Recenze filmu Wonka

76%

Komentáře a recenze 87

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 025 bodů
8
Nemám rád Burtonova/Deppova Wonku ale bavil mě Paddington. A díky bohu mě bavil Wonka od tvůrce Paddingtona. Výborný, pohádkový muzikál, který funguje skrze fantaskní svět, kde nikoho nepřekvapí, že čokoláda způsobuje létání a kde jsou všechny zaporáci, přiznané karikatury. Timotheé je excelentní, písně rytmické a příjemně vlezlé i v českém dabingu a obsazení i postavy si člověk zamiluje. Jedinou výtkou je nedostatečně vygradovaný a trochu odfláknutý konec, který nepřináší dostatečné uspokojení a "akci". Naštěstí se nejedná o takovou chybu, která by výrazně zničila celkový dojem. Wonka tak je příjemným překvapením na konec roku.
Pete69
Pete69
32 824 bodů
6
Vysoce hodnoceného Wonky jsem se bál, ale nakonec to není tak špatné, přesto jdu šedesáti procenty proti proudu. Tyto přebarvené fantasy snímky prostě nemusím. Vizuál je však slušný.. příběh prostě čokoládový a ve výsledku je to docela slušný rodinný film. Nadšení se u mě prostě nekoná.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
4
Muzikál. Proč? To je to první, co mi na tom nesedělo. Ale to není takovej typ muzikálu, jaký vytvořil Tim Burton - ten jeho byl totiž spíš film s písničkami, ale tady to je plnokrevnej muzikál, kde postavy zpívají a tančí v průběhu děje. Další je ta dětská karikaturnost postav - zlé postavy jsou vzhledově odudivé, hloupé, tlusté, s ďábelskými jmény a přehnaně se tak také projevují. Až moc přehnaně. A kladné postavy jsou všeobecně přijímané představy slušnosti, dobráctví, vzhledu, morálky. A konečně poslední připomínka - někdo si asi myslel, že nastal čas, aby se ve filmech z Wonkova vesmíru objevily taky nějaká jiná etnika, než běloši. Tim Burton si bez nich vystačil a nikdo si nestěžoval, ale v dnešní době už by si stěžoval, což je smutné a mě tyhlety ohledy na něčí ublížené iracionální city vadí. Timothée Chalamet se do role hodil, ale divné bylo, že Wonka předváděl různá kouzla napřímo, místo aby to za něj dělaly různé technologie a vychytávky. A tím mi v tom haprovala logika, protože se to dostalo až do pohádkové roviny, kde je možné (a tím pádem i nelogické) všechno. A teď co se mi na tom líbilo: na rozdíl od všech ostatních (kteří se tak moc snažili, až to nevycházelo), Hugh Grant coby umpa lumpa byl poměrně vtipný. Už jen tím, že tuto roli přijal, ale také tím, že se zachovalo vzezření původních umpa lumpů. Taky se povedla celá ta vizuální stránka filmu - prostředí a barvy - a ani digitální zvěř nebyla zpraseně poznatelně digitální. Nevím, co by na to řekl Roald Dahl. Já ale říkám, že opěvované nic moc. Ale je pravda, že jsem si u tohoto filmu musel dát čokoládu.
avenis
avenis
11 392 bodů
8
Kdybych byla Angličankou, asi bych řekla jem: "Ou." Protože komentovat tento film je nelehké. Líbí i nelíbí. Timothée Chalamet si sundal filtršaty i s Paulem Atreidem a roztančil se ve staroanglickém trenčkotu a cylindru coby mladý Willi Wonka. Rozhodně je velmi talentovaný. Zajímalo by mě, co by na to celé řekl Roald Dahl...
hrumsrt
hrumsrt
10 741 bodů
7
Po kultovním Gene Wilderovi, ikonickém Johnny Deppovi se postava továrníka Willyho Wonky dočkala třetí adaptace kasovně úspěšného příběhu Roalda Dahla.. Jak tvůrci sami přiznávají Wonka je po letech natočený prequel právě legendární omalovánky ze sedmdesátek, i proto jde o příběh poprvé více soustředěný na charakter Wonky jako takového, než na jeho neodolatelnou továrnu.. Paul King navazuje na svoje zamilované dopisy Anglii v podobě dvojice filmů o Paddingtonovi a potřetí představuje látku, kterou si užijí jak děti tak dospělí a skutečně po letech může dostát až tradičnímu statusu (série s medvídkem Paddigtonem je v Anglii už teď skoro národní klasika).. Poprvé tak vidíme jakýsi origin Wonky jako slavného prodejce, který si podmaní svět byznysu a vypořádá se s chamtivou konkurencí, jež má na prvním místě zisk namísto zákazníka.. Wonka je o snu mladého ambiciózního podivína, bez Umpalumpů a bez pověsti.. Timotheé Chalamet v další ikonické roli, v níž dokazuje, že jde o nejzajímavějšího herce svojí generace (Tom Holland už ho nemůže předehnat a už vůbec ne Spidermanem) a skutečně si postavu čokoládového magnáta užíval a přidal do filmu krásnou vlnu pozitivní energie.. Barevné, okázalé a plné nevkusu, ale k látce to patří a sedí, o to víc když se projeví geniální muzikální stránka. Je to klišé, ale podobně jako v případě vynikajícího Největšího showmana to sem zkrátka patří a nevěřím, že si to někdo neužije (i když třeba jako já skoro nejí čokoládu).. Vánoční klasikou se to stát sice nemůže, ale výborně se svým vyrovnala předchůdcům. I přesto, že už jste něco podobného viděli jinde (i třeba několikrát), Wonka, obzvlášť přes Vánoce, krásně zahřeje u srdíčka.. No a Hugh Grant i na tak malém prostoru je pořád boží! 70%
