O původní trilogii Hvězdných válek obvykle uvažujeme jako o výsostně autorském díle George Lucase. To on přece stál za veškerým děním z předaleké galaxie, že? Lucas je samozřejmě podepsán pod náměty všech tří epizod, režíroval však pouze první z nich, tedy Novou naději. Důležitost dalších dvou režisérů, tedy Irvina Kershnera a Richarda Marquanda, se dlouhodobě upozaďuje, zdá se však, že jim (a především prvnímu z nich) Lucas vděčí za mnohé.
Články 103
Uchechtaný císař Palpatine vstoupil do světa Star Wars až v poslední klasické epizodě, kde jsme se o něm vlastně skoro nic nedozvěděli. Talent skotského shakespearovského herce Iana McDiarmida byl ale tak nezapomenutelný, že se sithskému padouchovi podařilo pohltit celou sérii. Pro pomoc k němu nakonec utíkal i bezradný Disney. A Není divu. Ať byly totiž Star Wars co do popkulturního postavení nahoře, nebo dole, McDiarmida si vždycky každý vychutnal. Sithský císař včera oslavil 80. narozeniny.
Tento týden si fanoušci nejslavnější filmové franšízy všech dob připomínají dvě zásadní výročí. V úterý 14. května oslavil tvůrce a duchovní otec předaleké galaxie George Lucas kulaté 80. narozeniny. Dnes, tedy 19. května, pak uplynulo 25 let od premiéry ve své době jednoho z nejočekávanějších filmů všech dob, snímku Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace). A to jsou rovnou dva velké důvody k tomu si ověřit, jak moc dobře svět Star Wars vlastně znáte.
„Před dávnými časy v předaleké galaxii…“ V květnu 1999 publikum zřelo slavný titulek poprvé po šestnácti letech, kdy měla premiéru šestá (v pořadí však třetí) epizoda Star Wars: Návrat Jediů. A bylo to obrovské nadnárodní téma. George Lucas začal na dějových prequelech vysvětlujících hormonálně bouřlivé dětství Anakina Skywalkera alias Darth Vadera pracovat roku 1993, a když Epizodu 1 s podtitulem Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace) o šest let později uváděl, kina praskala ve švech. Nebyl to film, šlo o historický milník ovlivňující smýšlení nejméně dvou generací. A také o technologickou revoluci, bez níž by Hollywood možná vypadal úplně jinak – oba dva aspekty lze po čtvrtstoletí hodnotit velmi skepticky, ale v lecčems i obdivně.
Jestliže by život nějakého renomovaného herce vydal na pořádně hutný seriál, musel by jím být zesnulý Londýňan Christopher Lee. 196 centimetrů vysoký elegán s podmanivým hlubokým hlasem posbíral od roku 1946 zhruba 250 filmových rolí, z nichž vynikají čaroděj Saruman z Pána prstenů, Hrabě Dooku ze Star Wars a hlavně Drákula, jehož ztvárnil celkem desetkrát. Samostatným fantastickým příběhem byl jeho osobní život, neboť za války v tajné službě dopadal nacistické zločince a znal se s autorem Jamese Bonda Ianem Flemingem, jemuž údajně posloužil jako inspirace pro agenta s povolením zabíjet. O legendární osobnosti vzniká dokumentární snímek v režii Jona Spira, v němž své zkušenosti s Leem vylíčí třeba Peter Jackson nebo Joe Dante.
Čerstvě osmdesátiletý George Lucas je víc než jen režisérem. Nejbohatší muž Hollywoodu má v zádech nesmrtelný odkaz Star Wars, z jejichž úspěchu vytěžil možná i kontroverzní, ale především obdivuhodné věci. The Wall Street Journal jej roku 2016 nazval Edisonem filmového průmyslu, jeho společnost Lucasfilm od 70. let dominuje různým technologickým aspektům kinematografie, jimž zarostlý nevysoký muž v kostkované košili rozumí jako málokdo. Ne všechna jeho rozhodnutí byla správná, drtivá většina z nich však dopadla na maximálně úrodnou půdu.
Když koncem 90. let dával George Lucas dohromady střípky prequelové trilogie, z role Anakina Skywalkera pro druhou a třetí epizodu se stala jedna z nejžádanějších prací v Hollywoodu. O úlohu se ucházelo zhruba 1500 herců, nakonec se však Lucas rozhodl pro nepříliš známého Haydena Christensena. Tato volba leckoho překvapila, nejvíce však samotného rodáka z kanadského Vancouveru.
Časopis Empire si vzpomněl, že zanedlouho uplyne 25 let od premiéry první epizody Hvězdných válek s podtitulem Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace). V ní se poprvé objevila postava rytíře Jedi jménem Mace Windu, kterou ve všech třech prequelových filmech ztvárnil Samuel L. Jackson. A tento nyní pětasedmdesátiletý herec by se návratu k populární postavě překvapivě nebránil.
Kdo se vám vybaví jako hlavní záporák Hvězdných válek? Většina lidí pravděpodobně okamžitě zmíní Dartha Vadera, jehož nezaměnitelné vzezření i hlasový projev z něj učinily popkulturní ikonu. Jenže i sám lord Vader byl vždy jen učedníkem, a tak nejtrvanlivější hrozbou pro předalekou galaxii byl senátor Palpatine neboli Darth Sidious, který rozséval hrůzu postupně ve všech třech dosavadních trilogiích.
Fenomén Barbenheimer v posledních měsících otřásá internetem. 21. července totiž do amerických kin přicházejí dva projekty, jež snad nemohou být odlišnější. Na jedné straně máme temný životopisný thriller o strůjci atomové bomby, proti němuž stojí růžově hravá komedie s fantasy prvky o ikonické panence. Fanoušci a fanynky obou děl na sociálních sítích začali hojně vytvářet koláže a fanarty, zábavně propojující oba diametrálně odlišné filmy.