Katyň

69%
Katyň
Slavný polský režisér Andrzej Wajda ve svém právě dokončeném filmu Katyň zpracoval jednu z nejtemnějších událostí polských dějin: masakr 22 500 polských vojáků i civilistů, který provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Kolem katyňského masakru vznikla řada kontroverzí a nejasností. Hromadné hroby obětí odhalili Němci v roce 1941. Moskva na oplátku z masakru obvinila Němce, západ o masakru mlčel... Rusko až po padesáti letech mlčení v roce 1990 přiznalo, že Stalin vraždy polské vojenské a společenské elity opravdu nařídil. Přesto Rusko stále odmítá odtajnit dokumenty týkající se této události a uznat masakr za genocidu. Filmové drama, které Wajda natočil podle knihy Katyń: Post Mortem od Adrzeje Mularczyka, se zaměřuje na příběhy lidí, které masakr s různou intenzitou osobně zasáhnul. Právě tak jako zasáhnul jeho tvůrce: v Katyni byl zavražděn Wajdův otec a také strýc hudebního skladatele Kryzstofa Pendereckého. Osou filmu jsou osudy žen, které ztratily své manžely, bratry, syny. Některé z nich se také dostávají do sovětského zajetí, jiné hledají důkazy o jejich přežití, další apaticky čekají, smířené s tím nejhorším možným scénářem. Film představuje jednu z nejhrůznějších vražd především pohledem rodinných příslušníků, prostřednictvím jejich marných nadějí a prožívaného utrpení. Film byl v roce 2008 nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Sám Andrzej Wajda je držitelem čestného Oscara za celoživotní dílo. Získal ho v roce 2000.



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Za druhé světové války se stalo hodně špatných událostí, kterými se zúčastněné strany moc nechlubí a spousta z nich byla zfilmovaná. Ať už se jednalo o masakry židů nebo o různé bitvy. O katyňském masakru polských vojáků, které provedla sovětská strana se však tolik nemluví. A možná právě proto vznikl tento polský snímek. Jako doplnění historických znalostí funguje film na výbornou a vše do podrobna vysvětluje, což je ale hlavní kámen úrazu. Snímek je příliš rozvleklý, pomalý a postrádá něco co by diváka dokázalo více vtáhnout do děje a přinutilo ho souznit s postavami. I konec mě nechal naprosto chladným a to je u takového silného tématu obrovská chyba.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
2
Soráč, ale jeden z nejnudnějších předvá-vá-poválečnejch filmů, co jsem kdy viděl. Jasně, je to polská tragédie, ale nešlo to kruci natočit trochu zajímavěji? Protože tahle samotná kapitola o spojenectví Ruska a Německa a ruských sviňárnách na Polsko je málo známá a já se o tom poprvé dozvěděl z filmu. Ale hrozně zmateně. Místama jsem měl pocit, že nevím, jestli za ty popravy mohli fašisti nebo komunisti. A chtěl bych vědět, proč měl vlastně Stalin Polsko v merku a proč je nechal popravit. Měl k tomu důvod nebo se to neví? Krom toho jsem taky nevěděl, kdo je kdo a jak koho kdo zná a kdo je čí a jaká rodina. Neříkám, že to je chyba filmu, ale možná moje, protože jsem už nedával pořádně pozor, protože mě to nebavilo (a to už chyba filmu je). Samotné popravy nepříliš povedené, když uvážím, že exhumované lebky měly díru po kulce tam i ven. Postřeh po pár letech, poté, co se zřítilo letadlo s Kaczynskim a celou polskou sebrankou: ne, nedonutí mě to k tomu, abych se na to kouknul znovu.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
9
Zkušený režisér Wajda natočil spoustu uznávaných filmů a musím říct, že už poznávám jeho režijní styl. Ze všech východoevropských režisérů se mi na něm líbí, že s vyprávěním neotálí, rychle stříhá a dobře vede herce. Katyň je národně sebemrskačské téma. Katyň je surové a drsné vyprávění s ukázkami anatomie, ze kterých vám vůbec nebude dobře a takhle silný závěr z paměti už nevymažete. Klobouk dolů.

Dodatečné informace

Původní název:
Katyń (více)
  • Polsko Katyň
  • Polsko Katyń
  • Polsko Das Massaker von Katyn
  • Polsko Katyn
  • Polsko Post mortem. Opowiesc katynska
  • Polsko Катынь
Premiéra v ČR:
18. 9. 2008
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Polsko
Rozpočet:
5,6 mil. USD
Tržby:
14,77 mil. USD (celosvětově)
Knižní předloha:

Podobné


  • Sovětský svaz odmítal vinu až do roku 1990 a popírání Katyně trvá dodnes. Švédský recenzent listu Dagens Nyheter nedávno napsal, že drama ,"v rozporu s historickou skutečností činí za Katyň zodpovědné Rusy".
  • Katyňský masakr se odehrál 5. března roku 1940, kdy Sověti popravili na 22 tisíc polských důstojníků, policistů a civilních zajatců. Stalin tak zlikvidoval značnou část polské inteligence.
  • Ako sa ďalej píše v rozhovore pre anglickú BBC, v útlom bytíku v centre Varšavy 78-ročná pani Jolanta Klimowicz dodnes prechováva v obálke zhnednuté fotografie otca, ktorý bol jedným zo zavraždených v Katyňskom lese. Mala vtedy 10 rokov, keď ho odviezli. Rodine nikdy nepovedali, čo sa s ním stalo. Jej matka roky dúfala a žila v klamlivom dojme, že jedného dňa sa vráti zo sovietskeho zajateckého tábora. „Bolo to tabu, nesmeli sme nikomu o tom hovoriť, poľská komunistická vláda blokovala všetky verejné debaty týkajúce sa katyňského masakru. Dokonca ani rodiny nezvestných sa nesmeli navzájom stretávať a utešovať,“ spomína pozostalá dcéra.