Autor mysteriózní sci-fi Ad Astra (2019) vyslal představitele retro dramatu do newyorské čtvrti Queens v 80. letech. Režisér a scenárista v jedné osobě vycházel z vlastního dětství a dospívání, do hlavních rolí obsadil Anthonyho Hopkinse, Anne Hathaway nebo Jeremyho Stronga.
Držitel Zlaté palmy z roku 2018 (Zloději) představuje drama pojednávající o dětech, které byly nalezeny v babyboxech. Sang-hyun a Dong-soo takto najdou norovozence a vezmou si ho domů. Dvojice mužů se nemluvněti pokouší nalézt náhradní rodiče, načež je kontaktuje jeho skutečná matka a rozhodne se k nim přidat. Představitelé asijské kinematografie mívají v Cannes úspěch, tak uvidíme, jak to dopadne letos.
Novinka od Lukase Dhonta, autora ceněné Dívky (Zlatá kamera z Cannes, Evropská cena za objev roku, úspěch v San Sebastiánu a další), se věnuje komplikovanému vztahu dvojice třináctiletých chlapců. Jeden z nich se chce se svými city svěřit matce toho druhého a snaží se napravit, co se pokazilo. Tvorba Lukase Dhonta se vyznačuje citlivou režií, silnou výtvarnou stránkou a volbou mimořádných hereckých talentů.
Kultovní kanadský existencialista David Cronenberg (Crash, Moucha, Nahý oběd) podobně jako Michael Haneke v případu Funny Games (1997) a Funny Games USA (2007) natočil remake vlastního filmu z roku 1970, v němž neexistovaly ženy a muži museli řešit svou ženskost, neboť, jak uvedl Cronenberg, dualita a rovnováha je nutná. Vizionářský počin starší víc než půl století dostává novou verzi, v níž lidé využívají potenciál transhumanismu a zrychlené evoluce, takže jim narůstají roztodivné genitálie a další orgány. Hvězdné herecké obsazení (Léa Seydoux, Kristen Stewart, Viggo Mortensen), mimořádně naturalisticky působící trailery a jméno Davida Cronenberga jistě přitáhnou pozornost kinematografických fajnšmekrů.
84letý polský veterán Skolimowski (Tvrdá fuška, Essential Killing) se zhlédl ve vlně filmů se zvířecími hrdiny v hlavní roli a natočil alegorii sledující život osla od jeho narození až po okamžik smrti. EO na své cestě potkává dobré i zlé lidi a kromě empatie vůči zvířeti bude publikum často přemýšlet i o svém lidském druhu a jeho chování.
61letý autor v Cannes oceněných Třech vzpomínek (2015) přináší intimní drama dvou sourozenců, kteří se dvacet let neviděli a dohromady je svede smrt rodičů. Ona (Marion Cotillard) je herečka, on (Melvil Poupaud) někdejší básník a učitel. Podaří se jim zapomenout na staré křivdy a dát svůj vztah dohromady?
Autor Komorné (2016) a kultovního Old Boye (2003) se vrací s mysteriózní kriminální romancí. V té se policejní vyšetřovatel vydává do hor, kde za neobvyklých okolností zemřel muž. Z vraždy podezřívá manželku zesnulého, žena ho však postupem času začne přitahovat a situace se značně zkomplikuje. Neo-noir na jihokorejský způsob? To by šlo.
Kriminální thriller režisérky Ali Abbasi, která před lety zaujala netradiční romancí Tina a Vore (2018), pojednává o muži, náboženském fanatikovi vraždícím prostitutky. Do případů takzvaného pavoučího zabijáka se vloží investigativní novinářka, která bude na své misi procházet uličkami a zákoutími posvátného íránského města Mashhad.
Koprodukční drama sleduje osudy dvojice italských chlapců, kteří vyrůstají a dospívají v odlehlé alpské vesnici a v okolních horách. Následně se jejich cesty rozcházejí a po několika dekádách se zase spojují. Dojemné drama staví do hlavní role kromě dvojice chlapců a později mužů též impozantní hory. Snímek se zavedeným autorem Felixem Van Groeningenem (Belgica, Beautiful Boy) režírovala herečka Charlotte Vandermeersch, s níž spolupracoval na svých předchozích titulech.
Do svých 40 let se Leila stará o své rodiče a čtyři bratry. Všichni trpí tím, jak na Írán řada zemí světa uvaluje ekonomické sankce. Leila se rozhodne vzít osud do vlastních rukou a rozjede rodinný byznys, který je od chudoby zachrání. Režisér snímku, Íránec Saeed Roustayi, obdržel za své předchozí tři krátké hrané filmy řadu mezinárodních cen. Jeho debut Life and a Day ovládl v roce 2016 Teheránský filmový festival. S kriminálním dramatem Just 6.5 vyhrál v roce 2019 na festivalu v Tokiu.
