Zajímavosti o Brubaker

78%

Zajímavosti 28

  • „Elektrické mučící zařízení“ je magnetofonová skříňka ze starého klikového telefonu. Vodiče byly údajně připojeny na palec vězně a jeho genitálie. Klikou se otáčelo, což způsobovalo velmi bolestivé elektrické šoky. To bylo naznačeno již na začátku filmu, kdy bylo vězni řečeno, že má „telefonní hovor“, který zjevně nechtěl přijmout. Zařízení bylo eufemisticky nazýváno „Tuckerův (vězeňský) telefon“.
  • Závěrečný epilog filmu uvádí: „Dva roky po propuštění Henryho Brubakera podalo 24 vězňů v čele s Richardem „Dickiem“ Coombesem žalobu na věznici Wakefield. Soud rozhodl, že zacházení s vězni ve Wakefieldu je protiústavní, a nařídil věznici reformovat a uzavřít. Guvernér nebyl znovu zvolen.“ Ve skutečném životě se skandál v arkansaské věznici stal předmětem soudního sporu Holt v. Sarver, který podal vězeň Lawrence J. Holt proti Robertu Sarverovi, arkansaskému komisaři pro nápravná zařízení. V roce 1969 soudy rozhodly, že tresty, podmínky, korupce a násilí ve státních věznicích Tucker a Cummins porušují ústavní práva vězňů. Obě vězeňské farmy však nebyly uzavřeny a obě jsou dodnes využívány jako věznice. Také Winthrop Rockefeller, arkansaský guvernér zapletený do skandálu, byl v roce 1968 znovu zvolen, ale v roce 1970 byl po rozsudku ve věci Holt vs. Sarver poražen ve volbách.
  • Robert Redford, Jane Alexander, John McMartin se dříve objevili ve filmu "Všichni prezidentovi muži" (1976).
  • David Harris a Konrad Sheehan se o čas na obrazovce dělí již podruhé. Poprvé se setkali ve filmu Waltera Hilla "The Warriors.“
  • Herci Morgan Freeman a Robert Redford si znovu zahráli ve filmu "Žít po svém" (2005), který měl premiéru zhruba o čtvrt století, respektive pětadvacet let později.
  • Systém trustu byl penitenciární systém bezpečnosti a kázně uplatňovaný v různých částech Spojených států, především v jižních státech jako Arkansas, Louisiana, Mississippi, Alabama a Texas, protože v těchto státech byly běžné zemědělské pozemky. V New Yorku existoval také nápravný systém trusty. Věznice, které měly systém trustu, měly omezený počet zaměstnanců, aby se minimalizovaly náklady, a většinu zemědělských prací vykonávali vězni. V roce 1901 nahradil trusty systém pronájem odsouzených, který poskytoval práci soukromým subjektům, jako byli majitelé plantáží a korporace, přičemž většinu vězňů tvořili Afroameričané. Jak je zobrazeno ve filmu, věznice měla hierarchii trustu, přičemž nejvyšší stupeň tvořili ozbrojení vězni, kteří působili jako strážci. „Důvěrní střelci“ byli vězni, kteří si odpykávali dlouhé tresty za zločiny, jako je vražda, a dohlížel na ně seržant. Systém důvěrníků byl zrušen ve státní věznici v Mississippi (hlavní stát, který jej používal) kvůli pokračujícímu zneužívání vězňů a korupci přelomovým případem Gates v. Collier (1974) a další jižanské státy systém důvěrníků ukončily, přičemž Texas se udržel až do 80. let 20. století.
  • Druhý ze tří společných filmů Wilforda Brimleyho a Roberta Redforda. Dalšími byly "Elektrický jezdec" (1979) a "Přirozený talent" (1984).
  • Jméno, které Brubaker používal, když se vydával za vězně, bylo Stan Collins.
  • Stylově i obsahově podobný film jako "Marie"(1985), jde o vyšetřování podmínečného propuštění a omilostnění vězňů, zahrnující korupci věznic, jejich zaměstnanců a vysokých státních úředníků.
  • Jeden ze dvou filmů, které byly poprvé uvedeny v roce 1980 a jejichž děj se odehrává ve věznicích a v nichž hrál herec Morgan Freeman. Dvojice vězeňských snímků se jmenuje "Attica, štát New York" (1980) a "Brubaker"(1980).
  • První ze dvou vězeňských filmů Roberta Redforda, druhým byla "Poslední pevnost" (2001).
  • Jeden z posledních filmů Murrayho Hamiltona.
  • Bob Rafelson začal pracovat jako režisér, ale byl nahrazen Stuartem Rosenbergem.
  • Natáčení tohoto filmu se protáhlo, a proto musel Robert Redford začít pracovat na svém režijním debutu "Obyčejní lidé" (1980), přičemž mezi jednotlivými projekty bylo jen velmi málo času.
