Jak moc je pro herce důležitý jeho hlasový projev? Bavíme-li se o Jamesi Earlu Jonesovi, jenž naposledy vydechl včera ráno ve věku 93 let a jehož hluboký chraplák naháněl husí kůži snad i Morganu Freemanovi, můžeme si rovnou odpovědět výčtem jeho nesmrtelných dabérských momentů ze Star Wars, Lvího krále, Simpsonových či všemožných dokumentů. Darth Vader, největší záporák kinematografie, by byl bez Jonese poloviční. Rodák z Mississippi přitom válel i v televizi a na divadelních prknech a spadá mezi malou hrstku umělců přezdívaných EGOT podle čtyř největších uměleckých ocenění, jež lze v zámoří vyhrát – Emmy, Grammy, Oscar a Tony.
Články 15
Na první pohled se jedná o negativní téma. Hollywood nepřestává resuscitovat a prodlužovat zajeté série a po mnoha letech oživuje filmové postavy, které by se už dle selského rozumu vracet neměly. Jejich popularita však mnohdy přetrvává a chystaným projektům mohou vlít do žil novou krev. Bez nich by ostatně ani neměly valný smysl, a jak ukázal třeba Top Gun: Maverick, poctivá nálož inovativní nostalgie se nesmí podceňovat.
Online nabídka audiovizuálního obsahu se neustále rozšiřuje a je čím dál těžší se v ní neztratit. Každý týden proto vypíchneme několik titulů hodných vaší pozornosti, které právě dorazily na některou ze streamovacích platforem dostupných v Česku. Zohledníme přitom mezinárodní giganty i lokální hráče, akční filmy i festivalovou produkci.
Možná už jste jméno Tylera Perryho zaznamenali. Jde o černošského filmaře, který točí výhradně snímky pro černošské publikum, povětšinou jde o hrubozrnné komedie, a slaví s nimi v USA ohromný úspěch. Na svém kontě má dvě desítky filmů s celkovými tržbami přes miliardu dolarů. Jistě, něco takového zvládne jedna marvelovka za dva týdny. Perry ale ke svým filmům nepotřebuje drahé triky ani hvězdná jména. Bohatě stačí to jeho.
Psal se rok 1984 a hvězda Eddieho Murphyho doslova explodovala na hollywoodském nebi. Policajt v Beverly Hills se stal obrovským komediálním hitem po celém světě, a to navzdory tomu, že původně vznikal jako vážný akčňák se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli.
Nesmrtelná filmová klasika, která má podle některých historiků takový vliv na hollywoodské vyprávění příběhů jako žádný jiný snímek. To je Čaroděj ze země Oz z roku 1939, který během prvního uvedení v kinech propadl, ale postupně se stal možná největší a v televizi nejčastěji reprízovanou ikonou zámořské kinematografie. A i takto těžký kalibr si nyní u Warner Bros. troufají remakovat, přičemž už známe i jméno režiséra.
V kinech stále řádí elitní pilot Pete Mitchell v podání Toma Cruise, jenž tuto roli oživil po neskutečných 36 letech. A není v tom sám. Premiéru si v týdnu odbyl rovněž Jurský svět: Nadvláda, v němž vystupuje trojice herců z původního, tři dekády starého filmu. Návraty ke kořenům a ke klasickým protagonistům jsou zkrátka v kurzu a pro mnohé herce jde o vítaný způsob, jak oživit či minimálně okořenit jejich kariéru, která s postupujícími roky nevyhnutelně ustupuje omladině.
Originalita a kreativita jsou ve filmové branži stále vzácnějším jevem, o čemž nejlépe vypovídá následující seznam připravovaných, nepůvodních a zhola zbytečných projektů.
Věk je někdy skutečně jen číslo.
Bývaly doby, kde Eddie Murphy točil jednou komediální pecku za druhou, v nichž to jeho postavám hodně kecalo a humor se nedržel zpátky. Postupem let se štěstí vyčerpalo a ani přesměrování na rodinné filmy jeho kariéru nezachránilo. Doba přeje návratům a tak se na vlně nostalgie zkouší svézt i Murphy a to oživením prince Akeema v Cestě do Ameriky 2.