Černý narcis

76%
Černý narcis
Psychologickému dramatu z roku 1947 patří v dějinách britské kinematografie čestné místo nejen za jeho mimořádnou kameru (Oscarem oceněný Jack Cardiff), ale i jako jednomu z prvních děl s intenzivním erotickým nábojem. Román Rumer Goddenové posloužil jako předloha příběhu o skupině anglikánských jeptišek, jež se snaží na odlehlém místě v Himálaji přebudovat palác orientálního vládce na ošetřovnu a školu pro místní děti. Komunita jeptišek, řídící se přísnými pravidly, naráží na smyslnou atmosféru tajemstvím opředeného místa vysoko v horách, jež autokratickému rádžovi v minulosti sloužilo jako harém. Důrazem na konflikt mezi disciplínou a vášní předjímají Powell a Pressburger jeden z ústředních motivů Červených střevíčků, v případě dramatu s kontroverzním tématem potlačených tužeb řádových sester však mnohem víc těží z mystické moci krajiny (podobně jako v Cestě k cíli).



martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
37 275 bodů
10
Jedná se o poměrně náročný film, který je otevřený mnoha interpretacím. Zkoumá témata sexuality, útlaku a náboženství, čímž předběhl svou dobu a překvapivě je stále aktuální. Je vysoce ceněn pro svou vizuální krásu, atmosféru a silné herecké výkony. Přestože jsou velmi patrné použité umělé kulisy, které prozrazují, že se nenatáčelo v horách, ale v ateliéru, profesionální kameramanská práce, navíc s technicolorovou kamerou, předčí očekávání. Však byl také film nominován na tři Oscary a dva získal. Za nejlepší kameru a nejlepší výtvarnou režii a scénografii. Pouze nominace pro nejlepší herečku zůstala neproměněna, a to pro Deborah Kerr. Britský filmový institut snímek také zařadil mezi 100 nejlepších britských filmů 20. století. Co k tomu dodat? Snad jen to, že v jádru příběhové záležitosti je chytře skryta britská kolonizace s následným nuceným úpadkem impéria. Mnoho obrazů a scén vytváří symboliku pádu britské nadvlády, k němuž došlo po skončení druhé světové války, viz scéna pádu z útesu ke konci filmu. Ale jak se režiséři Emeric Pressburger a Michael Powell nechali slyšet: „Nejsou to obrazy porážky, ale uctivého, racionálního ústupu od něčeho, co Anglii nikdy nepatřilo a čemu nikdy nerozuměla. Je to pocta plná strachu a vděčnosti.“ Což je zobrazeno v nejdramatičtější kapitole příběhu. Abychom tedy plně uchopili vše podstatné, je třeba se pozorně dívat a přemýšlet. Navzdory jednoduché vizuální stránce je film skutečně složitější, než se zdá.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
9.5
Film obsahuje řadu silných scén, je nesmírně emotivní a využívá barevnosti k přenosu emocí na diváka. Černý narcis je tak velmi symbolickým dílem a i když je filmem cudným obsahuje v některých scénách i velmi silné erotické dusno v tom nejlepším slova smyslu, které však ve své době budilo silnou kontroverzi. Černý narcis není šokujícím filmem, dnes už ani zdaleka neprovokuje jako kdysi, ale jako příspěvek k psychologickému dramatu má v dějinách své místo. Pro filmaře je ale jeho shlédnutí absolutní nutností. Film byl znovuobjeven počátkem osmdesátých let režisérem Martinem Scorsesem.
lamps
lamps
15 364 bodů
7
K tomu filmu jsem si, nevím proč, vytvořil astronomicky vysoká očekávání, kterých snad ani nemohl dostát - a ve finále mi nabídl něco úplně jiného, než v co jsem doufal. Pomalá psychologická anabáze, krajně oproštěná od skutečně tísnivé atmosféry, po níž přitom zasazení do odlehlého horského kláštera přímo žadoní. Tolik zmiňovaná kamera Jacka Cardiffa je samozřejmě krásná a záběr u zvonu patří k těm nejlepším, jaké kdy vznikly, ale skrze to poutavé vizuální pozlátko jsem nemohl proniknout k překvapivě něžné a teskné kostře - vadilo mi hlavně dost statické divadelní zpracování a necítil jsem potlačované emoce, které měly být klíčové. Rád bych to určitě někdy viděl na velkém plátně v pěkně potemnělém kinosále, prozatím převažuje nepochopení a také ironický úšklebek nad hrozivým cirkusovým kostýmem jinak charismatického Davida Farrara..

Dodatečné informace

Původní název:
Black Narcissus (více)
  • Velká Británie Černý narcis
  • Velká Británie Black Narcissus
  • Velká Británie Czarny narcyz
  • Velká Británie Den sorte lilje
  • Velká Británie De zwarte narcissus
  • Velká Británie Die schwarze Narzisse
  • Velká Británie Het huis der vrouwen
  • Velká Británie Le narcisse noir
  • Velká Británie Le Narcisse noir
  • Velká Británie Musta narsissi
  • Velká Británie Narciso negro
  • Velká Británie Narciso Negro
  • Velká Británie Narciso nero
  • Velká Británie O mavros narkissos
  • Velká Británie Quando os Sinos Dobram
  • Velká Británie Schwarze Narzisse
  • Velká Británie Svart narcissus
Země původu:
Velká Británie
Rozpočet:
0,42 mil. USD

Podobné


  • Film 'Černý narcis' byl natočen v ateliérech Pinewood Studios v Anglii, přestože se děj odehrává v Himalájích.
  • Film byl v roce 1999 zařazen do britského Národního filmového archivu jako kulturně, historicky a esteticky významný.
  • Herečka Jean Simmons se ve filmu objevila v roli Kanchi, což byla jedna z jejích prvních významných rolí.