Zajímavosti o Cesta do Ameriky 2

46%

Zajímavosti 53

  • První pokračování filmu režiséra Craiga Brewera.
  • Když Mike Marino mluvil o tom, jak se původní přístroje přirozeně vrásnily a skládaly, když se účinkující pohyboval, pochválil původní make-upy Ricka Bakera. "Bylo to tak chytré, jak je Rick navrhl." Marino se svěřil, že prošli několika plastikami brad a předělávali nosy, jen aby se co nejvíce přiblížili originálům, dokud neměli pocit, že je to správně. Mike říká, že když se vedle nových make-upů umístí fotografie make-upů z roku 1988, je vidět skutečný vývoj, jak stárly.
  • Vizážista Mike Marino prozradil, že u Randyho Watsona, zpěváka kapely Sexual Chocolate, se snažil vytvořit podobu stárnoucí rockové hvězdy, jakéhosi pozdního Elvise. "Je tak trochu jako Rick James." Aby Eddie Murphyho proměnili v Randyho, snažili se opět vytvořit zestárlou podobu původního make-upu Ricka Bakera, doplněnou o nafouklé tváře. Aby toho nebylo málo, rozhodli se nedat postavě šedivou paruku s odůvodněním, že narcistický Randy by si vlasy obarvil na černo. Murphy jako Randy nosil tlustý oblek, který byl zakrytý kostýmem kombinézy. Mike dodává, že všechny postavy mají na sobě nějakou formu tlustého obleku nebo břicha a postava Randyho nebyla výjimkou.
  • Herec Tyrese Gibson navštívil natáčení a byl skutečně dojatý, když mu režisér Craig Brewer dal do ruky korunu krále Jaffeho Joffera.
  • Oblíbeným kostýmem Eddieho Murphyho ve filmu jsou červené královské šaty.
  • Ve filmu se objevuje několik odkazů na etiopskou kulturu, včetně: Kaba (královské roucho), které nosí Semmi Kemise Kemise, které nosí zamundské ženy Chiraa (obřadní metla), kterou Akeem mává přes ramena Amharština, která se objevuje na zamundském štítu a v zamundském McDowellově jídelníčku.
  • Zaznamenal nejlepší úvodní víkend ze všech filmů uvedených na streamovací službě v roce předcházejícím uvedení tohoto filmu.
  • Během první reportáže Totatsiho Bibinyany (Trevor Noah) v Zamunda News Network "ZNN" se objevuje zpráva o tom, že lesní požáry nesouvisí se změnou klimatu. Přímo nad ní, stejně jako v jiných relacích, je ve zprávě o počasí zmíněno "Déšť: prosím".
  • Přestože je tento film označen ratingem PG-13, jeho předchůdce Coming to America (1988) měl rating R.
  • Mary si Zamundu plete s Wakandou z filmu Černý panter (2018), jehož režisér Ryan Coogler se už dříve pokusil natočit pokračování filmu Příchod do Ameriky (1988) s hercem Michaelem B. Jordanem a jehož herci uspořádali na narozeniny Lupity Nyong'o, Danai Guriry a Daniela Kaluuyi kostýmovou party "Wakandané v Zamundě".
  • Královský ošetřovatel se jmenuje Mirembe. Mirembe je výraz pocházející z kmene Luhya v západní Keni. Kromě pozdravu znamená také "mír". V polovině filmu se objevuje také keňská státní vlajka.
  • Tento film byl ve skutečnosti víceméně dokončen před pandemií Covid-19 v roce 2020. Hlavní natáčení začalo v srpnu 2019 a skončilo o dva měsíce později. V listopadu 2019 proběhlo několik dní dotáček a výběrových záběrů a v lednu 2020 byl vedení Paramountu předveden hrubý sestřih s výhledem na premiéru v létě 2020. Od uvedení však bylo nakonec upuštěno, když pandemie vedla k tomu, že kina byla nucena po většinu roku zavřít, a práva byla místo toho prodána společnosti Amazon.
