Brubaker

78%
Brubaker
Autobus přiváží do státní věznice novou várku trestanců. Otřesné podmínky a poměry, které ve věznici panují, zajímají jednoho z nováčků. Po nějaké době jsou všichni v šoku - právě on se představí jako nový ředitel věznice. Vzdělaný a zásadový Henry Brubaker zahájí boj se systémem, v němž vedoucí pracovníci zneužívali svého postavení k osobnímu obohacování a vytvořili krutý vnitřní řád: znepřátelili vězně mezi sebou rozkastováním na bezprávné a mocí nad spoluvězni obdařené loajální "pomocníky". Brubaker, zprvu podporovaný guvernérem, usiluje o reformu s cílem, aby trest skutečně sloužil k nápravě vězňů. Postupně získává na svoji stranu vězně i některé pracovníky bývalého vedení. Vyvolá však odpor těch, kteří dosud těžili z privilegií, ale i státní komise pro vězeňství, prolezlé politikařením. Dramatické události, které tím vyvolá, vedou k vyhrocení situace...



Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
8
Jinak pojaté vězeňské drama zaměřující se na nového ředitele věznice v podání Roberta Redforda, který po originálním nástupu do svého nového zaměstnání začne bojovat proti systému, kterému chce dokázat, že i vrazi a násilníci jsou lidi a mají nějaká práva. Výborně vystižená atmosféra a vynikající výkon jak Redforda tak i zbylého hereckého osazenstva jen umocňují kvality tohoto méně známého ale skvělého vězeňského snímku.
Pete69
Pete69
32 609 bodů
8
Tyto filmy prostě miluju a Robert Redford se objevil v několika z nich. Příběh ředitele věznice, která je totálně prorostlá korupcí a v níž je pácháno totální zlo je úchvatný. Robert Redford se role zhostil na jedničku a i ostatní herci mu zdatně sekundovali. Velmi lidské, realistické a moc pěkně natočené.
hanys_
hanys_
18 781 bodů
8
Redfordův boj proti systému v syrovém vězeňském dramatu založeném z velké části na skutečných událostech. Rosenberga s vězeňskými filmy (ještě Cool Hand Luke) dokázal trumfnout až Darabont. 8.5/10

Dodatečné informace

Původní název:
Brubaker (více)
  • USA Brubaker
Země původu:
USA
Rozpočet:
9 mil. USD
Tržby:
37,12 mil. USD (celosvětově)

Podobné


Půjčení nebo nákup

Powered byJustWatch

  • Závěrečný epilog filmu uvádí: „Dva roky po propuštění Henryho Brubakera podalo 24 vězňů v čele s Richardem „Dickiem“ Coombesem žalobu na věznici Wakefield. Soud rozhodl, že zacházení s vězni ve Wakefieldu je protiústavní, a nařídil věznici reformovat a uzavřít. Guvernér nebyl znovu zvolen.“ Ve skutečném životě se skandál v arkansaské věznici stal předmětem soudního sporu Holt v. Sarver, který podal vězeň Lawrence J. Holt proti Robertu Sarverovi, arkansaskému komisaři pro nápravná zařízení. V roce 1969 soudy rozhodly, že tresty, podmínky, korupce a násilí ve státních věznicích Tucker a Cummins porušují ústavní práva vězňů. Obě vězeňské farmy však nebyly uzavřeny a obě jsou dodnes využívány jako věznice. Také Winthrop Rockefeller, arkansaský guvernér zapletený do skandálu, byl v roce 1968 znovu zvolen, ale v roce 1970 byl po rozsudku ve věci Holt vs. Sarver poražen ve volbách.
  • Jeden ze dvou filmů, které byly poprvé uvedeny v roce 1980 a jejichž děj se odehrává ve věznicích a v nichž hrál herec Morgan Freeman. Dvojice vězeňských snímků se jmenuje "Attica, štát New York" (1980) a "Brubaker"(1980).
  • Když Brubaker během dešťové bouře prohledává vězeňský areál puškohledem, je déšť ve skutečnosti speciálním efektem. Jak se obraz uvnitř zaměřovače posouvá po krajině a pak nahoru ke strážní věži, proudy deště pozorované uvnitř zaměřovače se nemění, ale sledují ho spolu s ním. Déšť by měl procházet zprava doleva spolu s krajinou.