Děj snímku se odehrává v 80. letech v Paříži, kde trojice mladých divadelníků studuje na prestižní škole Les Amandiers (což je název filmu v originálním francouzském znění). Jejich životy dostávají novou dynamiku, kromě studia jim dominují nové pracovní úvazky, herectví, lásky, ale i obavy a první osobní tragédie. Film natočila italská herečka a režisérka Valeria Bruni Tedeschi, autorka snímku Herečky (2007), který v Cannes získal zvláštní cenou poroty v sekci Un Certain Regard. Téma snímku připomíná BertoluccihoSnílky z roku 2003. Zahrál si v nich Louis Garrel, který ztvárnil i jednu z hlavních rolí v tomto filmu.
Felice se po čtyřiceti letech vrací do rodné Neapole. Znovuobjevuje místa, která znal, snaží se pochopit chod města a provázejí ho staří strašáci. V hlavní roli se představí italský sympaťák Pierfrancesco Favino (Suburra, První zrádce), který se čas od času objevuje i v hollywoodských filmech (Rivalové, Světová válka Z, Andělé a démoni).
Albert Serra, Francie, Španělsko, Německo, Portugalsko
Film se odehrává na ostrově ve Francouzské Polynésii. V hlavní roli se objeví diplomat, který se setkává s lidmi na nejvyšších i nejnižších příčkách společenské hierarchie. Dá přednost věrnosti své rodné Francii, nebo empatii s obyčejným polynéským lidem? Francouzská vláda, pod niž Polynésie spadá, se odhodlává k dalším jaderným testům... Drama Pacifiction se věnuje otázce jaderných testů, kterých Francie v 60. a 70. letech podnikla téměř dvě stovky. Režisér Serra se svým přístupem ke kinematografii (není vystudovaným profesionálem) pokouší pokračovat v tradici duchovních filmů.
Matthias se před Vánoci vrací z Německa do rodného Rumunska, aby se více věnoval svému synovi, jehož vychovává matka. Matthias se znovu setkává se svou někdejší láskou Csillou, která v transylvánské vesnici provozuje menší továrnu. Konflikty na sebe nenechají dlouho čekat a strachy a frustrace dospělých vyplavou na povrch. Název R.M.N. je zkratkou pro magnetickou rezonanci. Režisér dramatu Cristian Mungiu je držitelem Zlaté palmy z Cannes za 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007).
Autorka První krávy (2019) natočila komediální drama o sochařce, která kromě blížící se výstavy musí řešit trable ve svém životě a v životech svých blízkých. V hlavní roli se představí Michelle Williams (Místo u moře, Můj týden s Marilyn).
Slavní a festivalovými porotami i diváky milovaní bratři Dardennovi přicházejí s dramatem z prostředí současné Belgie a do hlavních rolí obsazují mladého chlapce a dospívající dívku, která přicestovala z Afriky. Snímek pojednává o mimořádném přátelství a složitostech exilu. Bratři Dardennové mají na kontě Zlatou palmu z Cannes za snímky Rosetta (1999) a Dítě (2005), velkou cenu poroty zde obdrželi za film Kluk na kole (2011).
V roce 2017 si z Cannes režisér Östlund triumfálně odvezl Zlatou palmu za drama Čtverec utahující si ze zabedněné „high society“. Novinka Triangle of Sadness na dané téma navazuje. V hlavních rolích vystupují modelka a model, kteří ztroskotají s luxusní jachtou na opuštěném ostrově spolu s partou miliardářů a jejich uklízečkou. Uklízečka je jediná, kdo umí rybařit a obstarat obživu. Ve filmu zazáří Woody Harrelson (série Zombieland), Harry Dickinson (Kingsman: První mise) a Charlbi Dean Kriek (An Interview with God).
Film sleduje období dvaceti let života Rose a jejích dvou synů, kteří společně žijí na předměstí Paříže. Kronika jedné rodiny a jednoho místa od Léonor Sérraille, autorky dramatu Paula (2017), které bylo v Cannes před pěti lety vyhlášeno nejlepším debutem.
Synovi rybáře Adamovi se naskytne možnost studovat na prestižní škole v Káhiře, epicentru sunnitského islámu. Krátce po příjezdu do hlavního města Egypta umírá nejvyšší představený školy, velký imám, a Adam sleduje napětí mezi egyptskými věřícími a politickými elitami. Snímek natočil Tarik Saleh, autor Contractora (2022) s Chrisem Pinem a pozoruhodné animované Metropie (2009).
Ruský režisér Serebrennikov se do Cannes vrací počtvrté, když třikrát v rámci soutěží neuspěl se snímky U Petrovových řádí chřipka (2021), Léto (2018) a Učedník (2016). Jeho novinka je biografickým dramatem, které pojednává o Antonině Milukově, ženě posedlé hudbou a osobností skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Rozhodne se za něj stůj co stůj provdat, jenže Čajkovskij se všemožně snaží se jí zbavit, což ji uvrhne až na samotnou hranici šílenství a nervového zhroucení.