Neuplyne takřka rok, aby se příznivci žraločích béček nedočkali akčňáku, v němž obrovitánský či jinak obskurní mořský zabiják útočí na člověka. Fandové laciných zápletek si tak mohli vychutnat, jak si Jason Statham dokázal poradit s MEG: Monstrem z hlubin (The Meg) a ti největší „gurmáni“ nedají dopustit na brakovou sérii Žraločí tornádo (Sharknado). A nyní přichází s šíleným příspěvkem do žánru i Netflix.
Články 20
Michel Hazanavicius má na kontě jedno z nejvíce kontroverzních oscarových vítězství tohoto století. Jeho Umělce (The Artist) někteří považovali za nádhernou melancholickou poctu starému Hollywoodu. Navíc vždy potěší, když vyhraje neamerický film. Pro jiné šlo o sebedojímavý kýč, který se dá stěží vydržet. Bylo jasné, že o Hazanaviciusově postavení rozhodne až jeho další práce. V tomto ohledu nám to ale neusnadnil, stáhl se zpět do Francie a natočil několik rozporuplných filmů, jejichž dosah příliš nepřesáhl lokální trh.
V souvislosti s připravovaným snímkem Babylon, nahlížejícím přelom 20. a 30. let v „americké továrně na sny“, jsme podnikli cestu ke kořenům filmů spadajících do kategorie „Hollywood o Hollywoodu“, které se začaly točit velmi krátce potom, co studiový systém v prosluněném Los Angeles na počátku 10. let 20. století vznikl.
Půlkulatý 75. ročník slavného filmového festivalu odstartoval v úterý 17. května v jihofrancouzském Cannes. Zahájil ho remake zombie komedie Final Cut od Michela Hazanaviciuse (autor oscarového Umělce) a o Zlatou palmu se bude ucházet hned jednadvacet snímků. Kdo si 28. května odnese hlavní cenu?
Jih proti Severu, Kmotr, Amadeus či Forrest Gump. Tyto a mnohé další tituly patří mezi oscarové vítěze, na něž filmový svět zřejmě nikdy nezapomene. Existují ale i snímky, na které si v dnešní době vzpomenou už jen skuteční filmoví znalci. Toto jsou některé z nich.
Filmaři napříč generacemi a národy často a rádi vyznávají lásku svému řemeslu tím, že své příběhy zasazují přímo do filmařského a studiového zákulisí. Filmy o filmu jsou velmi specifické, ale současně nesmírně různorodé a inspirativní. Pojďme si představit 20 takových případů.
Samovi a Suzy je dvanáct let. Oba spojuje stejný problém: se svým okolím si nerozumí, ale myslí si, že o světě dospělých vědí vše. Na první pohled se do sebe zamilují. Že tento scénář znáte? Rebélie proti všem a romantický zamilovaný útěk ze společnosti, to prostě táhne. Ostatně, kdo sám něco takového neprožil? Láska je tu vždy pro všechny a nejen v okamžiku Až vyjde měsíc.
Populárních "filmových míst" existuje celá řada, asi žádný dům však opakovaně nepřitahuje filmaře tolik jako Bradbury Building v losangeleské čtvrti Downtown.
Třeba trapnému podnikovému večírku ve filmu Toni Erdmann (titulní foto), kde nahota hraje prim? Jaké jsou nejlepší komediální filmy za posledních 10 let podle filmových kritiků? Hodně toho nebudete znát, ale smáli byste se také? Překvapivě se najde poměrně hodně filmů, kde se protnul divácký vkus s kritickým pohledem na to, čemu se smát a čemu ne. Překvapivě často animované filmy sbližují děti, rodiče i recenzenty.
Jen před několika málo hodinami se stal (nejen filmový) rok 2015 minulostí. Vybízí to k bilancování, vzpomínkám a reflexi. Každoročně vám přinášíme anketu s těmi, kteří mají k filmové tvorbě nejblíž. Co zaujalo šestici našich respondentů, mezi nimiž nechybí režisér úspěšné komedie Domácí péče, producentka pohádky Sedmero krkavců, zástupci provozovatelů kin nebo filmový recenzent? A na co se těší v roce 2016? Čtěte níže. Do diskuse pod článek můžete připojit vaše postřehy.