Filmy Christophera Nolana jsou s námi již čtvrt století. Cesta tohoto metodického filmaře začala v roce 1998 zdánlivě nenápadným mysteriózním thrillerem Sledování a od té doby nám přináší jeden památnější zážitek za druhým. Který je ale nejlepší? A kdo takzvaně tahá za nejkratší konec?
Články 8
Hollywood je proslulý remaky evropských snímků, které se však neshledávají s pozitivním ohlasem. Vlastní kategorii tvoří předělávky filmů skandinávských, jež jsou přesným opakem uhlazeného hollywoodského stylu. Stojí tedy některé americké remaky vůbec za to?
Dvouměsíční bitva o norský přístav Narvik, která se odehrála na jaře 1940, je stěžejní kulisou stejnojmenného norského snímku Netflixu. Britové, Francouzi, Němci a Norové se střetli na důležité přístavní křižovatce, odkud nacisti sváželi železnou rudu potřebnou pro rozvoj válečného průmyslu. Dosud neutrální severský národ musel vytáhnout do boje a místní civilisté se ocitli v nezáviděníhodné pozici. Nedůsledný mix válečného, špionážního, melodramatického a faktografického příběhu ale ucelený obraz tehdejšího napětí a fatálnosti daných událostí nepřinese.
Od ikonických švédských dramat vzniklých po první světové válce přes norské ponory do historie až ke globálnímu fenoménu scandi noir. Severské filmy mají ve využívání knižních předloh dlouhou a úspěšnou tradici.
V letošním roce hned tři slavní režiséři natočili remake jiného filmu. Guy Ritchie přišel s drsným krimi thrillerem Rozhněvaný muž, jenž je předělávkou zapadlého francouzského snímku Krvavý prachy. Denis Villeneuve konečně uvedl svou verzi kultovního sci-fi románu Duna a v prosinci měla premiéru druhá filmová verze legendárního muzikálu West Side Story, jejímž autorem je Steven Spielberg. Filmové předělávky jsou obvykle vnímány spíše negativně, když se ale nové verze již dříve zpracovaného příběhu chopí osobitý tvůrce, výsledek může být velice zajímavý. Tak jako v následujících případech.
Která z dosavadních jedenácti filmových pecek velebeného scenáristy a režiséra je dle uživatelů Kinoboxu ta úplně nejlepší? A na jakém místě se umístil jeho aktuální sci-fi hit Tenet?
Na filmové předělávky se obvykle nadává kvůli jejich zbytečnosti a údajnému "špinění" původního díla. Občas se ale stane zázrak a remake se svému předobrazu nejen vyrovná, ale dokonce ho v něčem možná i předčí. Kterým filmům se něco tak mimořádného povedlo?
Severská literární scéna (a následně i její odraz v tamní kinematografii) se v posledních několika letech proslavila především mrazivými kriminálními příběhy, z nichž se stávají globální bestsellery. Přestože se vlna zájmu o populární detektivky spojuje především s trilogií Milénium (2005–2007) spisovatele a novináře Stiega Larssona, je severské portfolio autorů kriminálních románů mnohem širší – i u nás už získali jistý věhlas autoři jako Åsa Larsson, Lars Kepler či Jens Lapidus. Filmové adaptace kriminálek pak vznikají jak v severských zemích (trilogie Milénium z produkce společnosti YellowBird) tak i v Hollywoodu v podobě dalších remaků.