Ruský Moonfall se špetkou Baye a Berga. Pitomě zábavný, trikový úvodu bohužel brzy vystřídá tuna vaty, vrcholící nijak zábavnou a trikově mizernou akcí.
´Přitažlivost´ Ruský sci-fi snímek vzniklý z vybraných scén a námětů z amerických filmů posledních třiceti let. Název tak spíše evokuje k přitažlivosti k americké filmové sci-fi tvorbě, od romantiky až po válečné blockbustery. A skutečně toho není málo a tak, jak to u podobně laděných snímků bývá, si i u tohoto filmoví fanoušci mohou oprášit své znalosti a hádat, jaký motiv z kterého snímku vlastně je. Například napadení Země a vzniklá panika připomíná film ´Válka Světů´ (1953,2005), romantický kabát zamilované dívky k mimozemšťanovi vypadající jako člověk zase připomene filmovou sci-fi romanci ´Starman´ (1984). Nebo válečná scéna ke konci, kde jeden z chuligánů v mimozemském robotickém skafandru bojuje s ruskou gardou, nemálo připomíná podobné scény z počinu ´Transformers (2007). Atd., atd. Je známo, že ruská kinematografie hodně napodobuje hollywoodské filmové motivy, ale tohle je vskutku tvůrčí majstrštyk. Příběhově a v logice vývoje děje to strašlivě skřípe, ale co se týče CGI efektů, klobouk dolů. Film byl uveden ve 3D, což muselo hodně vyniknout. V historii ruské kinematografie se jedná o první film o invazi mimozemšťanů a dá se říct, že se na tom tvůrci patřičně vyřádili. Po delší době byla v rámci filmu dokonce přímo použita současná vojenská technika, takže tu jsou vidět současné ruské obrněné transportéry, vrtulníky, roboty, drony a dokonce i raketový křižník s těžkými letadly. Kvůli dokonalosti scén byli pozváni konzultanti, jako např. aktivní vojáci námořnictva, vzdušných sil, pozemních sil, ministerstva pro mimořádné situace a ministerstva vnitra. Škoda jen, že ruští tvůrci ještě stále nedokáží sami přijít s něčím originálním a natáčejí jen takovéto podivné slepence.
Co se dá na takový film napsat? Tohle jsou prostě rusáci. Srdce na pravém místě, ale emoce jim lítají jako jojo od obrovské lásky, po sžíravou nenávist. Milostný příběh na pozadí kontaktu s mimozemskou lodí, spojený tentokrát nejen s poukazováním na tupost vojáků, ale spíš na xenofobii davu. Srovnání s jinými snímky se moc nenabízí. Možná ještě tak Starman, ale jistě ne v některých recenzích zmiňovaný District 9. Po trikové stránce nelze vyčíst vůbec nic, ve skutečnosti to bylo minimálně o level nad posledními Emmerichovinami. Jenže ta zhovadilá stopáž, která stejně nestačila k tomu, aby byl přerod Arťoma věrohodný, společně s místy děravým scénářem, dělají z tohoto filmu průměrnou sci-fi jednohubku. Na jednu stranu je dobře, že rusáci neumí dělat jednoduchou výpravnou sci-fi, na druhou je škoda, že se tam snaží za každou cenu nacpat úplně všechno.
Na začátku je zobrazena letadlová loď Admirál Kuzněcov bez náznaku černého kouře. Ve skutečnosti je známo, že loď je silným znečišťovatelem a nebyla by schopna pohybu vpřed, aniž by vypouštěla kouř.
Rozpočet filmu byl 380 000 000 rublů, což je 6 155 000 dolarů (podle údajů z prosince 2019). Podle box office mojo vydělal 19 454 000.
Když Julie dává Hakodatovi otcovy šaty, aby si je oblékl, je na tričku vidět ikonická fotografie Jurije Gagarina, prvního člověka ve vesmíru.