Kočičí odysea

77%
Kočičí odysea
Film Kočičí odysea, vyhlášený roku 2024 za nejlepší evropský animovaný film, nás zavede do světa, kde po lidech nezbyla ani stopa. A přesto opuštěné budovy i okolní příroda bují životem. Prohánějí se tu smečky psů, stáda sudokopytníků a v nedaleké chatce žije černá kočka. Když místní krajinu spláchne biblická potopa, zvířata přežijí na palubách lodí. Společně se vydají vstříc nejisté budoucnosti. Režisér Gints Zilbalodis zachytil jejich putování bez jediného slova. Film byl podpořen programem Kreativní Evropa MEDIA.



Recenze: Kočičí odysea

Kinobox.cz
75%

Působivá a zatraceně originální kočičí cesta postapokalyptickým světem dokáže nadchnout jak svým animovaným zpracování, tak i úkrokem od žánrových klišé či bohatým myšlenkovým podhoubím. Práce s metaforami a fantaskními sekvencemi chce ovšem od člověka trochu větší zapojení, což možná zejména dětský divák ne vždy ocení. Pokud ale budete patřit mezi ty, které takřka hypnotická atmosféra zaujme, máte zaděláno na velmi netradiční animovaný zážitek.


Chrustyn
Chrustyn
44 871 bodů
8
Ještě nedávno jsem věřil, že nejhezčí animák roku bude Rozzum v divočině ale Odyssea vyhrává. Nádherně vypadající dobrodružství s realistickými zvířátky, které se nepitvoří ale chovají přirozeně. Animák, který má i beze slov sílu nejlepších děl studia Ghibli a jen kolísající tempo, mi brání dát plný počet. Jinak ale nádherně vypadající a znějící počin, který úplně neocení děti ale dospělí s fantazií, budou unešeni. Zde je Oskar prakticky jistý.
Renfield
Renfield
5 025 bodů
7
Gints Zilbalodis vzal koncept svého Away a udělal ho přístupnější jak pro dospělé, tak vnímavější děti. Namísto chlapce je zde kočka, namísto stínu voda, před kterou kočka utíká (pluje) krajinou, ale i opuštěnými městy různých kultur a očividně také dob. Dlouho jsem mezi nimi hledal nějaké spojení, stejně jako u Away však nic takového pravděpodobně není důležité, jsou to místa a události, která Zilbalodisovi do příběhu zapadla. To stejné nakonec platí i o zvířatech v něm, včetně jejich vlastností. Je to fantazie, která dokáže vypnout tok myšlenek, animace byla nakonec více než fajn (chvíli jsem si zvykal), hudba opět nadchne, tvoří atmosféru. Příjemně to naladilo před Nosferatu, na které jsem šel hned potom.
JaraSlama
JaraSlama
3 183 bodů
8
Když dojde na animované filmy, kromě velkých blockbusterů mě vždycky zajímají i ty menší, méně známé kousky, které vznikají mimo hlavní proud. Často přinášejí jedinečný vizuál, hlubší témata a nebojí se být jiné. Kočičí odysea je přesně takový případ – nezávislý animák s minimálním rozpočtem, ale obrovskou tvůrčí svobodou. Film je vizuálně podmanivý, vyprávěný beze slov a nechává diváky, aby si jeho poselství domysleli sami. Díky tomu působí originálně a silně, ale může být náročnější, obzvlášť pro děti. Dospělí by ho však rozhodně neměli minout – takové animáky v kinech moc často nebývají.

Dodatečné informace

Původní název:
Straume (více)
  • Kočičí odysea
  • Lotyšsko Straume
  • Lotyšsko Flow
  • Lotyšsko Flow - À Deriva
  • Lotyšsko Flow - Katten som slutade vara rädd för vatten
  • Lotyšsko Flow: Le chat qui n'avait plus peur de l'eau
  • Lotyšsko Peullou
  • Lotyšsko Течение
  • Lotyšsko 喵的奇幻漂流
Premiéra v ČR:
2. 1. 2025
Distributor:
Film Europe
Země původu:
Lotyšsko, Francie, Belgie
Rozpočet:
3,7 mil. USD
Tržby:
17,66 mil. USD (celosvětově)

Podobné


  • Kočičí odysea je filmem francouzsko-lotyšsko-belgické koprodukce. Premiéru měl v sekci Un Certain Regard na letošním festivalu v Cannes, posléze posbíral čtyři ceny na největším festivalu animovaného filmu v Annecy (divácká cena, cena poroty, cena pro nejlepší hudbu a cenu pro podporu v distribuci), cena mu byla udělena i na festivalech v Aténách a Ottawě.
  • Českému publiku se snímek představil na přehlídce Be2Can a dosavadně se těší nadšeným ohlasům i diváckému zájmu – šlo o nejnavštěvovanější film celé přehlídky.
  • Snímek obdržel cenu pro nejlepší animovaný film na letošních Evropských filmových cenách, ve stejné kategorii bude bojovat i na Zlatých glóbech.