Recenze filmu Alexander Něvský

71%

Komentáře a recenze 6

Dle počtu bodů
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 709 bodů
8
Historický snímek o ruském vůdci, který je považován za jedno z nejvýznamnějších děl sovětské kinematografie, který dodnes vyvolává řadu diskusí a kontroverzí. Ono to bude i tím, že toto filmové dílo chtěl pro propagandistické účely proti Německu zneužít samotný Stalin. Je to zapříčiněno především hlubokým vlasteneckým duchem filmu, který vyzdvihuje ruské tradice a hlavně opěvuje čin Alexandra Něvského. A co si budeme povídat, stejné vyznění mají i české snímky o Janu Žižkovi od režiséra Otakara Vávry, který se jistě tímto ruským snímkem inspiroval, což je nejvíce vidět u válečné scény. Technická stránka bitvy, soubojů i úhel kamery na bojovníky je neodvratitelně ne podobná, ale přímo naprosto stejná. Epická bitva, velkolepé kostýmy a kulisy zkrátka vytvářejí nezapomenutelný vizuální zážitek. Dějová šablona je jasná. Konfrontace s vnějšími nepřáteli, obrana vlastní země a lidu. Ostatně, téma každé země. Film je samozřejmě silně ideologizovaný, a tak sloužil k ideologickým účelům. Představy nepřátel jsou zjednodušené a karikované, zatímco ruské vítězství je prezentováno jako nevyhnutelné a předem dané. Mnohá historická fakta jsou zkreslena nebo zveličena. Například už samotný obraz Alexandra Něvského je poněkud zidealizovaný a rozsah bitvy na ledě vyznívá až přehnaně. Porovnejme opět s vyzněním Vávrových filmů o Janu Žižkovi a rozsahu husitské bitvy na vypuštěném rybníku. Ta Vávrova inspirace tímto ruským filmem tady prostě je. Každopádně, film o Alexandru Něvském je považován za klasiku sovětské kinematografie a významný kulturní fenomén, který stále vzbuzuje zájem diváků, a to i přes ono kritické hodnocení z hlediska historické nepřesnosti a ideologické orientace. Ano, stejně jako v Česku o Janu Žižkovi od Vávry.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
7
Snímek má dvě stránky, jednou je šílená Sovětská propaganda vložená do historického snímku, ale která komunistická země to takhle netočila. Druhá stránka je perfektní vizuální dílko zejména přihlédnu-li k roku natočení. Souboje jsou natočené specificky, celé to dnes působí dosti bizarně, ale je svou kvalitu snímek bezesporu má. Za mě 70%.
Fingon
16 896 bodů
6
Musím se přiznat, že nenacházím trefnější označení než "recese." Chudák Ejzenštejn, takhle nevypadá práce se svázanýma rukama, ale spíš po trepanaci mozku. Srandovní bitevní scény, statické dialogové scény, hudba, jak když taháte kočku za ocas (kromě bitvy na ledě) a především v první polovině je zpěvu tak moc, až je z filmu málem muzikál. To by mě zajímalo, kde udělali soudruzi ze SSSR chybu...
lamps
lamps
15 327 bodů
3
Šíleně vážné momenty se srdnatě bijou s těmi vyloženě směšnými a divák může jen otupěle zírat... Kdyby z válečné vřavy náhle vyskočili členové Monty Python a usekali Alíkovi všechny končetiny, asi bych to pobral, ale takhle je to bez šance.
Dr.film_
Dr.film_
184 bodů
7
Díky svému historickému a kulturnímu významu i umělecké hodnotě působí Alexandr Něvský dodnes jako průkopnické dílo sovětské kinematografie. Bohužel zevrubnější pohled odhaluje skrytou ideologii sovětského režimu, kdy se hrdinská postava zasazuje o práva a svobodu ruského lidu a křižáky představuje jako nelítostné útočníky, kteří usilují o dobytí a nadvládu velkého Ruska. Ejzenštejn měl nezpochybnitelný filmařský talent, ale výsledný produkt je nakonec pouhým odrazem tehdejšího vykreslení zastánců dělnické třídy. Což znamená zůstat navždy neporazitelným ochráncem před cizí agresí.
Smazaný uživatel
0 bodů
6
Úchvatné ve všech ohledech, tedy krom příběhu. Jaky byl Ejzenštejn génius co do práce s mizanscénou, příběh mu uniká, až je to k uzoufání. Zůstává jen prázdná propaganda, jejímž myšlenkám ani nejde věnovat pozornost.