Wally007
Wally007
9 625 bodů
6
Na začátku jsem byl nadšený...fajn písnička, takové celé načančané a barevné a...a pak to tak bylo celé dvě hodiny... Asi po půl hodině to omrzí... Rozhodně předchozí 'wonka' film s J. Deppem bavil víc, protože to mělo 'něco', co tady chybělo...vyprávění?? No každopádně za mne absolutorium pro Timothée...dobrý herec a k tomu přidal tanec a zpěv...klobouk dolů před takovým výkonem 👍 A jedna hvězda musí být za Hugha v roli Umpalumpy...to mne fakt rozesmálo a když spustil tu písničku...no prostě bomba 😆
Klajnik
Klajnik
9 173 bodů
0
Nápadité? Ani ne. Jedna epizoda Ricka a Mortyho bývala nápaditější (do třetí série) a ještě mě ušetřila kýče a patetického pozitivismu. Jasně, je to muzikál a k těm to vlastně patří, jenže tyhle spngy, co ve filmu hrají, bych snad raději neslyšel. Vzhledem k tomu, že muzikálová čísla mají být rozšířením reality, tak se často potýkají s tím, že v nich postava na plnou hubu říká (vlastně zpívá), jak se cítí, o čem přemýšlí nebo co dělá. Jistě pomáhá nebýt v textu písně příliš explicitní, ale dalo by se říci pouze to, že prominu jen tehdy, pokud je hudební číslo dostatečně podmanivé, zábavné nebo vyloženě strhující. Vzhledem k tomu, že se tvůrci nebyli schopni ani přiblížit k úrovni 70 let starému Zpívání v Dešti, které má nesrovnatelně lepší hudbu i choreografii, tak si to mohli odpustit, muzikál z vize vyškrtnou a radši napsat zajímavější scénář. Vizuálně to taky docela ošklivé - zhruba na úrovni indického blockbusteru, což už je něco, co si lze užít (viz RRR), pokud divák nemá zas tak vysoké nároky a film to případně kompenzuje něčím jiným. Avšak vzhledem k tomu, že příběh je takovou naivní a ohranou sračkou a hudební čísta za moc nestojí, tak nelze říci, že by to kompenzováno bylo. Vyzdvihnout snad mohu jen to, že se Timotheé Chalamet vskutku naučil technicky dobře zpívat.
Motinski
Motinski
7 697 bodů
8
Príjemné prekvapenie. Priznám sa, trailerom som neveril, muzikály nemám rád (väčšinou) a bál som sa prehnaného digitálu. Dopadlo to ale fajn, Timothée bol bezchybný a medzi mladými hercami Hollywoodu u mňa nemá konkurenciu. Ten chlapec sa nestratí jak v ťažkých úlohach tak v mainstreame. Bavil ma aj humor a cely čas sledujete enormné mnozstvo nápadov. Či už pri originalnych postavách alebo dizajne výpravy. Piesne nie sú bohvieako zapamätateľné ale ani nerušia, no a oproti Burtonovi je tento prequel pre mňa vo všetkom chyľavejší a menej prestrelený. Špeciálne potešila lúpež na štýl Dannyho parťákov a jediné čo mi úplne nesadlo bol Hugh Grant. Wonka je určite jeden z najuvolnenejších filmov roka a verím že časom pôjde o zaslúženú klasiku.
kubas369
5 377 bodů
8
7/10. Příjemná vánoční pitominka, kde Chalamet opět dokazuje svoje výrazné herecké schopnosti. Bohužel na film o Wonkovi se vlastně drží hodně při zemi a ani náznakem se neblíží divotvornosti Karlína a továrny na čokoládu, (pro někoho plus, pro někoho minus). Největší zklamání pro mě je minimální využití umpalumpy ( nemám ani zdání, jak se to píše) v podobě Granta, prakticky veškerá přítomnost provalena už v traileru.
blackkocour
blackkocour
5 025 bodů
8
Člověk aby z té vše čokolády nedostal cukrovku 2. stupně. Nečekal jsem od toho vůbec nic, a ono to bylo docela povedený, a kouzelně pohádkový. Johnny Depo je bezpochyby nejlepší Wonka, protože Willy Wonka sám o sobě není vůbec kladná postava, ale neutrální. Verze od Burtona byla hodně víc temnější a víc “realističtější”. Popisoval víc dnešní korporátní nenasytnost, co málo kvality chce po lidech, aby se museli spokojili s levnou narážkou čokolády, a pistáciové plastelíny (Orion, mrk mrk). Magnát nechá propustit pracovníky z města, které je závislé na průmysl továrny, a jejího celosvětového konzumerismu, ale levná pracovní síla Umpa-debily, kterých zlý korporát nechá vykořistit od svého přirozeného prostředí tasmánské džungle, může zase silně parodovat Čínu a černé otroky. Ty vole, vůbec jsem si tyhle náznaky a skryté vtípky v dětství neuvědomoval, ale Burton doslova vylíčil Willyho Wonku jako tyranského kapitalistu, který je vizionář a má průkopnické nápady, jak dobře vyrábí set sakra čokoládu, která smete každou konkurenci, a přesto se líčí jako pozitivní postava v tomhle rymejku, nebo prequelu (ono vyznat se v těch sračkách co kurví moderní kinematografii, je jako hledat černého v robotě, je to hard). Fajn, Hugh Grant natřený jako Donald Trump byl skvělý, i když to dělal jen kvůli penězům, ale kdo dneska ne? POV: Muzikály nemusím, ale tady to nebylo k zblití, si strčte do svého karamelového věnečku. Já mám rád muzikály, mě to nevadí nikdy, ale najít dobrý muzikál? Jak hledat kondom v kupce análu buzíka.