Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More).
Moc pěkný film. Záporně hodnotím to, že Titanic občas nevypadal, jako Titanic a hlavně chybí závěrečné legendární rozlomení lodi před potopením.. to však přisuzuji technickým možnostem roku 1958. Jinak je to moc pěkná práce. Není to tak romantické, jako novější legendární verze, ale je tam vše, co má být. Napětí, bezradnost posádky, všechny osudové chyby... Na 65 let starý film je to paráda, která obstojí i dnes.
O zkáze Titanicu jsem četl spoustu knih, viděl mnoho dokumentů a skoro všechna filmová zpracování. Pokud vám v historických filmech jde o co možná nejvěrnější popis skutečných událostí, je tohle přesně film pro vás. Možná by nebylo od věci, aby jste si před tím, než tenhle film uvidíte, přečetli knihu od Miloše Hubáčka 1989 Titanic. Je to velice čtivá kniha, poskytujíc komplexní pohled nejen na Titanic, ale i na paroplavbu jako celek. Od jejího archaického počátku, až k jejímu monumentálnímu konci ve kterém hrála roli i tato katastrofa. Dozvíte se v ní též o všech předcházejících neštěstích (SS Arctic, SS Pacific aj.) a dostanete obrázek o tom, jak se formoval přístup k paroplavbě, jejímu vývoji a její bezpečnosti. Hlavní postavou je Kenneth More, coby Druhý důstojník Charles Herbert Lightoller. Když jsem viděl film poprvé (před knihou) přišel mi jeho způsob vystupování jaksi prkenný, neotesaný, strohý, nicméně dnes vím, že na světě jsou jen dva lidé, kteří by dokázali přesvědčivě zahrát Carlese Lightollera. Prvním je Clint Eastwood a tím druhým je právě Keneth More. Film začíná příjezdem Lightollera s manželkou na nádraží v Belfastu, postupně takto vidíme příjezd několika známějších postav. Pro znalého diváka začínají žně již ve vlaku, ve kterém se seznamujeme z mentalitou lidí tehdejší doby v podobě konfrontace 2 důstojníka Britem, jemuž se zdají nevhodné důstojníkovi cynické poznámky o Titanicu. Uvidíme také Thomase Adrewse, známého svým perfekcionismem a zapálením, jak kontroluje veškeré detaily na lodi a vydává poslední nařízení o úpravách. Co se mi ovšem na začátku líbí nejvíc je zásobování, vidíme nakládání zásob jídla, květin, zavazadel a jejich následný odpis v kanceláři hospodáře lodi. Pro někoho nepodstatná věc, já mám ovšem rád ve filmech pohled na fungování lodi před samotnou tragédií. Celý film se poté nese ve stejném duchu, totiž, poskytnout nejpřesnější a nejvěrohodnější rekonstrukci celé katastrofy. Podle mě je zbytečná snaha o snižování objektivních kvalit tohoto snímku od místních uctívačů Cameronova Blockbusteru a povyšování ho nad tento. Napíšu sem snad jen 3 nejkontroverznější věci Cameronovi verze, které jsou zde zpracovány správně 1. první důstojník William McMaster Murdoch opravdu nestřílel do cestujících :-) 2. Po přelití vody přes člunovou palubu, tedy přes můstek se Titanic potopil za 7 minut. 3.Titanic se rozlomil těsně pod hladinou a toto rozlomení bylo opravdu nepatrné. dokonce i pro pasažéry kteří byli tou dobou ještě na lodi. Rozlomení si všimla pouze jediná žena ze všech zachráněných. Navíc kdyby se rozlomil způsobem jaký se nám snažil prodat Cameron, tedy že by se sto dvaceti metrový 20-ti tisíci tunový kolos odlomil a dopadl na hladinu, následná vlna by převrhla všechny čluny v okolí a ostatní by si toho jistě všimli ;-)