Recenze filmu Majestic

75%

Komentáře a recenze 12

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Frank Darabont se proslavil, jako dokonalý vypravěč nehororových příběhů Stephena Kinga (Mlha přišla později) ale v případě "Majesticu" se vydává úplně jinou cestou způsobu vyprávění. Přináší retro příběh úspěšného scénáristy, který při dopravní nehodě v malém městečku ztratí paměť a jeho obyvatelé ho mají za místního mladíka, vracejícího se z války. Darabont je výborný vypravěč, Carrey nevtipkující a okouzlující, atmosféra, jak vystřižená z dobového snímku ale délka zbytečně brzdí dobře rozehraný začátek, který diváka krásně uvede do příběhu, zaujme ale nedokáže ho udržet do konce. Přesto příjemný a po všech stránkách pěkný film. Silné 3*.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
9
Tenhle romantický slaďák, či pohádka pro dospělé mě prostě strašně bavil i dojal. Je v něm spousta klišé, přesto nejsou vyjma závěru tak velká, aby převážila citlivou stránku filmu. Tlak na nejhlubší city diváka přesto není přehnaný. Jeden z nejlepších výkonů Jima Carreyho a nádherný lidský film.
ZkuKol
12 290 bodů
8
Pěkný film, plný nostalgie a sympatických postav. Darabont dostal látku, jenž sedí jeho stylu a prodal jí velmi solidně, jen to moc lidí asi nezajímalo... 70%
hrumsrt
hrumsrt
10 906 bodů
10
Občas se setkáte s názorem, jak dobrý režisér a scénárista Frank Darabont je, vždyť je podepsaný pod Vykoupením z věznice Shawshank a Zelenou mílí, což jsou podle mnoha zdrojů jedny z nejlepších filmů všech dob, a já souhlasím, že jde o velmi kvalitní filmy, které ale stojí především na perfektní předloze, se kterou už Darabont nemá tolik společného, což vlastně nakonec platí pro jeho celou scénáristickou kariéru... Jenže ještě nikdy mě nebavil s žádným filmem tak, jako v případě Majesticu! Na jedné straně politická zpověď o nejhorší Americe ve své historii, kdy paranoia a udavačství ze strachu infiltrace komunistického východu vrcholila nesmyslnými procesy a země provolávající se jako nejsvobodnější na světě lynčovala davy lidí pro jejich hodnoty. Podobně je na tom i filmový scénárista Peter Appleton, který je státními orgány provoláván za komunistu a sympatizanta východu.. Ale než by se celou věcí zaobíral a příběh se nesl v duchu politického thrilleru, hlavní hrdina za víru okolností ztratí paměť a ocitne se v malém městečku Lawson, kde si ho místí v duchu zoufalství a potřeby zázraku zamění za jednoho ztraceného syna. Zmatený Peter se tak snaží za pomoci celého města a svého rádoby otce vzpomenout na svůj neexistující život a v tom díky svému vztahu k filmu rozeběhnout i staré rodinné kino Majestic.. Jde o jednu z těch rolí, kde po Jimovi Carreym nikdo nechce, aby ukazoval svůj komediální talent a podává herecký výkon podobného ražení jako v Truman Show. A podobně jako tehdy Peter Weir měl takovou romantizující tendenci, totéž předvádí i Darabont.. Majestic je překrásný film o rozpomínaní si na krásy života, který jste sice ani nežili ale díky přístupu těch, co si ho pamatují, jakoby jste tam byli. Stejně tak perfektně vystihuje pocity, když se před zaplněným kinosálem rozzáří plátno. Dojemné lehce absurdní povídání, které rozzáří den a představuje možná nejlepší Carreyho výkon.. Někdy politicky hluboké, jindy absurdně hloubavé a nakonec i emocionálně vyzrálé, což z toho dělá jeden z nejkrásnějších filmů, které jsem měl možnost vidět. Děkuji Jime! 100%
Patrikcz
Patrikcz
9 420 bodů
8
Není to nejlepší film od Darabonta, přesto má své kouzlo a jeho režie prostě u mě boduje. Majestic měl moc pěknou první půlku, pak se příběh dostal do kolejí kde mě to mírně zklamalo, ovšem myšlenka zde byla zřejmá a konec taky fajn...7/10.
cerfik
cerfik
7 933 bodů
8
Celkem příznačný rok vzniku 2001, kdy se v USA začaly dít věci podobné honu na komunisty jen s tím rozdílem, že najednou šlo o teroristy. Jelikož jsem tam v létě 2002 pracoval, vím o tom své. Ale zpět k vlastnímu filmu, který přes svou délku nenudil a Frank Darabont opět potvrdil, že umí. Zahráno výborně a Jim Carrey mi jen potvrdil, že vážné role umí stejně bravůrně jako komediální. Jediné co bych vytknul, byl ten přehnaný patos nakonci a domnělé štěstí slečny, která se rozplývá nad tím, že znovunašla milence svých mladistvích let. Tenhle naivismus filmu rozhodně nepřidal a Darabont dokázal, že umí lépe.
bidlobox
3 802 bodů
8
Mírně mysteriózní příběh o chlábkovi s tváří Jima Carreyho, který se po bouračce dostane do městečka, kde ho každý zná, přestože on nezná nikoho. Prima pocit. :)
Teg
Teg
3 101 bodů
6
Je několik let po válce a v jedoucím vlaku sedí mladý muž. Drží v ruce knihu a netrpělivě sleduje oknem venku ubíhající krajinu. Vlak zatím přijíždí na nástupiště, kde ho s jásotem vítá velký zástup lidí s transparenty: "Vítej, ztracený synu". Mezi nimi čeká i uškytaná mladá právnička na muže vých snů. Bude jím On? Je mu tolik podobný :) Dokonale natočený snímek, ale příběh mě nijak neuchvátil. Bohužel.
leafroller
leafroller
3 023 bodů
7
I když se zápletka filmu může zdát nemožně překombinovaná, působí celkem přirozeně. Vše tak nějak plyne až k první dojemné scéně. Ta jistě nesmí v žádném romantickém filmu chybět, ale Majestic je těmito dojáky doslova nabitý a vy saháte po ovladači tak často, jako byste koukali na porno. S postupem filmu se navíc tyto scény kumulují, takže posledních 30 minut jsem sledoval hokej a film stačilo jen poslouchat. Příběh o klukovi, který má nehodu, opraví staré kino a najde nový domov, prostě nemá mít 152 minut. Anebo v něm má hrát pan Costner:-) Je tu však jedna myšlénka. Scéna, v níž otec vysvětluje synovi, proč stojí za to zchátralé kino otevřít, nás navrací do dávných dob, kdy návštěva kina nebyla jen způsobem, jak zabít čas. "Lidé se oblékli a přišli do kina. Před těmito dveřmi mohli mít kupu starostí, ale za nimi je čekal jiný svět." Kina nebyla jen krabicemi rozdělenými na jiné krabice. Měla foyer, schodiště, personál, úroveň a náladu. Návštěva takového kina byla jistě potěšující a vzrušující událostí, příležitostí obléknout si něco pěkného a setkat se s přáteli. Oddychnout si a načerpat síly k návratu do vnějšího světa.
rockystar
rockystar
2 860 bodů
10
JIm Carrey v trochu jiné roli než ho známe. A opět skvělý výkon. Pěkný film, dobré téma... Stejně jako u nás se dělali zátahy na pravici v USA se dělali na levici a to je bohužel fakt...