Zajímavosti 63
- Kayoko Ann Pattersonová (Satori Ishihara) má být Američanka japonského původu a předpokládá se, že je rodilou mluvčí angličtiny, ale její anglické dialogy jsou pro ni očividně cizím jazykem.
- Droga, kterou vláda použije k zabití Godzilly, je popsána jako něco, co "vyřadí jeho vnitřní chladicí systém". Po použití drogy na konci Godzilla zmrzne. Pokud by droga měla vyřadit jeho vnitřní chladicí systém, přehřála by ho, nikoliv zmrazila. Ale je to trochu složitější... Ve skutečnosti se ve filmu droze skutečně podaří vyřadit Godzillův chladicí systém, ale místo přehřátí to spustí SCRAM-vypnutí (=Safety Control Rods Activation Mechanism) jako jakousi mimovolně přehnanou reakci - a tím ho při zákroku zmrazí. Tím, že se Godzilla dočasně zmrazí, je schopna toto potenciálně kritické trauma přežít.
- V různých scénách létají útočné vrtulníky s prázdnými zásobníky zbraní. Stává se to například v 53. minutě. Obvykle neřízená střela jsou zjevně prázdné a zásobníky raket vzduch-vzduch jsou přinejmenším z poloviny prázdné Ale jen o několik minut později, asi v min. 55 je každý vrtulník plně vyzbrojen všemi raketami.
- Na konci řádění dospělé Godzilly v Tokiu se Godzilla rychle stočí doleva. Jeho hlava se neotočí doleva, stále směřuje dopředu, ale paprsek vystřelovaný z jeho úst se dál pohybuje doleva nezávisle na jeho hlavě.
- Kihachi Okamoto: Záhadný vědec Goro Maki, který zmizel, se objevuje jako dvojník legendárního režiséra.
- Po filmech Godzilla (1954), Návrat Godzilly (1984) a Godzilla (1998) z americké produkce je to čtvrtý film, ve kterém Godzilla nebojuje s jiným monstrem.
- V raném návrhu finále měla Godzilla sestřelit přilétající jaderné rakety ze Spojených států, Číny a Ruska.
- V jednu chvíli si někteří vládní úředníci stěžují, že se Godzilla objevila v Japonsku, a ne v New Yorku. To je narážka na film Godzilla (1998) režiséra Rolanda Emmericha, ve kterém Godzilla napadla Velké jablko ve zcela jiném provedení.
- V čase 49:13 zazní hudební motiv Godzilla's March z původního filmu z roku 1954.
- Tvůrce filmu Útok na Titána Hadžime Isajama jej označil za jeden ze svých nejoblíbenějších filmů roku 2016.
- Řev, který Godzilla vydává, když koagulant začne působit, je stejný jako ve filmu Godzilla se vrací (na amerických trzích známý jako Godzilla 1985).
- Film má 328 herců.
- Vydáno dvanáct let po Godzille: (2004), čímž překonává devítiletou mezeru mezi filmy o Godzille z produkce Toho, kterou vytvořil Mekagojira no gyakushu (1975) a Gojira (1984). Nejkratší odstup patří filmům Godzilla (1954) a Gojira no gyakushu (1955), které byly uvedeny s odstupem pěti měsíců.
- Ve filmu se objevuje šest režisérů: Kazuo Hara, Isshin Inudô, Suzuki Matsuo, Akira Ogata, Shin'ya Tsukamoto a zesnulý Kihachi Okamoto jako dvojník.
- Pierre Taki se v jednom rozhovoru zmínil, že ho Anno nechal natočit nejméně 30 záběrů pro scénu, ve které jeho vojenská postava vydává rozkaz rádiem. V postprodukci musel ještě udělat smyčku.
- Hudební motiv Godzilla March z původního filmu z roku 1954 zahajuje závěrečné titulky.
- Režiséři Šindži Higuči a Hideaki Anno jsou dlouholetí přátelé a spolupracovníci a oba jsou známí díky své práci na populárním anime seriálu Shinseiki Evangelion (1995). Společnost Toho si je pro práci na tomto filmu vybrala částečně díky jejich práci na tomto seriálu. Toho i Gainax, společnost, která Neon Genesis Evangelion produkuje, spolupracují na řadě zboží nazvané "Godzilla vs. Evangelion", která má tento film propagovat. Tato řada zahrnuje různé figurky, umělecké předměty, oblečení a další doplňky, na nichž je vedle Godzilly a jejích různých monster vyobrazena i Evangelion - Unit-01 a další postavy z filmu Neon Genesis Evangelion.
