Film Kagemuša je vizuálně ohromující historický epos režiséra Akiry Kurosawy, který vypráví příběh o moci, zradě a identitě v období Sengoku v Japonsku, éry občanských válek. Hlavním hrdinou je zloděj, který je kvůli své neuvěřitelné podobě s umírajícím válečným pánem Shingenem Takedou vybrán, aby se stal jeho dvojníkem, kagemušou, stínovým válečníkem. Tento zloděj se musí naučit napodobit Shingena v každém detailu, aby udržel iluzi jeho přítomnosti a ochránil jeho klan před nepřáteli a vnitřními spory
Korosawovy historické filmy jsou bezesporu velkolepé. Kagemuša mě bavil, ale přeci jen jsem se přistihl, že za dlouhé dvě a půl hodiny přišlo i pár chvilek, kdy jsem se nudil. Příběh podobný jako ve filmu Ran, další odhalení běžnému Evropanovi nepříliš známých historických událostí v Japonsku. Skvělé kostýmy, spousta vojáků, skvělé interiéry. Moc pěkná podívaná.
Kagemuša byl od začátku problémová produkce a japonské investory už přestal udivovat Kurosawův perfekcionismus vedoucí k překročení rozpočtu a neustálému prodlužování natáčecího plánu. Kurosawa, který byl vždy o hlavu větší a ve svém jednání velmi příkrý se také stával častým terčem posměchu japonských novin. Domácí novináři mu dali nelichotivou přezdívku tyran. Zoufalý Kurosawa se ocitl doslova na dně a film mohl dokončit díky americkým kolegům a přátelům, kteří za něj domluvili prodej zahraničních práv. Ti dobrodinci se jmenovali George Lucas a Francis Ford Coppola.
Výsledek však předčil všechna očekávání. Kagemuša je jedním z nejlepších filmů všech dob a opravdové mistrovské dílo. Ve filmu se střídají lyrické scény s epickými, velkolepé exteriéry i záměrně stylizované scény interiérové (Coppola na ně navazuje ve svých filmech Dracula a Tetro). Kurosawa za snímek obdržel právem nejvyšší ocenění filmového díla – Zlatou palmu v Cannes.
Herec Tatsuya Nakadai si v tomto filmu zahrál dvě role: Kagemusha a Shingen Takeda. Nakadai ve skutečnosti hrál jak postavu, tak postavu, která se za jeho postavu vydává. Vojevůdce, za kterého se Kagemuša vydává, byl založen na feudálním japonském daimjóovi (územním pánovi) Takedovi Šingenovi.
„Kagemuša“ se do češtiny doslova překládá jako ‚dvojník‘ nebo ‚stínový bojovník‘. Název filmu v anglicky mluvících oblastech nesl podtitul „The Shadow Warrior“.
Akira Kurosawa: [počasí] Těsně před závěrečnou bitvou filmu je deštivá scéna, nemluvě o duhové části, která je jednou z nejpamátnějších částí filmu.