Sylvester Stallone bude možná navěky v srdcích mnohých zapsaný hlavně jako akční hvězda, jeho žánrový rejstřík je však podstatně barvitější. Ve filmografii mu nechybí komedie (Oskar, Zpátky do ringu), dramata (Rocky, Země policajtů), sci-fi (Demolition Man, Soudce Dredd), katastrofický film (Denní světlo), nějaké ty animáky (Mravenec Z, Křupaví mazlíčci) a dokonce i hororový thriller.
Články 39
Série Rambo už tím, že je pojmenovaná po jednom člověku, vypadá, jako by byla filmem jednoho herce. Přitom je Sylvester Stallone obklopený spoustou zajímavých spoluhráčů, kteří dávají vyniknout jeho výkonu a přihrávají jeho postavě silné motivace. Nepochybně si při opětovném sledování Ramba (zvlášť když teď stále běží v kinech v nejlepší kvalitě) můžete říkat: „Odkud toho člověka znám, kde jsem ho ještě viděl?“ Jaké tedy byly osudy Stallonových spoluherců a spoluhereček v Rambovi, před ním i po něm? Kdo už umřel a kdo se proslavil i jinak?
V průběhu osmdesátých let se Sylvester Stallone spoléhal zejména na popularitu Ramba a Rockyho, kteří měli roku 1988 na kontě už tři, respektive čtyři díly. Díky nim se stal ohromnou hvězdou, jíž ročně chodil až milion fanouškovských dopisů. Jakmile však odbočil k jiným látkám, publikum zůstávalo překvapivě netečné. Tak jako v případě nejprve přehlíženého akčňáku Kriminál (1989), který zpětně nachází uznání a jehož si dnes můžete od 22 hodin pustit na Prima Cool.
Jsou filmy jednohubky. Jsou filmy klasické. Jsou filmy kultovní. A jsou filmy ikonické. Rambo je ikonický. Je jednou z nejznámějších filmových postav. Položil základ novému pojetí akčního žánru. Určil, že Sylvestera Stallona vidíme jako herce dvou rolí – Rockyho a Ramba.
Patříte mezi fanoušky Sylvestera Stalloneho, ale nejste dost staří na to, abyste si první díly jeho legendární filmové série Rambo mohli užít v kinech? Nyní dostanete jedinečnou šanci.
Co ještě napsat k etalonu akčního žánru, který se stal (nejen vánoční) televizní klasikou? Smrtonosná past se v amerických kinech objevila 15. července 1988, letos si tedy připomínáme už její 35. výročí. Přestože mnoha jiným akčním sériím či postavám už dávno ujel vlak, odkaz Johna McClanea je stále živý. Čemu za to vděčí?
Třicet let po prvním uvedení, které se konalo 21. května 1993, mají Žhavé výstřely 2 stále co nabídnout. Parodie beroucí si na paškál akční sérii Rambo či politická témata kolem války v Perském zálivu slízla rozporuplnou kritiku, která hlásila jednoduchou pravdu. Někdo se může u zesměšňování všemožných filmů potrhat smíchy, jiný shledává většinu z nepolevujících vtipů nevkusnou a lacinou.
Před čtyřiceti lety se v kinech objevil jeden z nejslavnějších akčních hrdinů. Sylvester Stallone jako John Rambo představil postavu zlomeného válečného veterána, k němuž se společnost otočila zády. A toto jemnější pojetí stroje na zabíjení je stále velmi podnětné.
V kinech stále řádí elitní pilot Pete Mitchell v podání Toma Cruise, jenž tuto roli oživil po neskutečných 36 letech. A není v tom sám. Premiéru si v týdnu odbyl rovněž Jurský svět: Nadvláda, v němž vystupuje trojice herců z původního, tři dekády starého filmu. Návraty ke kořenům a ke klasickým protagonistům jsou zkrátka v kurzu a pro mnohé herce jde o vítaný způsob, jak oživit či minimálně okořenit jejich kariéru, která s postupujícími roky nevyhnutelně ustupuje omladině.
Bruce Willis si na anticenách Zlaté maliny, jež fungují jako letitá satirická protiváha Oscarů, vysloužil vlastní kategorii „Nejhorší výkon Bruce Willise v daném roce“ a dostal hned osm nominací, protože hrál v osmi filmech. (Hodně z nich jsme i recenzovali.) Znamená to, že je to nejhorší herec na světě? A jak se to vůbec pozná?