Zajímavosti 39
- Když se pan Bleacher u schodů ptá Willyho, co myslel tím, že paní Scribbitová je "zamilovaná", Willy má na sobě kabát. Scéna pak přeskočí na Willyho, který místo toho drží kabát, a nebyl čas, aby si ho sundal.
- Nákupní košíky ve Wonkově cukrárně jsou jedlé, jak praví hláška z filmu Candyman z roku 1971: "Můžeš jíst i nádobí!"
- Rowan Atkinson hrál dříve duchovního ve filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, kde si zahrál i Hugh Grant.
- Olivia Colmanová hraje paní Scrubbitovou, slizkou paní domácí, která si účtuje předražené služby, zneužívá mladou dívku ve své péči a intrikuje po boku svého kolegy podvodníka (do kterého se později zamiluje); je to Mme--Thénardier, kterou Colmanová ztvárnila v minisérii Bídníci z roku 2018.
- Kromě toho, že se v seriálu objevilo několik herců z komediálního seriálu Peep Show, je v něm jednou použita fráze "tickety boo", což je výraz často používaný v rodině Corriganových v seriálu, který vyjadřuje, když je něco opravdu dobré/uspokojivé.
- Část natáčení probíhala v Catte Street v Oxfordu mezi 12. a 21. prosincem 2021.
- Zatímco dopravu blokuje stádo plameňáků a Slugworth se dozví, že v kostele došlo k podezřelé aktivitě ohledně jeho tajné základny, zvolá na svého řidiče: "Zatracení plameňáci! Plnou parou vpřed!" Tato hláška paroduje slavný (zkrácený) citát amerického (unijního) kontraadmirála Davida Farraguta z bitvy u Mobile Bay v americké občanské válce.
- Jedná se o první film, ve kterém se objevuje aktualizované logo Warner Bros. Pictures s modrým štítem WB nahrazeným štítem Chermayeff-Geismar-Haviv Discovery. Kromě toho je na logu nápis Warner Bros. Pictures napsán písmem Warner Bros. Sans Condensed Bold, aby připomínal 100. výročí založení studia v roce 2023.
- Nedaleko katedrály svatého Benedikta se nachází operní dům; pohled na jeho vývěsní štít prozrazuje, že se zde hraje představení "Čokoládový voják".
- V pořadí třetí spolupráce režiséra Paula Kinga a producenta Davida Heymana po filmech Paddington (2014) a Paddington 2 (2017).
- V rozhovoru pro Mashable Paul King uvedl, že inspiraci pro padouchy čerpal z jiných příběhů Roalda Dahla. Slugworth, Fricklegruber a Prodnose byli inspirováni Boggisem, Buncem a Beanem z Fantastického pána Lišáka (2009), zatímco paní Scrubbitová byla inspirována titulní postavou z Hospodyňky.
- V obsazení filmu je jeden držitel Oscara: Olivia Colmanová a dva nominovaní na Oscara: Sally Hawkins a Timothée Chalamet.
- Paul King i Timothée Chalamet prohlásili, že jsou velkými fanoušky nejen původního příběhu, ale i adaptací z let 1971 a 2005, přestože se film drží především verze z roku 1971. Chalamet dokonce vzpomínal, že Burtonův film viděl jako dítě.
- Všichni Umpa Lumpové žijící v Loompalandu nosí uniformy, které jsou dost podobné uniformám papežské švýcarské gardy - červené, žluté a modré svislé pruhy - a mají stejnou slavnostní zbraň, halapartnu.
- Galeries Gourmet mají velkou podobnost s Galleria Vittorio Emanuele II, nejstarší aktivní nákupní galerií v Itálii a hlavní dominantou Milána.
- Wonka poprvé představí své zboží veřejnosti tím, že svým konkurentům rozdá čokoládu "Hover Chocs" se stejnými vlastnostmi, které popírají gravitaci, jako šumivé zvedací nápoje z knihy a filmu z roku 1971.
- Noodleovo jméno je mírně archaický slangový výraz pro mozek (jako ve frázi "používat nudli"), což je vhodné pro vysoce inteligentní, knihomolské dítě. Policejní náčelník ji dokonce považuje za "mozek celé operace", protože Wonkovi se daří prodávat jeho čokoládu po celém městě.
- Wonka se zaváže, že zajistí Noodle doživotní zásobu čokolády, když uvidí, jakou radost jí udělá jediná její ochutnávka. Jednou z cen, kterou mají výherci Zlatého lístku slíbenou, je samozřejmě doživotní zásoba čokolády. V novelizaci je to ještě více rozvedeno: V epilogu se dozvídáme, že Wonka zařídí, aby u Noodle doma tekla horká i studená čokoláda, což je v románu také odkaz na palác prince Pondicherryho.
- Paul King uvedl, že Timothee Chalamet byl pro něj jedinou volbou poté, co viděl na YouTube záznamy jeho středoškolských vystoupení (nabídl mu roli bez konkurzu).
