Záhada Blair Witch (The Blair Witch Project) je film opředený tolika legendami a mýty, že by to vydalo na vlastní snímek „Záhada Záhady Blair Witch“. A tím není míněno ani tak tajemství její autenticity, které nebylo nikdy tak hluboké, jak se tvářil marketing. Spíš je fascinující, že si produkce za šedesát tisíc dolarů omotala svět kolem prstu a z kin vyždímala čtvrt miliardy dolarů. Svého času byla dokonce zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější film všech dob co do poměru náklady/výdělek. Jak se to tomuhle v jádru jednoduchému snímku mohlo podařit?
Články 9
Před pětadvaceti lety se hororový žánr změnil od základů. Neznámí filmaři Daniel Myrick a Eduardo Sánchez ze společnosti Haxan Films si z obrovské líhně hereckých uchazečů, jimž přivýdělek 500 dolarů týdně na nezávislém projektu připadal jako ideální melouch před většími příležitostmi, vytáhli trojici dvacátníků. Heather Donahue, Michael C. Williams a Joshua Leonard se naučili zacházet s kamerovou a zvukovou technikou, v marylandských lesích dle hrubých náčrtků nafilmovali Záhadu Blair Witch a následně sledovali, jak nejvýdělečnější produkce filmové historie vystavuje jejich obličeje a směřuje k multimediální franšíze, ačkoli jim jako kompenzace v jednu chvíli přistál jen koš s ovocem.
Je zcela nepopiratelné, že Záhada Blair Witch (Blair Witch Project) byla v roce 1999 nevídaným fenoménem. Její tvůrci využili rodící se internet k zmatení a stržení jeho stále naivních uživatelů, kteří mnohdy uvěřili, že tento found footage horor je zcela autentický. Jestli tomuto hypu svou kvalitou odpovídá i výsledné dílo, je druhá otázka, nicméně jako popkulturní milník tenhle malý velký film nesnese pochybnosti. I proto je na pováženou, s jak malým úspěchem se podařilo na tento snímek navázat. To by se mohlo brzy změnit, nicméně jednou z tezí studia je nejspíš u chystaného restartu udělat velmi tlustou čáru za minulostí – k nelibosti tvůrců původního díla.
Záhada Blair Witch (The Blair Witch Project) je zřejmě nejvlivnějším filmovým hororem devadesátých let. Chytře promovaný nezávislý projekt si vzal inspiraci z kultovních Kanibalů (Cannibal Holocaust) a tvářil se, že prezentovaný materiál je skutečný. Publikum sledovalo údajně nalezený kamerový záznam pohřešované trojice studentů, která odešla prozkoumat marylandskou legendu o čarodějnici a z hlubokých lesů se už nevrátila. V poměru produkčních výdajů a následných tržeb jde o jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob, který odstartoval éru found footage hororů a dostal už dvě méně zdařilá pokračování. Na cestě je momentálně kompletní reboot pro novou generaci, již společnými silami vyděsí studia Lionsgate a Blumhouse.
Na první díl zakladatele found footage žánru bude většina diváků pravděpodobně pět samou chválou, nicméně o jeho nástupci to bude asi přesně naopak. Druhý díl Záhady Blair Witch však měl původně vypadat zcela jinak.
Zac Efron už zřejmě nechce být hodný chlapec z Muzikálu ze střední - v novém nezávislém snímku Zlo s lidskou tváří hraje známého psychopata Teda Bundyho!
Děj filmu, který byl natočen téměř před dvaceti lety, a dodnes z něho mají stovky lidí noční můry, opět ožije. Nicméně tentokrát na televizních obrazovkách. Studio Liongate už si připravuje cestičku pro návrat jedné z nejděsivější hororové klasiky.
Zatímco v českých kinech byla Bridget Jonesová jedničkou, na kterou se hrnuly davy, američtí diváci zůstali vůči oblíbené popletě chladní. Nejenže znovu dali přednost zázraku na řece Hudson, ale i návratu Blair Witch se vedlo lépe.
Proč se lidé po roce 1973 již nikdy nevrátili na Měsíc? Na to vám odpoví tento "šokující snímek, sestříhaný z nově objevených záběrů přísně utajovaného letu Apollo 18!". Nebo je to vlastně celé velká blbost. Ale obstojně natočená.