TO může být čímkoli. Zubatým monstrem, které nezůstává jen na filmovém plátně. Čímsi zlověstným, co číhá ve sklepě. Ať už se bojíte čehokoliv, nikdo To nezná lépe než Stephen King. To, natočeného podle bestselleru Stephena Kinga z roku 1986, je zneklidňujícím výletem do temnoty vnitřních strachů, v němž hlavní role vytvořili Harry Anderson, Annette O'Toole, John Ritter a Richard Thomas. Zlovolná síla na sebe v malém městečku v Nové Anglii bere podobu klauna (Tim Curry), který ovšem své okolí nebaví veselými kousky. On naopak děti děsí a zabíjí – dokud se některé z nich nezačnou bránit. Po třiceti letech se ale zlo vrací – horší, zuřivější a ještě nebezpečnější. A přátelé, kteří mají dosud v živé paměti hrozivé zážitky svého dětství, se znovu dají dohromady, aby To zničili jednou provždy.(oficiální text distributora)
Slabý, nezáživný a zbytečně dlouhý (skoro)horor, kterému se nedaří vytvářet atmosféru ani děsit. Knihu jsem nečetl ale vyprávění o ní mě v dětství dost strašilo. Tohle by mě nevyděsilo ani před lety a už vůbec ne dnes.
Vraždícího klauna myslím první zrealizoval americkej vrah John Gacy, ale pokud vím, tak v knize ho použil nejdřív Stephen King. S jeho uměním hororu nám tak vznikla skvělá předloha, kterou jsem sice nečet, ale dovedu si ju představit. Sice tam hodně vystupujou děcka, což je typickej Kingův rukopis, ale na štěstí to není pro děcka, jako třeba něco typu Goonies. Když jsem To viděl kdysi, byl jsem tím nadšenej. Teď už tak moc ne, protože už su rozmlsanej, ale věřím, že v mnohém bude lepší, než remake z roku 2017 (na kterej se chystám). Musím říct, že ty děcka hrály mnohem líp, než když pak vyrostli. Dospěláci navíc vypadali jako naprostí pakoši z 80. let, což je kapitola sama o sobě (nejhrůznějším zážitkem celýho filmu tak pro mě zůstaly vycpávky ramen a odporné transformeří ženské šaty, v závěsu pak Billyho vlasy v culíku a další osmdesátkové trapasy). Na druhou stranu se mi líbilo, že se to nehemžilo hollywoodskejma tvářičkama, ale že herci byli civilní, žádní fešáci. Děj, co se odehrával v dětství, byl mnohem lepší, líp natočenej a mnohem chytlavější. Závěr byl odfláknutej jak prase, s tím jsem se nesmířil, protože to byla fakt katastrofa - jakási pavoukovitá příšera, kterou snad ovládali soustavou kladek, táhel a provázků a uplácali ji z knedlíků, ne? Ale samotnej Pennywise (Tim Curry) byl na svou dobu skvělá postava a i dnes má svoje místo v pro mě nejstylovějších záporácích. Jinak vzpomněl jsem si na skupinu Plexis, která trochu parazitovala a vytvořili píseň To - hudebně jakž takž, ale obrázek si udělejte sami - pro mě to je spíš taková chujovina. No a ještě pro zajímavost - Beverlyn tata (Frank C. Turner) mi tady vzhledem a grimasama připomněl vychrtlýho škaredšího Davida Tennanta, hehe.
Ale jo, šlo to. Působivá a depresivní knižní atmosféra tomu sice absolutně chybí a vůbec i celkově to ani za mák nedosahuje kvalit mistrné Kingovy předlohy, ale pro znalce knihy by neměl být sebemenší problém těch cca 170 minut vydržet. Bohužel je to TV film, do něhož tvůrci vložili sotva pár vinder a na příšerných efektech je to hodně znát. Režisérovi očividně kromě peněz scházela také odvaha, budující atmosféru nepodpořil žádnou nápaditou lekačkou ani žádnými alespoň trochu surovějšími záběry, Místo toho zůstane vždy jen u rozšklebený bílý držky, která jen dělá na dětičky bububu. A to je škoda, když pomyslím jaký potenciál v sobě nejen celý příběh, ale i samotná postava klauna Pennywise nese.