  • Když nexdorský poručík poprvé představuje generála Izziho, tvrdí, že je "inspirací pro Mufasu". James Earl Jones hrál Mufasu v obou verzích Lvího krále.
  • Tento film byl propagován společně s jihoafrickým alkoholickým likérem Amarula. Ironií je, že Eddie Murphy alkohol nepije, protože se mu po něm chce zvracet.
  • Vydáno 33 let po původním filmu.
  • Jedno ze dvou míst, kde se konala americká premiéra filmu, bylo Queens DRIVE-IN v newyorské čtvrti, která se objevila jak v původním filmu, tak v jeho pokračování. Byl přístupný všem. Všichni účastníci obdrželi tašku se suvenýry, která obsahovala nádobu Soul Glo.
  • Oblečení Puma, které má na sobě KiKi Layneová ve scéně, kdy se s Jermainem Fowlerem připravují na zkoušku se lvem, je vyrobeno z dresu senegalské fotbalové reprezentace z mistrovství světa 2018.
  • Režisér Craig Brewer plánoval během postprodukce provést několik opakovaných natáčení na místě v Queensu v New Yorku, ale tyto plány byly zrušeny kvůli pandemii COVID-19.
  • Krátce po premiéře filmu na Amazon TV hvězda Eddie Murphy prohlásil, že má nápad na film Coming to America 3, ale nemá v úmyslu ho natočit, dokud mu nebude 75 let ve skutečnosti "...a ne tak, aby vypadal na 75 let", protože věří, že musí být v tomto věku fyzicky, ne jen vypadat díky make-up efektům, aby to bylo věrohodné. Pokud hodlá dostát svému slovu, pak by druhé pokračování mělo následovat v roce 2036, kdy bude jeho spoluhráči Arseniu Hallovi 80 let.
  • Generál Izzi v tomto filmu je synem plukovníka Izziho (hrál ho Calvin Lockhart) ve filmu Coming to America (1988), protože v tomto filmu plukovník představuje Imani jako svou dceru a generál tvrdí, že je to jeho sestra.
  • Je to poprvé po více než 30 letech, co se Eddie Murphy objevil ve filmu s Arseniem Hallem. Naposledy spolu hráli ve filmu "Harlem Nights" (1989).
  • Izzi dětem vyprávěla příběh o zajíčkovi a medvědovi, jeden z mnoha legendárních vtipů z filmu Eddie's Delirious.
  • Film měl být původně uveden do kin v srpnu 2020, dokud kvůli pandemii COVID-19 společnost Paramount Pictures neprodala celosvětová práva společnosti Amazon Studios.
  • Film byl uveden v kinech v Nigérii a západní Africe, kde si během úvodního víkendu vydobyl první místo v pokladnách kin a stal se tak nejúspěšnějším filmem uvedeným v roce 2021.
  • Během tiskového turné k tomuto filmu se Louie Anderson překvapeně dozvěděl, že důvodem, proč byl obsazen do původního filmu z roku 1988, bylo to, že vedení studia Paramount trvalo na tom, aby ve filmu hrál jeden bílý komik.
  • Během přestávky natáčení filmu Bad Boys for Life (2020) na vedlejším pozemku ve studiích Tylera Perryho navštívili Will Smith a Martin Lawrence Eddieho Murphyho a Wesleyho Snipese, aby jim vzdali hold.
  • Natáčení původního filmu bylo notoricky známé, například režisér John Landis se fyzicky pohádal s Murphym, na place se objevil místní majitel McDonalds se svým právníkem a vyhrožoval produkční společnosti žalobou (přestože měla písemné svolení od centrály McDonald's k použití loga McDowell's a designu scény výměnou za uvedení jména ve filmu), Paramount se na Murphyho velmi zlobil za to, že údajně zneužil rozpočet na výdaje a snažil se dostat na výplatní pásku své přátele a rodinu tím, že pro ně vymýšlel práci, zatímco Murphy později obvinil Paramount, že před ním zatajil zisky z filmu. Podle Paramountu však tentokrát žádné takové obavy neexistovaly a produkce proběhla bez incidentů a v rámci rozpočtu.
