Německý herec Udo Kier má za sebou v 80 letech kariéru, kterou lze podobnou měrou obdivovat i odsuzovat jako převážně brakovou. On sám nepochybuje, že z přibližně 280 rolí jich za řeč stojí sotva pětina, v nichž svůj uhrančivý démonický výraz opřel také o kvalitní scénář. Pracoval se špičkovými režiséry i herci, o kterých neřekne nic špatného, zatímco před kamerou musí často provádět vrcholně zlomyslné nebo prostě neobvyklé věci. Nejen proto spadá mezi charakteristické osobnosti, jež si na první pohled nespleteme.
Články 16
Ve své době šlo o film s nejvíce trikovými záběry vůbec, technologicky ještě složitější než Avatar a tak ambiciózní, že ve střehu vedle kritiků byly také kapacity z NASA a vesmírní geeci všeho druhu. A co víc, režiséři James Cameron a David Fincher nevěřili, že by jejich mexický kolega Alfonso Cuarón mohl za daných podmínek a s rozpočtem menším než 400 milionů dolarů uspět. Gravitace (Gravity) však ve většině zkoušek obstála. V záležitostech fyziky by odborníci sepsali štosy chyb, ale z filmařského pohledu vznikl unikátní, naprosto pohlcující film ve vesmíru, který vydělal přes 700 milionů dolarů a za každou stovku přidal jednoho Oscara.
Připravit druhého člověka o život je podle desatera a pro většinu z nás i na základě morálního kompasu nejhorší hřích. A co teprve, když zabíjení a podrobování situacím, jež lidskou oběť připraví o veškeré zbytky svobody a důstojnosti, probíhá v masově organizovaném měřítku. V kinech máte jedinečnou šanci vidět důležitý a výjimečný snímek Zóna zájmu (The Zone of Interest), v němž režisér Jonathan Glazer unikátním způsobem vykresluje ignoraci holokaustu za druhé světové války na příběhu osvětimského velitele Rudolfa Hösse (Christian Friedel), jenž s rodinou obývá honosnou vilu v těsném sousedství děsivé továrny na smrt. Při této příležitosti se ohlédneme za desítkou dalších filmů z celého světa, ať už hraných či dokumentárních, jejichž forma a styl sdělení ostře kontrastují s hollywoodským heroismem a hrůzu z válečných zločinů či morálního selhání servírují v mnohdy nestravitelně autentickém duchu.
Nepočítáme-li animovanou Dobu ledovou, filmů z etapy obývané mamuty se příliš nerodí. Britská novinka Out of Darkness, která se odehrává před 43 tisíci lety, v prvním traileru poodhaluje fyzický survival horor říznutý napínavým Rituálem. A záhy nás může mrzet, že tenhle nenápadný projekt studia Bleecker Street zatím od 9. února míří pouze do amerických kin.
Život nebývá vždy krásný a příjemný. Následující třicítka filmů jej naopak vybarvuje v těch nejvíce znepokojivých barvách a její depresivní účinek často atakuje meze únosnosti. Ve druhé části se dostane na další desítku vybraných titulů. Posledních deset si představíme v pokračování, které vyjde následující víkend.
Tento týden se do kin po dlouhých odkladech dostává nejdražší český film všech dob – Jan Žižka od režiséra a producenta Petra Jákla. Film byl z velké části financovaný Američany, má mezinárodní obsazení a je původně natočený v angličtině. (V kinech poběží i dabovaná verze.) Poslední informace říkají, že Jan Žižka vyšel na 450 milionů korun. Jaké jsou ostatní dosud nejdražší české filmy?
V amerických kinech je od konce března k vidění komediální akční sci-fi Everything Everywhere All at Once, o níž většina tuzemských fanoušků a fanynek pravděpodobně neslyšela. Nezávislý snímek v produkci A24 bohužel nemá českého distributora, takže nezbývá nic jiného než čekat, kdy jej do své nabídky zahrne nějaká streamovací služba. Vzhledem k fantastickým hodnocením a nadšeným ohlasům by mělo jít pouze o otázku času. Podle všeho totiž lepší a komplexnější film jen tak neuvidíme.
Existuje hned několik filmů, o nichž pamětníci prohlašují, že válečná zvěrstva zachycují s nebývalým realismem. Žádný z nich ale nedosahuje takové uvěřitelnosti a působivosti jako sovětské drama Jdi a dívej se. Vzniklo roku 1985 a očima dospívajícího chlapce sleduje genocidu, kterou nacisté za druhé světové války páchali v okupovaném Bělorusku. A jejíž rekonstrukce před kamerami vyznívá dodnes tak reálně, až je s podivem, že představitel hlavní role opustil devítiměsíční natáčení v duševním zdraví.
Zítra vstupuje do českých kin chválené evropské drama, které se ucházelo o několik nejprestižnějších filmových ocenění. Je ale skutečně tak dobré?
I druhý týden v karanténě sledujete novější i starší filmy tuzemské a zahraniční produkce. Možná i díky vám si další milovníci kinematografie rozšíří obzory o žánr psychologického thrilleru, válečného dramatu, mrazivé komedie nebo mysteriózního postapokalyptického filmu. I tento týden pro vás vybíráme nové komentáře z naší databáze. Nové tipy i na starší filmy, seriály a pořady.