- Žirafa, která má v příběhu významnou roli, se může zdát náhodná, ale není nepravděpodobné, že má být odkazem na příběh Žirafa a Pelíšky a já, který napsal Roald Dahl a v němž také vystupoval hlavní hrdina, který si chce otevřít cukrárnu, stejně jako Wonka v tomto filmu.
- Město, kde chce Wonka otevřít svůj obchod, není nikdy zmíněno. Ačkoli se (částečně) natáčelo v Londýně, nápisy na obchodech jsou často ve francouzštině a v zoologické zahradě jsou německé nápisy, což naznačuje fiktivní evropské město.
- Režisér Paul King chtěl do filmu zařadit cameo z filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971). Chtěl požádat britského komika Tima Brooke-Taylora, který zemřel během pandemie COVID-19, když bylo plánování tohoto filmu přerušeno.
- Vůdcem čokoládového kartelu je Slugworth, který je ve filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971) vyobrazen jako Wonkův největší rival.
- Režisér Paul King obsadil Timothée Chalameta na základě jeho výkonu ve filmu Lil Timmy Tim: Statistika (Slečna Lawtonová) (2013).
- Design Umpa Lumpů je převzat přímo z filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971), protože zdrojový román je hluboce prostoupen rasistickou ideologií, kdy jsou Umpa Lumpové popsáni jako "kmen afrických Pygmejů, které Wonka poslal do Anglie ve velkých balicích bednách s dírami, aby věčně pracovali v jeho továrně výměnou za kakaové boby".
- Wonka se chytí za nos kvůli smlouvě s hostinským, která je psaná drobným písmem. Ve filmu z roku 1971 připraví dětem k podpisu velkou smlouvu s drobným písmem, která se stane také něčím, co zaskočí Charlieho.
- Napsal, produkoval a režíroval stejný tým jako filmy o Paddingtonovi. V hereckém obsazení se objevuje i řada hereckých osobností z Paddingtonova filmu.
- Kromě původních písní jsou ve filmu použity dvě písně z filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971), "Oompa Loompa" a "Pure Imagination", která je také hojně citována ve filmové hudbě. Pro píseň "Oompa Loompa" byl napsán nový text.
- Jako dítě dostával Wonka k narozeninám jen jednu tabulku čokolády ročně; zmíněnou tabulku pečlivě připravovala jeho matka. V románu a většině adaptací dostává Charlie Bucket k narozeninám jednu Wonkovu tyčinku ročně.
- Timothée Chalametovi se během natáčení několikrát udělalo špatně kvůli tomu, kolik musel sníst čokolády a sladkostí.
- Timothée Chalamet přiznal, že byl k filmu zpočátku skeptický: "Jako mnoho lidí, když se dělají remaky, cítím velkou ochranu nad původní postavou a verzemi, které máte rádi. Obočí vám stoupá skepticismem, [zda] se jedná o legitimní, hodnotný příběh, nebo o cynické tahání peněz."
- Když se Umpa-Lumpa poprvé představí, vytáhne z kapsy zjevně stejnou flétnu, jakou Wonka použije k přivolání Umpa-Lumpy, dokonce hraje stejnou melodii.
- Tom Holland a Timothée Chalamet byli dva finalisté na roli Willyho Wonky.
- V úvodním čísle Willy Wonka upustí minci do bouřkové mříže. Ve filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971) najde Charlie Bucket minci v dešťové kanalizaci.
- Režisér Paul King uvedl, že ze vší té čokolády, kterou na natáčení snědl, přibral "asi 50 kilo", a dodal: "Je zázrak, že Timmy [Timothée Chalamet] zůstává tak štíhlý a pohledný." King vysvětlil: "Měli jsme neuvěřitelnou čokolatiérku. Dělala neuvěřitelné koktejly a my je ochutnávali. Chutnaly mnohem lépe, než musely, protože herci samozřejmě umí věci předstírat, ale zázrak byl, že chutnaly stejně dobře, jako vypadaly."
- Několik hudebních narážek z filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971) se objevuje i v tomto filmu, i když v trochu jiné orchestraci. Nejnápadnější je píseň "Pure Imagination", kterou ke konci filmu celou zpívá Timothee Chalamet.
- Hugh Grant řekl, že režisér Paul King "mi poslal maketu Oompa Loompy úplně nahého. A moje malé děti z toho byly trochu vyděšené." King dodal: "Byla to jedna z nejznepokojivějších věcí, které jsem kdy v životě viděl. Jestli to někdy unikne na veřejnost, bude z toho poznamenaná celá generace dětí."
- Timothée Chalametovi se během natáčení několikrát udělalo špatně kvůli množství čokolády a sladkostí, které musel sníst.
- Do finále o roli Willyho Wonky se probojovali Tom Holland a Timothйe Chalamet, přičemž roli nakonec získal Chalamet.