Proč vlastně na jediném receptu šetřit, když se alespoň jednou osvědčí? Kinematografií dnes hýbou letité filmové franšízy, jež v mnoha případech startovaly takzvaně od píky, po americku lze patrioticky říct s velkým snem a skromným zázemím podněcovanou kreativitou. Vezměte si Star Wars, jež George Lucas roku 1977 málem nedokončil a zadlužil se tak, že mu hrozil osud mrakodrapových skokanů po krachu newyorské burzy. Nová naděje ale obrovsky uspěla a následný úder Impéria stál třikrát tolik – nemluvě o moderních Disneyho článcích, jež i se započtením inflace své rozpočty trvale znásobují. Tento text vám představí několik zásadních filmových pokračování, jejichž rozpočty závratně vylétly buď nárazově oproti přímému předchůdci, nebo i postupně v průběhu let v rámci dlouhodobé série.
Články 30
Technologický vývoj je především v posledních dvou stoletích úžasný, úroveň života na Zemi se v obecném měřítku stále zlepšuje a od druhé světové války jsme neměli válečný konflikt, který by vojensky rozmetal regionální meze a připravoval o život miliony lidí (přestože strašlivé genocidy v Africe se nesmí přehlížet a některé vnitrostátní diktatury nepolevují). Budoucnost civilizace přesto nevypadá zcela růžově. Ve vybledlých barvách ji často vykreslují také filmová díla, ať už ta původní, nebo odvozená z obvykle mnohem komplexnějších literárních zdrojů. Představme si šťastnou třináctku dystopických snímků, jež během necelých sta let nejvýrazněji utvářely přemýšlení o tomto subžánru, který se nemusí omezovat pouze na ryze futuristické science fiction.
Svět se zhroutil. Nastaly války o vodu, lidé zdivočeli a radioaktivní pustinou se prohání benzínem nasáklé motorkářské hordy, které v pouštním prostředí o středověkých pravidlech hledají svůj kousek duševní zeleně a naděje. V kinech uváděná Furiosa (Furiosa: A Mad Max Saga), která předchází událostem novodobé akční klasiky Šílený Max: Zběsilá cesta (Mad Max: Fury Road) z roku 2015, z finančního hlediska propadne. Je to nešťastná skutečnost dnešní blockbusterové doby, která navzdory občasným výchylkám zkrátka nepřeje nekompromisním a unikátním vizím od režisérů jako George Miller, který v 79 letech odmítl hrát podle očekávaných pravidel. A přitom stvořil jeden z nejúžasnějších prequelů kinematografie, který se dostatečně odlišuje od uctívaného předchůdce a současně z něj činí ještě lepší a komplexnější film.
Svět zřel před devíti lety film, jaký tu dosud nebyl. I bez Mela Gibsona to byla pořádná mela, když režisér George Miller povolal po třech dekádách z důchodu postapokalyptického samotáře Šíleného Maxe a s tváří Toma Hardyho jej nechal unikat Valhalle na zaprášené a zatraceně frekventované Zběsilé cestě. Výsledný nářez získal několik Oscarů a klasickou australskou trilogii, již publikum dávno přivyklo řadit ke kultovním béčkům, rázem katapultoval k velké blockbusterové budoucnosti. Za rohem konečně túruje motory Maxova ženská následnice Furiosa, která má laťku nastavenou pekelně vysoko. Nejenže se Zběsilá cesta řadí mezi absolutní klasiky, ale její natáčení v namibijské poušti s desítkami kaskadérů bylo díky preferenci praktických efektů hodně nebezpečné.
Do kin se právě dostává film Renfield, jehož hlavním hrdinou je jedna z vedlejších postav románu Drákula. Oddaný sluha upírského hraběte, který tráví převážnou část románu Brama Stokera v psychiatrické léčebně, kde se věnuje konzumaci hmyzu, už má však za sebou úctyhodnou filmovou kariéru. V minulosti mu svou tvář propůjčil třeba Tom Waits nebo Klaus Kinski.
O chystané postapokalyptické akční sci-fi Furiosa, filmovém prequelu komerčního i oscarového hitu Šílený Max: Zběsilá cesta, se mluví už dlouho. Nyní se na veřejnost dostala informace, že hlavního padoucha si zřejmě zahraje Chris Hemsworth, známý především jako bůh hromu Thor z filmové série Avengers.
Keanu Reeves se momentálně těší velké pozornosti díky uvedení nového Matrixu. Při té příležitosti zmínil v rozhovoru pro časopis Esquire filmy, na které nedá dopustit.
Michael Bay je v posledních letech dost v nemilosti už i u mnoha svých skalních fandů. Poslední díly Transformers či filmy jako Pot a krev nebo 6 Underground mnoho milovníků zběsilých hollywoodských popkornovek už spíš unavovaly než bavily. Ani to však nic zásadního nemění na Bayově pozici jednoho z nejvýraznějších režisérů akčních filmů, kterou si vybudoval hned svými prvními snímky. Zejména pak Skálou, která je už přes 20 let považována za jednu z naprostých špiček svého žánru. Zde je žebříček pěti pasáží, za něž si Bay místo mezi elitou žánru rozhodně zasloužil. Minimálně v oněch lepších dobách...
Americko-australský herec, režisér a producent slaví 65. narozeniny. Na kontě má 2 Oscary, řadu památných rolí a zajímavé projekty do budoucna. Pojďme si představit Gibsonovy vůbec nejlepší herecké role. Bude to šílené, smrtonosné, vlastenecké, ale i komediální.
Filmový hit je nálepka, kterou opravdu není snadné získat. Dokonce i řada neoddiskutovatelně kvalitních a v podstatě kultovních snímků to neměla v době uvedení vůbec jednoduché a diváci za lístky moc neutráceli. Kterých titulů se syndrom prvotního přehlížení konkrétně týká?