Biografické historické drama Muž, který stál v cestě, pojednávající o proreformním komunistovi Františku Kriegelovi, vstoupí do tuzemské distribuce ve čtvrtek 25. května. Ten se jako jediný z československé delegace v Moskvě roku 1968 podmítl podepsat pod protokol legitimizující takzvaný dočasný pobyt sovětských vojsk na našem území. Ve filmu režiséra Petra Nikolaeva a scenáristy Ivana Fíly se v hlavní roli Františka Kriegela představí Tomáš Töpfer.
Články 15
Vzácně se v tuzemském komediálně laděném mainstreamu urodí titul, který vyčnívá nad trsy žánrových souputníků snažících se jakýmkoli způsobem zaujmout publikum. Takže ve výsledku i recenzent musí ocenit solidní filmařinu, kvalitní herce, propracované dialogy, absenci product placementu a zajetých klišé. Na to, co se podařilo Deníčku moderního fotra (2021) a částečně i komerčnímu hitu Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021), navazuje Střídavka režiséra Petra Nikolaeva a scenáristky Lucie Konečné, kterou nyní uvádí Netflix.
František Kriegel (1908–1979) byl jediný člen československé delegace, který odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol (zjednodušeně zřeknutí se dosavadního politického uvolnění v zemi) bezprostředně po okupaci Československa v srpnu 1968. Přední osobnost pražského jara veřejně vystoupila proti normalizaci a později podepsala Chartu 77. Kriegel se stal symbolem odvahy a svědomí národa a roku 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. O Kriegelovi vzniká celovečerní film, který by měl do českých kin vstoupit příští rok.
Do českých kin vstoupilo ambiciózní drama ceněného režiséra Bohdana Slámy (Štěstí, Venkovský učitel, Bába z ledu), na černobílý filmový materiál natočený snímek pojednávající o životě jedné jihočeské (dříve rakouské) vesnice a jejích obyvatel v rozmezí 30. - 50. let 20. století. Téma i 75 let od konce 2. světové války budí vášně a nenabízí jednoznačné odpovědi na zásadní otázky. Navíc vybízí k otázkám dalším.
10. června 1942 byla po úspěšném atentátu na válečného protektora Reinharda Heydricha vyhlazena středočeská obec Lidice (a následně též Ležáky). Dnes večer v televizi dávají snímek režiséra Petra Nikolaeva, který o tragické události pojednává. Pojďme si jej připomenout v původní recenzi z roku 2011. PŮVODNÍ TEXT: "V Boha věřím, ale vůbec mu nerozumím." Největší tragédie moderních českých dějin, která ohromila a dojala svět, konečně na filmovém plátně. Ve strhujícím, ale také překvapivě cudném snímku. Slzy neždímá, "jen" vypráví.
Jak se povedlo očekávané špionážní drama v produkci českého HBO?
Říkává se, že kdo tu dobu pamatuje, jako kdyby jí nezažil. Euforie po roce 1989 přála boření kulturních bariér, vzniku hudebních klubů a setkávání se zahraničními idoly, kolegy. Pod režijní taktovnou Martina Pohla aka Řezníka vzniká hudební drama Prokopat se ven (2019), které svůj název vzalo ze skladby kultovní skupiny Vanessa.
Loni v listopadu jsme vás prvně informovali o crowdfundingu. Díky těmto sbírkám se tvůrci na různých webových portálech (světový Kickstarter, český Hithit) pokoušejí vzbudit zájem o spolufinancování svých děl. Jako protislužbu fanouškům v případě úspěchu vybrání cílové částky slibují různé suvenýry, lístky na premiéru, setkání s protagonisty.
Tým filmu Příběh kmotra (2013) režiséra Petra Nikolaeva, na kterém se podílí i jako producent, finišuje a dotáčí poslední scénu. V ní se sejde Lukáš Vaculík (jako detektiv Cajthaml) a Pavel Nečas (podpraporčík Ota) nad hrobem svého kolegy. Poslední záběr filmu se bude natáčet v úterý 20. srpna od 17 hodin na kladenském hřbitově.
Richard Řeřicha stál za kamerou takových snímků jako Samotáři (2000), Perníková věž (2002), Jedna ruka netleská (2003) nebo Grandhotel (2006). Již tento čtvrtek vstoupí Richard Řeřicha mezi debutující režiséry dobovým snímkem DonT Stop (2012). Film vypráví o mladých lidech, kteří šedá 80. léta československé normalizace přežívali díky punkové hudbě a životnímu postoji.