed Virgin
  • Francie Μπενεντέτα
  • Francie Бенедета
  • Francie Искушение
  • Francie Спокуса
  • Francie 圣母
  • Francie 聖慾
Premiéra v ČR:
2. 12. 2021
Distributor:
Aerofilms
Země původu:
Francie, Belgie, Nizozemí
Přístupnost:
15+
Rozpočet:
24,35 mil. USD
Tržby:
2,65 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Benedetta je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné



  • Jeptišky Benedetta a Bartolomea žijí v Itálii na konci 16. století, ale mají vyholené podpaží a zastřižené ochlupení.
  • Po filmu Elle (2016) měl režisér Paul Verhoeven několik plánů na svůj další projekt. Dlouho zvažoval, že natočí film o Ježíši (podle své vlastní knihy "Ježíš Nazaretský" z roku 2008), ale poté, co nad tímto tématem strávil tolik času, od této myšlenky upustil. Místo toho přemýšlel o filmu o Jeanne d'Arc, kterou chtěl ztvárnit s podobnými vlastnostmi jako Ježíše, kterého studoval. Mezi další projekty patřil film o francouzském odboji a "Blahoslavená Panna", příběh odehrávající se v klášteře, který napsal Jean-Claude Carrière. Jelikož se mu film o Jeanne d'Arc nezdál realizovatelný, vybral si Blahoslavenou pannu, aby mohl využít mnoho témat, která chtěl prozkoumat ve filmech o Ježíši a Jeanne d'Arc. Jako předlohu si místo Carrièreova scénáře vybral adaptaci knihy Gerarda Soetemana "Neskromné činy" od Judith C. Brownové a název změnil na "Benedetta", když "Blahoslavená Panna" vyvolala pobouření mezi katolíky (kteří se domnívali, že tento termín by měl označovat pouze Pannu Marii). Na otázku Verhoeven souhlasil, že Benadettou tak trochu natočil svůj dlouho očekávaný film o "Ježíšovi", "pokud ovšem ten film o Ježíšovi ještě někdy nenatočím; pak lze 'Benedettu' považovat za předlohu".
  • Proti severoamerické premiéře filmu na newyorském filmovém festivalu protestovali členové Americké společnosti na obranu tradic, rodiny a majetku. Protestující doprovázely dudy a nápisy "Proč ty nekonečné urážky Ježíše?" a "Důrazně protestujeme proti rouhačskému lesbickému filmu Benedetta, který uráží svatost katolických jeptišek". V Rusku byl film kvůli údajnému rouhačskému obsahu a propagaci homosexuality zcela zakázán.