Nejnovější celovečerní příspěvek filmové ságy Vetřelec s podtitulem Romulus (Alien: Romulus) má za sebou úspěšnou pouť světovými kiny, z níž si odnáší 350 milionů dolarů. Jako nejvýdělečnější hororový snímek roku tedy míří na domácí nosiče, kam počátkem prosince doputuje nejen v dnešních obvyklejších formátech jako Blu-ray a DVD. Příběh dezertérské mladé skupiny z těžařské planety Vetřelců (1986), která při krádeži hibernačních kapslí na osamělém vesmírném plavidle narazí na pozůstatky lidských experimentů na xenomorphovi z původního Vetřelce (1979), si v obývácích budou moci velcí nadšenci minimálně v zahraničí pustit také na staré dobré VHS.
Články 19
Už zítra začne 58. ročník filmového festivalu v Karlových Varech a do lázeňského města se už nyní sjíždí filmoví fandové ze všech koutů Česka. Tradiční slavnostní zahájení se pak samozřejmě neobejde bez hvězd. Tou zaručeně největší bude charismatický herec Viggo Mortensen, jenž při slavnostním večeru převezme od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a uvede svůj nejnovější režijní počin Až na konec světa. A to je samozřejmě ideální chvíle k tomu malinko si zrekapitulovat jeho slavné role.
Devětasedmdesátiletý kanadský režisér David Cronenberg natočil Mouchu, Scanners či Videodrome a patří k tvůrcům, jejichž dílo vždy vyvolávalo vášnivé reakce. Na stará kolena se Cronenberg vrátil ke svým kořenům a v Řecku natočil snímek Crimes of the Future, v němž se lidstvo krčí pod vládou umělého syntetického prostředí. Film má být premiérově uveden na letošním festivalu ve francouzském Cannes a první pořadatelé, kteří jej podle webu World of Reel viděli, mluví o nejvíce kontroverzním střípku režisérovy kariéry.
S nedávným úmrtím herce Williama Hurta (71) se tento týden opět vynořily vzpomínky žen, jimž za svého života ubližoval. Pozoruhodně se mu léta dařilo unikat odpovědnosti, aniž by aspoň poskytnul konkrétní vyjádření k daným kauzám. Každopádně, odteď se už nebudeme nikdy dívat na film Bohem zapomenuté děti (1986), jako jsme mohli dřív. Pozadí této křehké romance je totiž děsivé.
Ve věku nedožitých 72 let zemřel v neděli 13. března oscarový herec William Hurt. Jeho syn Will uvedl pro magazín Variety, že otec zemřel pokojně, v rodinném kruhu. Před čtyřmi lety William Hurt oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina prostaty šířící se do kostí. V té době se vyjádřil, že mu život zachránila alternativní chemoterapie.
Že jsou komiksové knihy jen o superhrdinech, kteří zachraňují svět? Ale kdeže! Komiksové příběhy nabízí podstatně pestřejší paletu postav a žánrů a sem tam se některý z "jiných" přenese i na plátna kin. V následujícím speciálu vám představím několik kousků, u nichž si nejspíš neuvědomujete (pokud je tedy znáte), že vznikly na základě komiksové předlohy.
Kanadský režisér, jenž značnou část kariéry proměňoval představy futuristických technologií v bolestné noční můry, se po sedmi letech vrací ke svým kořenům.
Jestli něčeho v posledních minimálně dvaceti letech určitě není nedostatek, pak komiksových filmů. Když pomineme neblahý loňský rok, je v současnosti zcela běžné, že každý rok se v kinech po celém světě objeví několik blockbusterů, které z komiksů přímo vycházejí či jsou jejich estetikou významně inspirovány. Zde je žebříček našimi uživateli dvaceti aktuálně nejlépe hodnocených snímků tohoto typu.
Potomci těch opravdu slavných režisérů se jen ve výjimečných případech vydávají po stopách svých rodičů a ještě výjimečněji tvoří autorské filmy, jimiž se dokáží z rodinného stínu vymanit. Brandon Cronenberg, syn nezaměnitelného veterána Davida Cronenberga, je ale se svou krvavou novinkou na té nejlepší cestě.
Film noir jako takový sice rokem 1958 končí, prakticky nikdy ale neupadl do zapomnění. V šedesátých letech sice mnoho post noirů nevzniklo, přesto studená válka a politická situace USA obecně utvářela příhodný podklad. Protože noirové filmy téměř vždy reflektují politické a hospodářské zázemí. Jelikož se v šedesátých letech uvolnila cenzura, kritický podtext mohl nabývat na síle.