  • Během výstupů v závěrečných titulcích Jermaine Fowler posměšně drží lví vousy a zpívá: "Mám vousy," na což Eddie Murphy odpovídá: "Hej, to je moje věc." To odkazuje na rutinu, kterou Murphy předvádí v obou svých stand-up speciálech Eddie Murphy: (1983) a Eddie Murphy: (1987), v nichž předstírá, že je dítě, a posmívá se chudším dětem zmrzlinou, respektive McDonalds.
  • Během pohřbu krále Jaffeho Joffera (Craig Brewer) drží žena na slunci dítě. Jedná se o poctu filmu Lví král (1994), kde James Earl Jones namluvil Mufasu.
  • Jméno Johna Landise je v titulcích uvedeno pouze kvůli scénám recyklovaným z předchozího filmu (podle pravidel DGA). Pro tento film nenatočil žádné nové scény.
  • Eriq La Salle, který hrál Darryla v původním filmu, je nyní úspěšným televizním režisérem. Byl osloven již na začátku natáčení, aby zjistil, zda by měl zájem se v tomto filmu objevit. Eriq pozvání odmítl s odkazem na kolizi s režijními povinnostmi ve filmu Chicago P.D. (2014), který se natáčí v Chicagu.
  • Eddie Murphy uvedl, že pokračování vzniklo poté, co ztroskotaly pokusy o převedení prvního filmu do divadelní hry a následně se sešel s Ryanem Cooglerem. Murphy řekl, že ačkoli se mu Cooglerův nápad na pokračování nelíbil, přiměl ho k přemýšlení o vytvoření vlastního děje pro pokračování.
  • Během společné scény krále Akeema a Cleo McDowellové mluví Cleo o žalobě ze strany McDonald's. Během natáčení původního filmu manažer z nedalekého McDonald's o připravovaném filmu nevěděl. Přijel na místo natáčení se svým právníkem a vyhrožoval, že je zažaluje o všechno, co mají.
  • Po předčasném soukromém promítání filmu Dolemite Is My Name (2019) pro vedení Netflixu byl Eddie Murphy tak spokojený, že se cestou zpět do auta zeptal režiséra Craiga Brewera, jestli by Craig nerežíroval další film Coming 2 America. Craig pozvání přijal poté, co tento rozhovor zaslechl Arsenio Hall a vyjádřil tomuto nápadu také svou podporu.
  • Eddiemu Murphymu bylo v době natáčení 58 let, stejně jako Jamesi Earlu Jonesovi v původním filmu. Jonesovi to z nějakého důvodu přišlo vtipné, když se to dozvěděl, a vyprskl smíchy, když mu Murphy telefonoval, že film dostal od Paramount Pictures konečně zelenou.
  • Na prvním místě, kde Akeem a Semmi opouštějí královskou limuzínu, visí za nimi plakát McDonald's, který inzeruje "Pravý Big Mac se semínky". V prvním filmu, když McDowell seznamuje Akeema se svým podnikem, zmiňuje, že housky McDonald's mají semínka, zatímco jeho housky ne.
  • Ricku Rossovi se nová tapeta v jeho jídelně tak líbila, že požádal filmaře, aby ji nechali trvale. Jako dárek byl Rickovi ponechán i jídelní stůl s 60 místy, který byl postaven speciálně pro film.
  • James Earl Jones, který hraje krále Jaffeho Joffera, je hlasem CNN, který pro televizi namluvil větu "Tady CNN". Je příznačné, že před prvním vysíláním zpráv ZNN nahrál voiceover pro oznámení "Toto je ZNN".
  • Eddie Murphy chtěl, aby Lavella hrál Tracy Morgan, ale Arsenio Hall se proti tomu ohradil s tím, že obsazení je nevěrohodné: "Já Tracyho miluju a je to ten nejvtipnější chlap na světě. Ale jo, Ede, jste všichni zhruba stejně staří. [Murphyho hlas] 'My to vyřešíme, chlape, my to vyřešíme. Je vtipnej."
