V první polovině 90. let se o Janu Svěrákovi hovořilo jako o nejspíš nejtalentovanějším filmaři z generace mladých českých tvůrců. A zcela oprávněně. Obecná škola to dotáhla až k oscarové nominaci, Kolja ji o pár let později už proměnil. Oba tituly patří mezi naše nejoblíbenější porevoluční snímky, v mezidobí však dal Svěrák do kupy ještě dva další podařené snímky, jimž se pohříchu dostalo mnohem méně pozornosti.
Články 34
Nejlepším filmovým komediím jsme se již věnovali ve speciálním tematickém článku, který můžete najít zde. Ten dnešní bude zaměřený čistě na českou komediální filmovou tvorbu. Vybereme pro vás ty nejlepší kousky seřazené podle rozličných kritérií tak, aby si, pokud možno, vybral každý.
Ve čtvrtek v noci zemřel jeden z nejvýznamnějších českých filmových dramaturgů Václav Šašek. Na svém kontě má téměř 60 snímků jako dramaturg a 26 scénářů jako autor. Bez něj by neexistovala česká nová vlna a těžko si bez něj představit i 70., 80. a 90. léta naší kinematografie.
Česká herečka, zpěvačka a dabérka Alena Vránová, kterou si pamatujeme hlavně jako princeznu Krasomilu z filmové adaptace klasické pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha (1952), oslavila v neděli 30. července své 91. narozeniny. Od té doby se nesčetněkrát objevila nejen před filmovými a televizními kamerami, ale rovněž na prknech, která znamenají svět. Svůj hlas propůjčila řadě neméně slavných zahraničních hereček. Život se s ní však nemazlil, dvakrát se vdala a tragicky ztratila dceru.
57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos v západočeském lázeňském městě uskuteční od 30. června do 8. července. Organizátoři to uvedli na tiskové konferenci spolu s novým plakátem, prezidentem oceněnou herečkou a retrospektivou zaměřenou na novátorského japonského režiséra.
Kdyby se dali dohromady, tři animovaní hrdinové kocour Mauric, zoubková víla a kocour v botách by pokořili Cameronova druhého Avatara. Po covidovém prokletí se konečně začalo ve větší míře chodit na rodinné animáky. Do výročních statistik se sice snad s výjimkou Kocoura v botách: Posledního přání nezapíší, podobně jako minulý víkend nicméně Avatarovi znovu výrazně zatápěly.
Avatar: The Way of Water dál dominuje žebříčku tržeb a návštěvnosti českých kin, který pravidelně zveřejňuje Unie filmových distributorů. Druhý Avatar nemá v rámci novinek konkurenci a dál stoupá na historickém žebříčku nejnavštěvovanějších porevolučních titulů tuzemských kin.
Stál za vznikem filmů jako Zánik samoty Berhof, Smrt krásných srnců, Lea, Kolja, Tmavomodrý svět, Tobruk nebo Nabarvené ptáče. Na kontě má sedm Českých lvů, druhý nejvyšší počet. Sám o své úloze kameramana říká, že slouží především příběhu. Profesor Vladimír Smutný oslavil 13. července osmdesáté narozeniny. Pojďme si připomenout jeho bohatou kariéru.
Tento čtvrtek vstoupil do českých kin v pořadí desátý celovečerní hraný snímek režiséra Jana Svěráka, povídková komedie Betlémské světlo. Držitel studentského Oscara za Ropáky (1988) a zahraničního za Kolju (1996) pomáhal formovat tuzemskou porevoluční kinematografii řadou památných snímků. Pojďme si kariéru Jana Svěráka připomenout chronologicky prostřednictvím jeho snímků počínaje Obecnou školou (1991).
Betlémské světlo je zřejmě poslední film, na němž spolupracovali otec a syn Svěrákovi. A je to poprvé, co se nesnaží vyprávět souvislý a soudržný příběh. Určitá rozpadlost díla však není omylem. Z dosavadních hodnocení to vypadá, že jde také o nejhorší film, který tato dvojice stvořila. Zkusme se na něj ale podívat trochu jinak.