Nákladné a dlouhotrvající natáčení se přetavilo v pestrý, tematicky i žánrově bohatý snímek, jehož rozpětí i po dvou dekádách od premiéry bere dech. Historické melodrama Ondřeje Trojana Želary rozhodně není bez chyb, přesto se za něj po letech nikdo ze zúčastněných nemusí stydět.
Články 29
Možná jednou někdo napíše román o tom, jak vznikal snímek Muž, který stál v cestě. Bude to nejspíš právnický thriller o tom, jak se scenárista Ivan Fíla domnívá, že bude své dílo i režírovat, ale místo toho jej producent Miloslav Šmídmajer z projektu odstraní. Ideální by bylo, kdyby takový film obsahoval i to, jak by původně mohl onen zamýšlený snímek vypadat.
Proslavili ho Samotáři (2000), za které si odnesl Českého lva v rámci kategorie vedlejší mužský herecký výkon. Předloni se představil v hlavní roli životopisného historického dramatu o kontroverzním komunistu Zdeňku Tomanovi. A od tohoto čtvrtka je zpátky v kinech, opět pod režijní taktovkou Ondřeje Trojana, tentokrát v černé hudební komedii Bourák. Jiří Macháček se rozpovídal nejen o rolích divných týpků a Bouráku Ivanu Trojanovi.
Tyhle kinopremiéry patří tuzemských filmům a tvůrcům (tři ze čtyř novinek jsou ryze tuzemské výroby). Na co stojí za to vyrazit?
Jak dopadla komediální novinka s Ivanem Trojanem a Jiřím Macháčkem?
Po výrazných vedlejších úlohách (Občanský průkaz, Toman) se herečka Kristýna Boková již brzy divákům představí v té hlavní, po boku Ivana Trojana. V hudební komedii Bourák bude tančit, starat se o rodinu a vycházet se svým nedospělým manželem, "bourákem". O tom a mnohém dalším v následujícím rozhovoru.
Životopisný film Ondřeje Trojana, odehrávající se v Československu v letech 1945 - 1948 a dokumentující osudy šéfa zahraniční kontrarozvědky Zdeňka Tomana (Jiří Macháček). Na tomto místě jsem chtěl přidat odkaz na Wikipedii, ale s překvapením jsem zjistil, že ji tam Toman (osoba, nikoliv film) nemá. Takže se zřejmě nemusím stydět za to, že jsem o něm nikdy v životě neslyšel a chvílemi jsem v kině vážně uvažoval, zda celý film není mystifikace a zda Toman opravdu existoval. Inu, existoval!
V roce 1993 založil producent a režisér Petr Vachler Českého lva. Cenu udělovala vybraná porota filmařů, kteří daný rok nenatáčeli filmy. Později o výsledcích rozhodovala ČFTA Česká filmová a televizní akademie. Tady už hlasovali a hlasují i filmaři, kteří daný rok pracovali na hodnocených filmech. Jiná porota vznikla v roce 2011 díky Cenám české filmové kritiky. Je tu řada dalších existujících filmových cen, jako je například Ledňáček, či Trilobit. Pak jsou tu různé festivalové ceny. Najdou poroty shodu ve výsledcích?
Časy se mění a Česká filmová a televizní akademie, zdá se, mění kurz. Zadostiučinění pro režiséra Olma Omerzua, jehož road movie "Všechno bude" bezkonkurenčně ovládla 26. ročník udílení filmových cen Český lev.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) zveřejnila 22. ledna 2019 nominace pro 26. ročník výročních cen Český lev. Přiznejme si, že samotná produkce neoplývala bůhví jakou kvalitou, ačkoliv loni vzniklo hned 69 snímků, které se podívaly do distribuce! Což ale neznamená, že akademici nemohli vypíchnout odvážnější, progresivnější a důležitější díla, která v loňském roce vznikla.