- Přestože byl tento film uveden mezi filmem Godzilla (2014) společnosti Legendary Pictures a jeho pokračováním Godzilla: Král monster (2019), není s touto sérií společnosti Legendary nijak spojen.
- Přestože je Rando Yaguchi jednou z hlavních postav, představí se ještě několikrát prostřednictvím textu na obrazovce, když je mu okamžitě přiděleno více povinností.
- Režisér filmu Ghost in the Shell Mamoru Oshii jej chválil za dobře natočený film, i když s humorem poznamenal, že vliv Hideakiho Anno na Kihachi Okamota je zcela zřejmý.
- Pro studio Toho je neobvyklé, že před světovou premiérou, která se konala čtyři dny před premiérou, nepromítalo film novinářům.
- Tento film se ve Spojených státech dočkal speciálního předpremiérového uvedení ve dnech 11.-18. října 2016, kdy byl promítán v původním japonském znění (s anglickými titulky) a pod částečně přeloženým původním japonským názvem "Shin Godzilla".
- YouTuberka Sharla v Japan pracovala jako trenérka anglických dialogů pro japonské herce.
- Shin Godzilla má nové schopnosti, které se v mýtu o Godzille dosud neobjevily. Jmenovitě schopnost rozštípnout čelist a vystřelit atomový výbuch ze zad a ocasu.
- Režisér Hideaki Anno se zasloužil o to, že ho tento film oživil poté, co upadl do deprese po práci na filmu Evangelion Shin Gekijôban: (2012) a omluvil se za zpoždění filmu Shin Evangelion Gekijôban (2021)
- Neznalým divákům se může zdát, že schopnost replikace Godzilly je podobná jako ve filmu Godzilla (1998). Tato schopnost je však ve skutečnosti převzata z filmu "Gojira tai Hedora" (1971). Hedorah je monstrum, které prochází různými stádii vývoje, podobně jako Godzilla v tomto filmu.
- Scénárista a hlavní režisér Hideaki Anno údajně odmítl původní nabídku společnosti Toho pracovat na tomto filmu kvůli své práci na čtvrtém filmu Evangelion, ale nechal se přesvědčit, aby se k projektu připojil poté, co se režie ujal jeho dlouholetý přítel Šindži Higuči.
- Druhá podoba Godzilly, přezdívaná Kamata-kun, se stala meme na japonských webových stránkách a sociálních sítích. Ten se po premiéře filmu v USA rozšířil i do anglicky mluvících komunit. Populární se stala také postava Hiromi Ogaširové, kterou ztvárnila Mikako Ičikawa a která vyvolala množství fanouškovských obrázků.
- V původním filmu Godzilla z roku 1954 vznikla Godzilla jako důsledek testů jaderných bomb v Tichém oceánu a byla také ztělesněním jaderného bombardování Hirošimy a Nagasaki. V tomto filmu je Godzilla vytvořena jaderným odpadem vyhozeným do oceánu a je ztělesněním jaderné katastrofy ve Fukušimě.
- První film o Godzille od Návratu Godzilly (1984), který končí titulkovou kartou s nápisem "The End" (japonsky "Owari"). Stejně jako u tohoto filmu se objevila na konci titulků.
- Režisér a vedoucí speciálních efektů tohoto filmu Šindži Higuči má zkušenosti s prací na speciálních efektech v několika kaiju filmech společnosti Toho. Dříve pracoval jako asistent speciálních efektů pro film Godzilla 1985 (1985) a poté měl na starosti speciální efekty pro trilogii Shûsuke Kaneko's Gamera na konci 90. let. Higuči pracoval také na speciálních efektech v jedné scéně pro Godzillu, Mothru a King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack (2001).
- V průběhu filmu se několikrát objevují remixované verze skladby "decisive battle" z anime Neon Genesis Evangelion z roku 1995. Režisér Hideaki Anno byl také režisérem filmu Neon Genesis Evangelion.
- Americký trailer je ozvučen původními nahrávkami soundtracku Akiry Ifukubeho z roku 1954 k filmu "Gojira" (1954) ("Godzilla").
