Dvaašedesátiletý Jim Carrey byl v devadesátých letech prvním hercem, jenž za jedinou roli obdržel dvacet milionů dolarů. Rekordní šek mu proplatili za komedii Cable Guy (1996) jen dva roky poté, co se širokému publiku představil hity Maska, Blbý a blbější a Ace Ventura: Zvířecí detektiv. Milovaného komika s elastickým talentem, který se rozpínal i do těžkých dramatických úloh, ovšem stihly deprese. Podzim života tráví ve spirituální očistě, ale sem tam pořád pracuje – už potřetí se o Vánocích chopí záporné postavy Dr. Robotnika ve videoherní adaptaci Ježek Sonic, k čemuž jej mimo jiné přivedly ryze praktické potřeby. Jako každý člověk zvyklý na vyšší životní standard přece potřebuje vydělávat.
Články 28
Rozverná komiksová Maska vznikla před třiceti lety a stala se největším hitem Jima Carreyho roku 1994, který byl v kinematografii vlastně víc Carreyho sezónou nežli érou Pulp Fiction či Forresta Gumpa. Komik zběhlý v expresivních imitacích, stand-upech a náročné fyzické grotesce teprve vyčkával na nadšené přijetí Zvířecího detektiva Ace Ventury, když jej režisér Chuck Russell obsadil do původně skoro hororového a černohumorného mstitele Stanleyho Ipkisse. Spolu s ním se v Masce poprvé zaskvěla také tehdy neznámá modelka a aspirující herečka Cameron Diaz, již si Russell prosadil na úkor věhlasnějších jmen včetně virální zlatokopky z Playboye Anny Nicole Smith.
V polovině sedmdesátých let, kdy se bezejmenným tvůrcům v Hollywoodu snáze plnily odvěké sny, obrážel studia mladý herec z erotických filmů, jenž měl vedle částečně paralyzované tváře také pořádně absurdní požadavky. Sylvester Stallone chtěl v Rockym ukořistit hlavní roli, jinak svůj osobní scénář inspirovaný boxerem Chuckem Wepnerem odmítal prodat. Prosadil si svou, Rocky se stal oscarovým filmem, nejvýdělečnějším titulem roku a rozběhl sportovní sérii, která trvá dodnes. Režisér Peter Farrelly, jenž nám dal oscarovou Zelenou knihu nebo lehce úchylné komedie Blbý a blbější (Dumb and Dumber) a Já, mé druhé já a Irena, obstará filmový náhled do zákulisí výroby legendárního filmu, který světu představil ikonického hrdinu na úrovni fiktivní postavy i reálného herce.
Ani tento víkend se nebudou fanoušci streamovacích platforem nudit. Na první pohled se sice budeme muset obejít bez zaručeného filmového či seriálového hitu, i přesto si však dokáží vybrat příznivci všech žánrů. A dokonce si přijdou na své i fanoušci hudby.
Také jste si jako malí vymysleli imaginárního kamaráda, na kterého jste svedli nějaký průšvih? Trio hrdinů nové hrubozrnné komedie s touhle strategií dokráčelo až do dospělosti a nezdá se, že by ve vymlouvání se na neexistujícího Rickyho Stanickyho hodlali přestat. Tentokrát to však budou mít těžší než kdy dřív, protože z pavučiny lží se začíná splétat tak hustá síť, že se do ní trojice mužů musí nevyhnutelně zamotat.
Bez Jima Carreyho by byl filmový svět o něco smutnější a nebýt jeho průlomové úlohy Zvířecího detektiva (Ace Ventura: Pet Detective), jenž s dosud nepoznaným katalogem grimas pátrá po uneseném delfíním maskotovi, Jim Carrey by měl cestu ke slávě o dost složitější. Neměl ostatně lehký život a jako nadějný stand-up komik dokázal publikum v rychlém sledu nadchnout i pořádně otrávit. Za Ace Venturu, který do amerických kin velkolepě vlétl začátkem února 1994, začínající herec obdržel střídmých 350 tisíc dolarů. Pro pokračování, jež vzniklo už další rok, si jej však pojistili rovnou na patnáct milionů.
Pokud jste to náhodou nevěděli, na 19. listopad připadá od roku 2013 Světový den toalet. Nepostradatelná součást našich životů byla v kinematografii dlouhou dobu tabu a ukazovat prostředníka natolik intimních činností se neslušelo až do roku 1960. Snímek, na který v textu dojde řada, odstartoval podstatně méně diskrétní tvůrčí svobodu, která filmařům dovoluje nad i do záchodových mís situovat nejrůznější situace, které šimrají naše bránice, znechucují i napínají. Seznámíte-li se s následujícími patnácti příklady záchodových filmových scén, které doprovází mírné i pokročilejší riziko spoilerů, návštěva koupelny už pro vás možná nebude tak standardní jako doposud.
K tomu očekávaný spin-off drsného seriálového hitu The Boys, vtipné setkání s rodiči přítelkyně, návrat slavných detektivů a nová komedie režiséra klasiky Blbý a blbější.
Provokace Johna Waterse, zvracení u Monty Pythonů, teenagerské čuňačinky či horory plné mučení. Filmová historie pamatuje obrovské množství nechutných a vulgárních snímků, které si však zaslouží naši pozornost.
Vyjednat si výhodné podmínky není pro spoustu herců a hereček samozřejmostí a v počátcích kariéry to platí dvojnásob. Pohled na výplatní pásky některých hollywoodských hvězd proto představám o milionářích nořících se po vzoru strýčka Skrblíka do hromady peněz v sejfu nenahrává.