Godzilla: Resurgence

66%
Godzilla: Resurgence
V Japonsku propukne chaos poté, co na město zaútočí legendární obří monstrum.



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
4
Zkrácení čekání na Godzillu minus one cestou Shin Godzilly, nebylo moudré rozhodnutí. V mnoha ohledech podivný film, který možná není míněný vážně ale nepoznal jsem to. Samotná Godzilla je vedlejší a spíše jen kulisou, mezi dlouhými rozhovory postav, které se vypořádávají s tím, že jim za okny chodí obří monstrum. Samotná akce a triky, velice mizerné a spíše jak intro z videohry.
Klajnik
Klajnik
9 194 bodů
3
Na Shin Godzillu jsem se podíval, protože jsem byl potěšen pojetím Godzilly: Minus One a doslechl jsem se, že zde je rovněž s netvorem pracováno poměrně promyšleně. Nejedná se o malovánky, které momentálně ztělesňuje americká Godzilla s Kongem, kteří stylově navazují na plyšová blbnutí ze sedmdesátek. Nedávný japonský přírůstek ve svém vážném a nacionálním pojetí navazoval na původní japonský film, který využíval monstrum jako prostředek k prozkoumávání válečného traumatu z druhé světové.

Shin Godzilla se však odehrává v současnosti a v první třetině je satirou na přebyrokratizovanou politiku, která není schopna dostatečně rychle reagovat na kolos, který se svým tempem sune a boří jejich města. Zamrzí však, že to v tomto směru není dost propracované, aby to dostatečně bavilo nebo řízlo hlouběji. Point se učiní poměrně brzy a druhá půlka filmu je pak tradiční odkrytí informací, plán a úspěšná exekuce.

První satirická třetina filmu, která je tematicky nejlepší, je ovšem tou nejslabší po stránce efektů: Godzilla během ní ještě nevypadá tak, jak ji známe. Vypadá jako nějakej zkryplenej anime mlok a jakmile zmutuje do své klasické podoby, tak je to podstatně koukatelnější, protože spolu s tím tvůrci odpustili čistě od digitálních efektů a začali pracovat s praktickými, což kvalitu efektů pozdvihlo. Ze začátku mají triky úroveň jak z PSPčka.
Později to však vypadá už docela slušně, protože zdejší design slavného monstra je možná tím nejzajímavějším a nejvíce hidious. Nelíbí se mi sice kompletně, protože mi svou figurou (tučný a dlouhý ocas a široký pas) připomíná nějakou nestabilní hračku, ale v detailech mě baví. Vzhledem k tomu, jak rychle Shin Godzilla mutuje, to vypadá, jakoby byla byla v konstantním stavu utrpení a to vše se projevuje na jejím znetvořeném vzezření. Zajímavý je finální záběr na konec jejího ocasu, do nějž jsou jakoby přiškvařeny konstry lidí, což by možná dávalo smysl vzhledem k jeho žahavému/atomovému konci, ale také to lze vnímat jako symbolickou manifestaci oné destrukce a způsobené bolesti. Co se schopností týká, líbí se mi, jak Shin Godzilla roztáhne spodní čelist, když vypouští ohromné množství plynu do ulic města, které pak zažehne svým ohnivým dechem, jenž se pak mění na atomový, který prořezává vše jakoby to bylo z másla. Tento laserový paprsek ovšem netryská jen z huby, nýbrž i z konce ocasu, jak už jsem zmínil, ale i z hřbetu, čehož ale takový fanouček nejsem. Vypadá to jako světelná show nějakého techna. Snad by bylo lepší, kdyby Shin Godzilla vybouchla, ty ostré horniny z jejího hřbetu se rozprskly do okolí jako fragmenty granátu a roztříštily vše v okolí. Mutace by ji pak zase dala do kupy a azahrnula do jejího těla části železobetonových konstrukcí a sutin domů. Když to ale vezmu kolem a kolem, tak se mi ten design líbí a umožnil mi o konceptu tohoto monstra přemýšlet zase trochu jinak.
Nutno ovšem dodat, že výše jmenovaný, dosud nejnovější přírůstek japonské Godzilly (Minus One), je celkově (nejen) technicky zdařilejším a lepším filmem. Postavy Shin Godzilly jsou totiž plytké a diváka si nezískají, což je problém, protože valnou většinu času trávíme s nimi.
Smazaný uživatel
0 bodů
8
31 / SHIN GODZILLA (2016) REIWA ERA 2016-2023. Za mňa naozaj geniálne takzvané znovuzrodenie Godzilly. Nápad že Godzilla sa bude prebiehať určitými vizuálnymi zmenami počas filmu sa mi veľmi páčil a aj dizajn Godzilly je super, len z blízka je skôr smiešna ako strašidelná. Nové postavy ktoré hrá Japonská vláda mi nie sú až tak sympatické pretože niekedy vidím aké stupídne rozhodnutia robia. Škoda že Godzilla tu nemá taký veľký priestor pretože väčšinou sa plazí po zemi, stojí alebo chrlí svoj atómový dych. Musím pochváliť jednu scénu ktorá mi naozaj nahnala zimomriavky a to je tá kedy sa Godzilla chystá ukázať svoju pravú silu a to tým že zničí skoro všetko čo je vedľa neho. A do toho pieseň Who Will Know hrala perfektne. HODNOTENIE: 7/10


Dodatečné informace

Původní název:
シン・ゴジラ (více)
  • Godzilla: Resurgence
  • Japonsko シン・ゴジラ
  • Japonsko Godzilla
  • Japonsko Godzilla Resurge
  • Japonsko Godzilla : Resurgence
  • Japonsko Shin Godzilla
  • Japonsko Годзилла
Země původu:
Japonsko
Rozpočet:
15 mil. USD
Tržby:
78,05 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Další z kolekce Godzilla: Resurgence


Podobné


  • Kayoko Ann Pattersonová (Satori Ishihara) má být Američanka japonského původu a předpokládá se, že je rodilou mluvčí angličtiny, ale její anglické dialogy jsou pro ni očividně cizím jazykem.
  • Droga, kterou vláda použije k zabití Godzilly, je popsána jako něco, co "vyřadí jeho vnitřní chladicí systém". Po použití drogy na konci Godzilla zmrzne. Pokud by droga měla vyřadit jeho vnitřní chladicí systém, přehřála by ho, nikoliv zmrazila. Ale je to trochu složitější... Ve skutečnosti se ve filmu droze skutečně podaří vyřadit Godzillův chladicí systém, ale místo přehřátí to spustí SCRAM-vypnutí (=Safety Control Rods Activation Mechanism) jako jakousi mimovolně přehnanou reakci - a tím ho při zákroku zmrazí. Tím, že se Godzilla dočasně zmrazí, je schopna toto potenciálně kritické trauma přežít.
  • V různých scénách létají útočné vrtulníky s prázdnými zásobníky zbraní. Stává se to například v 53. minutě. Obvykle neřízená střela jsou zjevně prázdné a zásobníky raket vzduch-vzduch jsou přinejmenším z poloviny prázdné Ale jen o několik minut později, asi v min. 55 je každý vrtulník plně vyzbrojen všemi raketami.