  • Podle Arsenia Halla byla Semmiho odpověď na návrh krále Akeema, aby se vrátil do Ameriky: "Ale ne, Vaše Veličenstvo!" improvizovanou replikou Eddieho Murphyho. Při posledním záběru scény, která měla být celým Semmiho monologem, Eddie pošeptal Arseniovi, aby odpověděl jen "Oh hell no!". Režisérovi se tato odpověď tak líbila, že se dostala do filmu.
  • K obnovení mladšího vzhledu Eddieho Murphyho a Arsenia Halla v nově natočené části flashbackové scény z nočního klubu z 80. let bylo použito CGI.
  • Všechny scény odehrávající se v Zamundě se natáčely v oblasti Atlanty, konkrétně zamundský královský palác se celý natáčel na panství, které vlastní hiphopová hvězda a producent Rick Ross. Eddie Murphy řekl: "Jo, jeho dům je tak velký, že jsme ho mohli doslova obléknout a udělat tak, aby vypadal jako palác. To, co vidíte, jak se procházím po africké pláni a běhají tam antilopy - to je dvorek Ricka Rosse. Má asi 300 akrů nebo tak něco." A Arsenio Hall dodal: "A jezero! Máš jezero?"
  • Pro postavu Samuela L. Jacksona z prvního filmu bylo napsáno cameo vystoupení, ve kterém by i po třiceti letech vykrádal starou restauraci McDowell's. Kvůli nabitému programu natáčení se Jackson nemohl objevit.
  • Jermaine Fowler (Lavelle) si v dětství nahrával scény z filmu Coming to America (1988) na rodinný záznamník, aby bylo slyšet vtipkování starých pánů, kdykoli jim někdo zavolá domů.
  • Jméno Meeka (nejstarší dcera Akeema a Lisy) je Akeem psaný pozpátku.
  • Madge Sinclairová (královna Aoleon Jofferová) zemřela v roce 1995 na rakovinu, což vysvětluje její nepřítomnost v tomto filmu.
  • Dcera Eddieho Murphyho (Akeem) Bella Murphy hraje Akeemovu prostřední dceru Ommu.
  • Jamesi Earlu Jonesovi bylo v době natáčení jeho scén 88 let. Ačkoli byl James na svůj věk v poměrně dobrém zdravotním stavu a rád si v tomto filmu zahrál, nechtěl kvůli tomu cestovat daleko. Předpokládá se, že jeho několik scén bylo natočeno během jediného dne na pronajatém televizním zvukovém jevišti blíže jeho domovu na hranici státu New York a Connecticut, aniž by byl přítomen Eddie Murphy nebo kdokoli z ostatních herců z Atlanty. To vysvětluje, proč s Eddiem Murphym ve filmu nikdy nemluví tváří v tvář.
  • Lavelle cituje Bruce Leeho, který říká: "Buď jako voda." Ačkoli Bruce Lee citoval několik vlastností a přirovnal je k vodě, hlavní citát zní jednoduše "Buď vodou".
  • V jednom okamžiku jsou vlajky na ramenou generála Izziho obrácené oproti ostatním scénám.
  • Když se Akeem dozví, že má syna, je mu představena jeho umělecká podoba. Na tomto náčrtu je Lavelle otočen doleva. Později, když mu Semmi předává skicu, je Lavelle otočen doprava. A pak, když ho najdou v New Yorku, je portrét na skice opět obrácen doleva.
  • Lavelle byla počata v bytě Akeema a Semmi, v noci, kdy chodí do nočních klubů. Ve filmu Coming to America (1988) se té noci vracejí sami do bytu, aniž by měli úspěch u nějaké dívky, a setkávají se s Clarencem, který je zve, aby s ním šli na Black Awareness Week, kde Akeem poprvé vidí Lisu. Lavellovo početí nebylo možné.
  • Lví vousy jsou bílé. Když princ LaVelle stříhá vousy, jsou bílé a jen několik z nich je uříznuto. V další scéně jsou vousy dvoubarevné a je jich víc, než kolik jich bylo ustřiženo.