- Společnost Toho původně plánovala, že film bude uveden na více než 100 trzích po celém světě, což z něj dělá nejrozšířenější film v historii společnosti. Film se však dostal do kin jen v několika málo oblastech, většinou v omezeném počtu. Důvodem je skutečnost, že japonské kinematografii se obvykle dostává jen velmi malé mezinárodní pozornosti a filmy o příšerách obecně a konkrétně série o Godzille nejsou tak populární jako jiné franšízy, takže většina distributorů neměla o pořízení filmu zájem.
- Šindži Higuči prozradil, že Godzilla v tomto filmu měla být oživena pomocí hybridní kombinace počítačem generovaných obrazů a tradičních praktických tokusatsu efektů. Stejnou hybridní strategii použil Higuchi i u Titánů v hraných filmech "Attack on Titan", které také režíroval. V polovině natáčení však byla velká loutka Godzilly shledána nepoužitelnou, a tak byly všechny efektové záběry předělány v počítači.
- Včetně filmu Godzilla (1998) se jedná o 31. film o Godzille.
- Jedná se o první film o Godzille z produkce Toho od filmu Godzilla 1985 (1985), ve kterém Godzilla nebojuje s jiným monstrem.
- V jedné scéně jmenovaná pracovní skupina prochází několik tweetů na Twitteru. Jedním z avatarů uživatelů Twitteru je obrázek Asuky Langley-Soryu, hlavní postavy z přelomového anime "Neon Genesis Evangelion" režiséra Hideakiho Anno.
- Vzhled Godzilly byl upraven pro různé zahraniční filmové plakáty. Na americkém plakátu byly jeho korálkové oči začerněny, zatímco na jednom plakátu z Filipín byly jeho hubené paže značně zvětšeny.
- Bombardéry B-2 Spirit, které se ve filmu objeví proti Godzille, jsou v titulcích na obrazovce označeny jako letouny 509. operační skupiny. 509. skupina je potomkem (ne)slavné 509. kompozitní skupiny z období 2. světové války, která je známá jako jednotka, jež v srpnu 1945 svrhla atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Dnes je 509. jednotka jedinou jednotkou amerického letectva vybavenou letouny B-2 a sídlí na Whitemanově letecké základně v Missouri (informace s laskavým svolením Wikipedie).
- Tento film vydělal v japonských pokladnách více než všechny americké filmy o Godzille dohromady.
- Podle Annoa se společnost Toho zpočátku zdráhala dát Godzille více podob, ale rychle změnila názor, když se do věci vložila společnost Bandai a zmínila se, že by mohla prodávat více hraček a sběratelských předmětů.
- Nejprestižnější a nejuznávanější japonský filmový časopis Kinema Junpo zařadil film Shin Godzilla mezi deset nejlepších filmů roku. Zatímco v rozšířeném seznamu nejlepších filmů se Godzilla objevila už dříve, v první desítce je to první film s Godzillou.
- Někteří lidé se mylně domnívali, že film vznikl jako reakce na americkou Godzillu (2014) společnosti Legendary Pictures, která si na japonském trhu vedla nevalně (podobně jako společnost Toho reagovala na špatně přijatou Godzillu (1998) společnosti Sony/TriStar filmem Godzilla 2000: (1999). Ve skutečnosti mělo Toho film naplánovaný k výrobě již v roce 2013 a smlouva mezi Legendary a Toho stanovila, že japonské studio nemůže začít natáčet nové hrané filmy o Godzille, dokud trvá americká filmová série.
- Godzilla z tohoto filmu měří 118,5 m, čímž překonává Godzillu z filmu Legendary Pictures (2014), která měřila 355 stop/108 m, a stává se tak druhou největší verzí Godzilly, která se objevila na filmovém plátně, od uvedení filmu Godzilla 2: Král monster (2019), kde Godzilla měřila 119,8 m.
- Godzillu ztvárnil Mansai Nomura, herec kjógenu (tradiční japonské komiksové divadlo). Pro realizaci Godzillových pomalých pohybů měl za zády připevněné desetikilogramové závaží a do svého výkonu zapojil techniku tradičního japonského tance.
- Tento film o Godzille překonal rekord v nejrychlejším uvedení do kin v USA, a to necelé tři měsíce po premiéře v Japonsku.
- Jak se již dříve spekulovalo, Godzilla ve filmu používá svůj charakteristický řev z 60.-70. let, a dokonce i svůj původní řev. Svědčí o tom první teaser trailer, kdy je slyšet Godzillův řev z roku 1954, a na začátku oficiálního traileru Godzilla vypouští svůj slavný řev z doby Showa.
