Třebaže má animace v českém filmu jistou tradici, od devadesátých let trochu bojuje o svou tvář. Světová konkurence bývá obecně hnacím motorem pro zlepšení a vývoj, nicméně česká kinematografie má několik specifik. Jedním z nich je skutečnost, že tradice ve filmovém vyprávění jsou v tuzemsku zkrátka jiné než u zahraniční konkurence, a proto přejímání zahraničních vývojových modelů poněkud selhává. Zároveň má český film o poznání omezenější možnosti financování, a tak i při nejlepší vůli vyrovnat se zahraničním počinům prakticky není možné natočit rovnocenný počin. Na takový problém často narážel právě český animovaný film, který léta osciloval mezi tradičnějšími cestami i ambicemi přiblížit se světovému trhu. Na začátku 90. let navíc neměl český film obecně jednoduchou pozici.
Články 8
Osm let po dokumentárním filmu Takovej barevnej vocas letící komety, který se věnoval portrétu Filipa Topola a undergroundové skupině Psí vojáci, vstupuje do kin titul Rozsviť světlo, ať je vidět. I ten cílí na vyznavače tuzemské alternativní kultury, věnuje se totiž svérázné osobnosti Mirka Waneka, frontmana skupin F.P.B. a Už jsme doma, a malíře Martina Velíška, který stál například za výtvarnou podobou filmové série Fimfárum.
44. tuzemské a první listopadové kinopremiéry jsou tu. Pětice novinek se ponese v "dušičkové" náladě. O pozornost si říká především historické drama Milada (2017) debutujícího režiséra David Mrnka. Ten tvrdí, že prvním celovečerním snímkem o komunisty zavražděné političce oslavuje její život. A nebude to jediný premiérový film, kde bude hraje výraznou roli smrt.
Loni v květnu oslavil Hurvínek 90. narozeniny. Po přenosu z divadelního představení Hurvínek na scéně 3D (2010) se okatý klučina s blonďatou kšticí vrací na filmovou scénu. Představujeme celovečerní 3D animák Hurvínek a kouzelné muzeum (2017).
Břetislav Pojar se narodil v Sušici 7. října 1923. Animoval i světové filmy, jako proslavený film o medvědech, který režíroval Jean-Jacques Annaud pod názvem Mědvěd. Vystudoval AVU, studoval animaci u Jiřího Trnky, s kterým spolupracoval na filmech Staré pověsti české či Sen noci svatojánské.
Vystudoval FAMU a nyní byl za svůj krátký animák Graffitiger nominovaný na studentského Oscara. Do úzkého výběru tří nejlepších se ale nakonec nedostal. Vyhrát ho se u nás zatím podařilo pouze Janu Svěrákovi. O čem je Pixův film, který je podle porotců jeden z pěti nejlepších na světě? A co si Libor Pixa myslí o animaci u nás? Exkluzivní ukázka z Graffitigera uvnitř článku!
Třetí filmovou porci pohádek Jana Wericha pro chytré děti a chytré dospělé trápí stejné neduhy a zdobí stejné přednosti jako většinu filmových sérií. Na jedné straně je zřejmé, že nejlepší nápady a zápletky už tvůrci vyčerpali v předchozích dílech, na straně druhé není pochyb o tom, že výpravnost, technická dokonalost a hravost v nejmenších detailech je zase o něco vyšší než minule (a předminule).
Po 450 dnech vyvrcholil natáčecí maratón třetího dílu Fimfára! Filmaři tentokrát z pohádkové klenotnice Jana Wericha vybrali pohádky O kloboučku s pérkem sojčím, Jak na Šumavě vyhynuli obři a Rozum a Štěstí. Každá z nich bude ovšem jinak dlouhá - první pětadvacet minut, druhá devět a třetí čtyřicet minut. Navíc všechny budou 3D!