  • Když Brubaker během dešťové bouře prohledává vězeňský areál puškohledem, je déšť ve skutečnosti speciálním efektem. Jak se obraz uvnitř zaměřovače posouvá po krajině a pak nahoru ke strážní věži, proudy deště pozorované uvnitř zaměřovače se nemění, ale sledují ho spolu s ním. Déšť by měl procházet zprava doleva spolu s krajinou.
  • Morgan Freeman se objevil v řadě dalších vězeňských filmů, například ve snímcích "Vykoupení z věznice Shawshank" (1994), Attica (1980) nebo "The Execution of Raymond Graham" (1985).
  • Robertu Redfordovi byly za roli Brubakera nabídnuty 3 miliony dolarů.
  • Poslední divadelní film herce Richarda Warda, který ztvárnil Abrahama Cooka.
  • Tento film byl natočen a uveden do kin jedenáct let po vydání jeho knižní předlohy „Accomplices to the Crime: The Arkansas Prison Scandal", která vyšla v roce 1969. Film je beletrizovanou verzí knihy a byl rovněž natočen na základě skutečných zážitků z Murtonova vězeňského systému. Byl natočen a uveden do kin dvanáct až třináct let po událostech arkansaského vězeňského skandálu, který se odehrál někdy v letech 1967-1968.
  • Na vrcholu své kariéry a v pouhých 43 letech se Robert Redford na další 4 roky zdržel mimo filmové plátno a vrátil se až ve filmu „ The Natural “.
  • Druhý vězeňský snímek Stuarta Rosenberga, který předtím režíroval film "Frajer Luke" (1967). Ve filmu Poslední hrad byla Redfordova postava vězněm ve vojenské věznici. Ve filmu „Brubaker“ patřila k minulosti jeho postavy i funkce ředitele vojenské věznice.
  • Jeden ze dvou filmů Roberta Redforda uvedených v roce 1980, které byly nominovány na Oscara. Tento film byl nominován na Oscara za nejlepší původní scénář, zatímco druhý film "Obyčejní lidé" (1980), získal šest nominací na Oscara.
  • Skutečnou věznicí, která byla použita pro hraní fiktivní státní věznice Wakefield, byla vězeňská farma Junction City v Junction City ve státě Ohio, která se nacházela asi padesát mil od Columbusu. Věznice byla postavena v roce 1904 a dva roky před natáčením byla vyřazena z provozu a měla za sebou vlastní historii plnou vzpour a rebelií. Filmová věznice Wakefield Penitentiary, je založena na Tuckerově i Cumminsově státní vězeňské farmě v Arkansasu.
  • Tresty, podmínky, korupce a násilí ve věznici, zobrazené v tomto filmu, založeném na vězeňském skandálu ve věznicích Tucker State Prison Farm a Cummins State Prison Farm, se staly předmětem společného soudního případu Holt v. Sarver (Arkansas), v němž bylo konstatováno, že arkansaský vězeňský systém porušil ústavní práva vězňů.
  • O roli komparzistů ve filmu se ucházelo více než 6 500 lidí, přičemž v samotném filmu se v jednu chvíli objeví až 1 000 vězňů. Ve filmu vystupuje několik vysloužilých vězeňských dozorců z různých věznic, včetně dříve činné věznice Junction City, kde se film natáčel. Při castingu produkce kontaktovala domy na půl cesty, úřady práce a kurátory, aby našla čerstvě propuštěné bývalé vězně. Stuart Rosenberg chtěl využít co nejvíce skutečných bývalých trestanců, protože tvrdil, že se pohybují a mluví obzvlášť obezřetně, a to obvykle velmi obezřetně.
  • Příběhový prvek „dozorce vydávající se za vězně“ byl smyšlený a nevycházel ze zážitků Thomase O. Murtona. Předpokládá se, že tento dějový prvek byl inspirován ředitelem věznice Sing Sing Thomasem Mottem Osbornem, který se v roce 1913 pod falešným jménem nechal zavřít do newyorské státní věznice Auburn.
  • Při svém filmovém debutu se Nicolas Cage objevuje jako komparzista. V tomto filmu si také poprvé zahrál Morgan Freeman.
  • Vychází ze skutečných snah bývalého správce věznice Thomase O. Murtona o reformu vězeňských farem Tucker a Cummins v Arkansasu v letech 1967-68. Film byl natočen podle knihy z roku 1969 „Accomplices to the Crime: The Arkansas Prison Scanda“ od Murtona a Joe Hyamse. Murton působil při natáčení filmu také jako technický poradce.