Michael Kirk Douglas je dnes považovaný za jednu z největších filmových hvězd, takže je skoro surreálné si představit, že ve skutečnosti strávil celý svůj život ve stínu mnohem větší osobnosti, svého otce a giganta zlaté éry Kirka Douglase. Dnešní popkultuře je samozřejmě časově blíž Michaelova éra, takže se možná jeví, že svého otce dokonce přerostl, to je ale jen iluze dobových trendů.
Články 26
Hlavním vysílacím časům ve většině tuzemských televizí sice vládnou seriály a rozličné soutěže, avšak ani filmoví fanoušci nepřijdou zkrátka. Tento týden se navíc ponese ve znamení dvou poměrně zábavných duelů, které se vracejí do období 80. let. Podívejme se tedy na kvintet (dnes výjimečně v podstatě septet) titulů, které budou během dalších dnů k vidění na televizních obrazovkách a zároveň není snadné je najít na streamovacích službách.
Seznam památných průlomových rolí, které z herců a hereček přes noc učinily miláčky publika a navždy definovaly jejich kulturní image, je samozřejmě obsáhlý. K nejvýraznějším tandemům stříbrného plátna přitom náleží manipulativní spisovatelka Catherine Tramell a nepoddajné charisma Sharon Stone, jež v Základním instinktu (Basic Instinct) roku 1992 pořádně zamotaly hlavu a splašily hormony detektivu Nicku Curranovi v podání Michaela Douglase. Slavný erotický thriller vstoupil do zlatého fondu, přestože Stone režiséra Paula Verhoevena zpětně osočila z poněkud křiváckého přístupu. Nově přiznala, že před ní se v hledáčku studia nacházelo nejméně třináct jiných žen v čele s tehdy hvězdnou Michelle Pfeiffer. Sharon Stone totiž nebyla pro tvůrce dostatečně známá.
Pokud k tomu máte vlohy, hrát filmového padoucha může být velice vděčné. Mnozí ikoničtí herci a herečky to preferují před úlohami klaďasů, které sice mají větší prostor a navrch i sympatie dané morálně žádoucím postojem. Skvělí záporáci jsou kořením průměrných žánrových filmů a tažnou silou těch hodnotných a kreativně napsaných produkcí, v nichž neříkají jen prázdné fráze, jde z nich strach a nutí k zamyšlení. Ať už jde o zcela smyšlené psychopaty, mocné byznysmeny s předobrazy v realitě nebo o kontroverzní historické figury, následující seznam zaměřený na oscarové herecké výkony v záporných rolích představí výkvět těch vskutku památných filmových postav. Americká Akademie možná zcela ignorovala Anthonyho Perkinse v Psychu, Jacka Nicholsona v Osvícení (The Shining) nebo Roberta Mitchuma v Lovcově noci (The Night of the Hunter) i Mysu hrůzy (Cape Fear), avšak v minimálně v těchto případech vložila Oscara do těch správných úlisných rukou.
Příbuzenské vztahy jsou v Hollywoodu nezanedbatelné. Stejně jako ve většině obchodních sfér, v nichž vás předchází reputace vašeho rodiče nebo staršího sourozence. Za víc než století, během něhož platí především herci a režiséři za hvězdy, jejichž filmografie nabývají kanonických rozměrů, se vyrojila řada rodinných klanů s vícegeneračním rozsahem. Následující dynastie jsou v Hollywoodu nejúspěšnější z hlediska kvality i kvantity filmových děl, na nichž se podílely.
Oscarová válečná Četa, již si dnes večer můžete pustit v České televizi, proslula mimo jiné tím, že režisér a veterán války ve Vietnamu Oliver Stone se přiblížil autenticitě maximální možnou měrou. Parta převážně začínajících mladých herců odjela na filipínské natáčení s dvoutýdenním předstihem a v zemi, kde právě zuřila občanská válka, absolvovala vyčerpávající vojenský výcvik přímo v nevyzpytatelném terénu. Vše se otisklo do filmu, který spolu s podobně nekompromisní Apokalypsou a Olověnou vestou zůstává nejpůsobivějším svědectvím o morálních nástrahách válečného konfliktu.
Na Netflix se blíží další erotický hit, jenž se pokusí navázat na úspěch polské trilogie 365 dní. V tomto případě však budou dramatické ambice bezesporu mnohem výš, a to díky sympatickému obsazení i spokojeným reakcím z festivalů. Opráší Fair Play zašlou slávu erotických thrillerů?
Třicet let po prvním uvedení, které se konalo 21. května 1993, mají Žhavé výstřely 2 stále co nabídnout. Parodie beroucí si na paškál akční sérii Rambo či politická témata kolem války v Perském zálivu slízla rozporuplnou kritiku, která hlásila jednoduchou pravdu. Někdo se může u zesměšňování všemožných filmů potrhat smíchy, jiný shledává většinu z nepolevujících vtipů nevkusnou a lacinou.
„Zhlédněte toto mistrovské dílo tak, jak bylo doopravdy zamýšleno.“ Tento slogan najdeme na přebalech mnoha nosičů s úspěšnými filmy, jejichž tvůrci cítili nutnost vrátit se po premiéře do střižny a tu něco přidat, ubrat, přehodit. Podívejme se na deset nejvýraznějších režisérských sestřihů filmové historie.
Lidé s poruchou osobnosti, jimž se v lékařských kruzích dříve říkávalo psychopati, tvoří dle průzkumů přibližně jedno procento populace. Projevy jejich mentální či emocionální odchylky mohou být různé. Následující filmové postavy odpovídají těm nejrealističtějším popisům.