Máme tu poslední srpnový týden, jímž končí letní prázdniny. Pokud (právě) pobýváte v Praze, můžete navštívit druhý ročník festivalu Al Qamar, oslavy filmu, kuchyně a kultury Středního východu a severní Afriky. Pokud ne, můžete se v blízké budoucnosti těšit na několik filmů z tohoto festivalu, které si našly cestu do kino distribuce. Spolu s jedním z nich má tento týden premiéru dalších pět titulů. Pojďme si každý z nich trochu přiblížit.
Články 45
Už od počátku to byla bitva, kterou asi nešlo vyhrát. Vrána (The Crow) od Alexe Proyase je velebeným komiksovým dílem, které atmosférou a jedinečnou aurou, jež celý projekt pohlcovala, snad ani nešlo napodobit. Dlouholeté přípravy a neustále střídání režisérů i hereckých kandidátů pak mělo dát tvůrcům jasný signál, že by se na tuto reimaginaci klasiky možná měli vykašlat. Výsledek totiž celkem po právu sklízí kritický a komerční neúspěch a v prakticky každé scéně přesvědčuje o své naprosté zbytečnosti.
O tom, že nová Vrána (The Crow) bude průšvih, se mluvilo prakticky od prvního okamžiku s takovou intenzitou a skoro škodolibou radostí, až se člověku chtělo zaujmout obranářský postoj: „Nechte toho chudáka, dejte mu šanci!“ První reakce kritiků, které se mimochodem studio vší silou pokoušelo pozdržet do co nejpozdějšího okamžiku, stejně jako absurdně nízké tržby za první víkend, však naznačují, že nejhorší obavy se naplnily.
Je známo, že slavný český spisovatel a autor divadelních her Karel Čapek stojí za slovem „robot“, jež si publikum poprvé vyslechlo roku 1920 během pražské premiéry hry R.U.R. (v kontextu díla se jedná o Rossumovy univerzální roboty). Nadčasový příběh o humanoidních inteligentních strojích, které se vzepřou svému pracovnímu údělu, hodlá do celovečerní filmové podoby převést kultovní režisér Alex Proyas, tvůrce Smrtihlava, Proroctví nebo tematicky spřízněné sci-fi Já, robot dle povídek Isaaca Asimova.
Týden před letními prázdninami začínají jednotlivé televize servírovat divákům filmové klasiky, které se nikdy neomrzí a na streamovacích službách je nenajdete. Do toho můžete na Prima COOL sledovat nový seriál pro mladé, který bude chtít svěžím tvůrčím způsobem publiku přiblížit generaci Z.
Vrána (The Crow) se nepochybně stala ikonickým filmem devadesátek a podařilo se jí přerůst gothic a emo komunity, z nichž tenhle příběh a jeho temně latexová stylizace vzešly. Bohužel si to vyžádalo mnoho zbytečného utrpení, jež mělo být pro filmaře poučením, že svou práci nesmí technicky a bezpečnostně podceňovat. Od premiéry filmu dnes uplynulo 30 let a negativní reakce na chystaný remake naznačují, že se stále jedná o ožehavé téma.
Vrána (The Crow) byla v roce 1994 jednou z prvních vlaštovek temných latexových akčňáků, kteroužto éru naplno zahájil Matrix o pět let později. Adaptaci kultovního „prokletého“ komiksu Jamese O'Barra si vzal na svědomí původem řecký režisér narozený v Egyptě Alex Proyas. Problémové natáčení s nejistým výsledkem provázené katastrofami bylo trefným předurčením jeho divoké kariéry. Proyas, který od katastrofálního propadáku Bohové Egypta (Gods of Egypt) nenatočil nový film, má nyní ohledně nové adaptace Vrány, natáčené mimo jiné v Praze, ledasco na srdci.
Existuje asi málo kultovnějších komiksových filmů, než jakým je původní Vrána (The Crow) od Alexe Proyase. Výjimečnému žánrovému filmu k jeho mysteriózní auře bohužel dopomohl i tragický skon Brandona Leeho, jenž zemřel při nehodě v průběhu natáčení. I bez ohledu na tuto tragédii se ale jednalo o počin, na jehož kvality se těžko navazuje. Jak si ve srovnání s legendou bude stát nový remake? To nám může napovědět nový trailer, který rozhodně nešetří brutalitou a akčními sekvencemi.
Málokterý film obestírá podobně těžký závoj mysteria a tragiky jako komiksovou Vránu (The Crow), která roku 1994 předložila Brandonu Lee jednosměrný tiket mezi hollywoodskou smetánku. Osmadvacetiletý syn Bruce Lee při natáčení kultovního filmu bohužel zemřel, a přestože následně vznikla podřadná série složená z nepovedených sequelů, až po třiceti letech přichází plnokrevný ambiciózní restart. Nová Vrána od režiséra Ruperta Sanderse (Sněhurka a lovec) má mít premiéru v kinech už letos v červnu a herecké šlépěje zbarvené zbytečnou krví vyplňuje talentovaný Bill Skarsgård (To, John Wick: Kapitola 4). První zveřejněné fotografie a režisérova slova slibují hodně temnou romanci.
Slavný hollywoodský herec Alec Baldwin má za sebou kariéru, která se skládá převážně z úspěchů a čítá řadu ceněných filmových i seriálových produkcí. Natáčení nízkorozpočtového westernu Rust se ovšem na podzim 2021 proměnilo v hercův nejhorší životní zážitek. Poté, co směrem ke kameře vystřelil z rekvizity, která měla nepochopitelně nabito ostrými, zemřela dvaačtyřicetiletá kameramanka Halyna Hutchins. Po osmnáctiměsíčním vyšetřování produkce pokračovala a nyní se díky prvním fotografiím můžete podívat na působivou práci zesnulé kameramanky.