- Annovy zkušenosti byly poněkud zkaleny kontrolou společnosti Toho. Při natáčení filmu se Anno soustředil především na to, aby natočil film o Godzille, který by měl ohlas především u Japonců. Toho však chtělo větší mainstreamovou přitažlivost (což je patrné z jejich snahy o celosvětové uvedení filmu), dokonce Annovi navrhlo, aby se nesoustředil na radioaktivní aspekt Godzilly. Anno však měl pocit, že toto téma je příliš důležité na to, aby ho ignoroval, a pokračoval v tom, že film založil na špatné reakci japonské vlády na katastrofu ve Fukušimě z 11. března. Společnost Toho připravila samostatný sestřih filmu, ale Anno a Higuči jej vyměnili se svou verzí filmu. To filmu prospělo, protože se stal v Japonsku kriticky i komerčně úspěšným.
- První film o Godzille, který získal cenu japonské Akademie za nejlepší film.
- Díky obrovskému úspěchu filmu v Japonsku se Shin Godzilla stala de facto tváří celé série. Společnost Toho nahradila sochu Godzilly Heisei sochou s designem Shin Godzilly.
- Den, kdy se lidé poprvé setkají s titulní příšerou, má být 3. listopadu, což je zřejmý odkaz na 11. březen, kdy v roce 2011 začalo zemětřesení v Tohoku. Je to také odkaz na japonské datum premiéry původního filmu Godzilla z roku 1954, které připadlo na 3. listopad 1954.
- Původně měl mít film rodinné drama a milostnou zápletku, obě však režisér Hideaki Anno vyškrtl.
- Hiroki Hasegawa okamžitě přijal roli ve filmu a prohlásil: "Kdo by se nechtěl podílet na natáčení Godzilly?"
- Podle zdrojů blízkých produkci vychází Godzilla v tomto filmu především z designu původního filmu z roku 1954 a má působit velmi děsivě.
- Producent Akihiro Yamauchi uvedl, že název "Shin Gojira" byl pro film zvolen kvůli různým významům, které může slabika "shin" vyjadřovat, jako například "nový", "pravdivý" a "bůh". Ačkoli oficiální mezinárodní anglický název společnosti Toho zněl "Godzilla Resurgence", film byl přesto na žádost společnosti Toho uveden ve Spojených státech pod původním japonským názvem "Shin Godzilla". Možným vysvětlením je, že se chtěli vyhnout záměně s filmem "Den nezávislosti: Nový útok"(2016). "Godzilla Resurgence" je stále ponechán jako název pro všeobecnou mezinárodní propagaci a v dalších zemích, nicméně některá území (například Německo) film vydala i pod původním japonským názvem.
- Logo Toho ze staré školy, které se objevuje na začátku, vytvořil speciálně pro širokoúhlý formát tohoto filmu Hiroyasu Kobayashi, grafik Annova studia Khara, kterého pověřil režisér.
- Těsně před natáčením Anno shromáždil herce a štáb, aby vzdali úctu původní Godzille (1954). Anno motivoval štáb poznámkou, že i když podle jeho názoru nemůže originál nikdy nic překonat, měli by se mu přesto snažit vyrovnat. Anno si zejména přál, aby film specificky rezonoval s japonským publikem.
- Často je nesprávně označován za první film o Godzille z produkce Toho, který je kompletně restartovaný. Většina "restartů" slouží jako přímé pokračování filmu Godzilla (1954). Některé předchozí filmy, na první film přímo neodkazují.
- Pro Satomi Ishihara, která hraje japonsko-americkou diplomatku, bylo nejtěžší naučit se anglicky. O tom, že hraje Američanku, se dozvěděla až po obsazení, a když si přečetla scénář, byla šokována množstvím anglických dialogů, které musela namluvit.
- Film má vzácný zvukový mix 3.1.
- V jednom okamžiku filmu všechny televize v obchodě s elektronikou vysílají přímý přenos z ničení Tokia Godzillou, kromě jedné, na které běží anime Ochibisan, jehož autorkou je Moyoco Anno, manželka režiséra Hideakiho Anno. To je také narážka na skutečnost, že jedna ze šesti tokijských televizních stanic vysílá zprávy, které se notoricky zdráhají vysílat.
- Režisér Hideaki Anno řekl hercům, aby mluvili rychleji než obvykle, aby se podobali skutečným politikům a úředníkům, a jako referenci uvedl film "The Social Network" (2010) a varoval je, že pokud budou mluvit příliš pomalu, záběr přeruší.