Filmové vody se zase jednou zabarví lidskou krví, z čehož se opět stává oblíbený hororový recept. Žraloci v Paříži (Sous la seine), kteří na Netflixu předjímali nejabsurdnější scénář olympiády, se navzdory neoslnivým kvalitám stali globálním hitem. S vlastním pokračovatelem tradice Čelistí (Jaws) to nově zkusí také šikovný režisér Tommy Wirkola, tvůrce béčkových nářezů Mrtvý sníh (Død snø) nebo Šílená noc (Violent Night), v jehož žraločím thrilleru Beneath the Storm si zahrají Phoebe Dynevor (Bridgertonovi) nebo Djimon Hounsou (Gladiátor).
Články 7
Umělou inteligenci dnes někteří lidé včetně Elona Muska považují za jednu z nejakutnějších hrozeb pro budoucnost lidstva a života na této planetě. Na jejich apokalyptickém seznamu okupuje přední příčky vedle změny klimatu, vyčerpání neobnovitelných zdrojů a nebezpečí nukleární anihilace. Strach z ní mají i filmaři, jež může brzy připravit o pracovní místa. Přesto s ní už začínají manipulovat, což se zatím neobejde bez zápachu kontroverze. Je přitom na jednu stranu úlevné vidět, že AI ještě v mnoha případech může lidské výtvory spíš degradovat a našemu kreativnímu řemeslu nestačí. Nově se to týká třeba remasterovaných 4K vydání nechvalně proslulých filmů Čelisti III (Jaws 3) a Čelisti IV: Pomsta (Jaws: The Revenge), kde zásahy umělé inteligence zanechaly ohyzdné a internetem zesměšňované stopy.
Někdy se zdá, že herec či herečka má pro určitou úlohu až přehnaně vysokou kvalifikaci. I ti nejslavnější lidé z oboru si často rádi odskočí k takřka komiksovému padoušství, kdy jejich zloduši vedou excentrické řeči o dominanci, podrobování či vsazení svých nemesis do věčných okovů. Někdy je k účasti na těchto projektech vedou silné osobní motivace, jindy peníze, důvěra ve scénář nebo i jejich umělecká vize, která daný film přímo utváří. V následujících případech se skvělí a renomovaní herci chopili záporáků v dílech, která u mainstreamového publika a kritiky pohořela. Často hlavně díky nim však posléze načichla kultovním odérem a přestřelené nebo prostě neobvyklé herecké výkony jsou tím, co si na nich můžeme zaručeně užívat.
O důležitosti Spielbergových Čelistí nemá smysl pochybovat. Thriller z roku 1975 se stal prvním letním blockbusterem a založil jednu z nejpůsobivějších hollywoodských tradic. Není proto překvapením, že se krátce po masivním komerčním úspěchu filmu začalo mluvit o pokračování. To se o tři roky později skutečně dostalo do kin, a přestože Spielbergova absence byla na výsledku znát, návrat Roye Scheidera do hlavní role k velmi uspokojivým tržbám stačil.
Poněkud slabší nadílku filmových premiér pozdního léta zpestří legendární snímek Stevena Spielberga, který se 47 let od premiéry vrací v remasterované verzi. Není to poprvé ani naposledy – Čelisti roku 1975 vydělaly tolik peněz, že obrátily celý průmysl vzhůru nohama. Minimálně z marketingového hlediska jde o zřejmě nejdůležitější film všech dob. Navrch je pořád skvělý a jeho komplikovaný výrobní proces stále fascinující.
Dnes večer si můžete v televizi naladit Rockyho V, což je zcela bez debat jedno z nejhorších pokračování, co kdy vznikly. Nejde o jediný případ, kdy autoři natočením dalšího dílu pořádně šlápli vedle. A přesně tomu se v dnešním speciálu podíváme na zoubek.
20. června 2020 uběhlo přesně 45 let od premiéry filmu, který doslova otřásl hollywoodskou kinematografií a razantně posunul měřítko pro posuzování velkých filmových hitů. Čelisti změnily svět filmu podobně jako o dva roky mladší Star Wars a jejich první pokračování mohlo vypadat úplně, ale úplně jinak, než jak nakonec dopadlo.