Kočičí odysea je kouzelnou animovanou podívanou. Dětem ale nedává nic zadarmo
Kočičí odysea je v mnoha ohledech výjimečný a ojedinělý projekt. Nejen, že se evropský snímek logicky vymezuje tradičnímu studiovému systému, ale svým způsobem byl stvořen takřka „na koleni.“ Animace vznikala s pomocí volně dostupného softwaru Blender a Zilbalodis na filmu pracoval jen s úzkým týmem spolupracovníků, sám je kromě režie a scénáře podepsán např. i pod kamerou či hudbou. Už jen z těchto důvodů je podivuhodné, jak nádherně výsledek nakonec vypadá.
Kočičí odysea hned od prvních minut zaujme nejvíce právě osobitou a netradiční animací, která se může na první pohled zdát jednoduchá a nedotažená, čím více se však divák do kočičího putování ponořuje, tím více musí zvolený styl obdivovat. V jednotlivých pasážích totiž animace nadchne svou prací se světlem, stínováním, pohyby zvířat či jednotlivými detaily. To vše ve velmi netradičním fantaskním světě, kde se vedle sebe potkávají zlatý retrívr, lemur či kapybara a mísí se v něm architektura nejrůznějších kultur. Dohromady však dává tento zdánlivý mišmaš velmi poutavý svět, u něhož sice budete mít řadu otázek, i přesto vás ale nepřestane bavit ho díky nápadité animaci prozkoumávat.
Kouzelná výprava plná fantazie
Snímek ale jde proti proudu tradičního systému a animovaných tradic i v samotném vyprávění. Příběh osamělé kočky, která se po náhlé potopě světa pokouší přežít a vydává se na cestu lodí po boku dalších, zdánlivě nesourodých zvířat, se snaží vyhnout většině základních rysů animáků – nemáme tu žádného lidského hrdinu, celý film nezazní ani jedno slovo či chytlavá roztomilá písnička, humoru je pomálu a tvůrci se snaží vyhnout antropomorfizaci zvířat, tedy jejich polidšťování našimi vlastnostmi či chováním. Také tyto prvky fungují v snímku na jedničku a šlapou možná lépe, než byste čekali.
Nemusíte se totiž bát, že by vás snad beze slov čekala nuda. Zvířecí hrdinové jsou neustále dostáváni do nových situacích, v nichž nás čekají buďto akčnější pasáže či poznávání neokoukaného kouzelného prostředí. Pokud se tedy divák naladí na specifickou, takřka snovou atmosféru projektu, nemá se moc kde nudit a velmi rychle ho začne bavit proplouvání tímto bohatým a animačně poutavým světem. Kočce navíc začnete velmi brzy fandit (a to píšu coby zarytý pejskař) a i ostatní postavy hezky odrážejí vlastnosti či specifika ono zvířecího druhu a dohromady tvoří hezky sehranou směsici postav. Výtečné atmosféře navíc pomáhá i nádherný soundtrack, jenž dodává jistým pasážím na působivosti či fantasknosti.
Je to i pro děti?
I kvůli zmíněnému plavání proti pohádkovému proudu ovšem není Kočičí odysea často úplně vděčnou diváckou podívanou a dokážu si představit, že ne všem se zaryje pod kůži. Film nedává publikum nic zadarmo, na řadu otázek zde nedostaneme odpověď a tvůrci rozhodně nevedou člověka za ručičku, spíše od něj očekávají aktivnější spolupráci a hraní si s vlastní fantazií. Což je na jednu stranu taktika podnětná, nejsem si však jistý, jak na ni bude reagovat dětský divák.
Děti si mohou snímek stále užít na rovině prostého putování kočky a dalších zvířátek, které k sobě hledají cestu a snaží se přežít v nelítostné i krásné přírodě. Na druhou stranu ovšem nebudou schopny pochytit všechny metafory, řadu psychedelických pasáží a způsoby, jakým se dá tato mnohovrstevnatá cesta číst. Řadu mladých diváků může odradit také absence vděčného prvoplánového humoru a již zmiňovaných atributů. To není žádná výtka, spíše malé varování, že i přes nepopiratelné klady není animák úplně běžným zážitkem, na který můžete vzít ratolesti do kina.
Minimálně odrostlejší divák by měl ale být spokojen. Režie má sice zejména v polovině problémy s tempem a příběh kvůli plochému a jasně čitelnému příběhu nikam negraduje, což jistým pasážím ubírá na poutavosti, stále se ovšem jedná o svěží a zatraceně osobitou podívanou, která dokáže diváka okouzlit mnoha způsoby. Ve svém zdánlivě jednoduchém ději toho z myšlenkového hlediska navíc ukrývá více, než se na první pohled zdá. A je jen na každém z nás, co ve filmu objevíme.
Působivá a zatraceně originální kočičí cesta postapokalyptickým světem dokáže nadchnout jak svým animovaným zpracování, tak i úkrokem od žánrových klišé či bohatým myšlenkovým podhoubím. Práce s metaforami a fantaskními sekvencemi chce ovšem od člověka trochu větší zapojení, což možná zejména dětský divák ne vždy ocení. Pokud ale budete patřit mezi ty, které takřka hypnotická atmosféra zaujme, máte zaděláno na velmi netradiční animovaný zážitek.