Čerstvě osmdesátiletý George Lucas je víc než jen režisérem. Nejbohatší muž Hollywoodu má v zádech nesmrtelný odkaz Star Wars, z jejichž úspěchu vytěžil možná i kontroverzní, ale především obdivuhodné věci. The Wall Street Journal jej roku 2016 nazval Edisonem filmového průmyslu, jeho společnost Lucasfilm od 70. let dominuje různým technologickým aspektům kinematografie, jimž zarostlý nevysoký muž v kostkované košili rozumí jako málokdo. Ne všechna jeho rozhodnutí byla správná, drtivá většina z nich však dopadla na maximálně úrodnou půdu.
Články 9
Ohlédnutí za 70. lety v kinematografii a za vznikem letních blockbusterů většinou začíná i končí u Čelistí a Star Wars. Publikum za červencových a srpnových nocí přitom George Lucas rozpálil už roku 1973 svým druhým celovečerním filmem Americké graffiti, jehož nevídaný úspěch nasměroval celý průmysl k turbulentní proměně.
Jan Budař natočil „pohádku“, která rozhodně není pro malé děti. Nová filmová verze Na západní frontě klid se mimořádně vzdálila ikonické předloze. Další Vejdělkův televizní zářez byl „dost trapný“. Kvalitní podívanou tak zachraňuje debut George Lucase, hvězdně obsazená kriminálka z konce 60. let nebo dokument o bratřích, kteří vynalezli kinematograf. Jsou tu další Komentáře týdne. Inspirujte se.
Poněkud slabší nadílku filmových premiér pozdního léta zpestří legendární snímek Stevena Spielberga, který se 47 let od premiéry vrací v remasterované verzi. Není to poprvé ani naposledy – Čelisti roku 1975 vydělaly tolik peněz, že obrátily celý průmysl vzhůru nohama. Minimálně z marketingového hlediska jde o zřejmě nejdůležitější film všech dob. Navrch je pořád skvělý a jeho komplikovaný výrobní proces stále fascinující.
Apokalypsa, legendární válečný film dostávající svému názvu vyčerpávajícím příběhem i zákulisním peklem, vstupuje tento týden v remasterované tříhodinové verzi do tuzemských kin. A pokud jste jej i 43 let od prvního uvedení stále neviděli, následující souhrn produkčních hrůz a výzev, jimž musel štáb v čele s režisérem Francisem Fordem Coppolou čelit, pro vás může být tím nejvýmluvnějším doporučením.
Antiutopická budoucnost nemusí vždy znamenat totalitní svět za betonovými zdmi. Tvůrci seriálu Brave New World přetvořili námět satirického románu z první poloviny minulého století do modernějšího poselství.
Ikonický režisér Kmotra a dlouholetý kamarád George Lucase v nedávném rozhovoru vyjádřil lítost nad tím, že stvořitel Star Wars režíroval mimo předalekou galaxii jen minimum filmů.
Filmový kritik Kamil Fila spustil v době pandemie koronaviru ve spolupráci s divadlem Venuše ve Švehlovce sérii pozoruhodných celovečerních videopřednášek, které se vztahují k současné situaci. Čtyřdílný cyklus uvedl v pátek třetí část, v níž se dočkáte nejen zajímavých informací, ale též celého množství videoukázek v prostoru krásného divadla za doprovodu originální scénografie. Po epidemických a apokalyptických filmech dochází na utopie a antiutopie. Ideální příležitost vyzpovídat Kamila Filu.
Filmový svět se momentálně točí kolem osmé epizody Star Wars: Poslední z Jediů (2017). Stvořitelem této populární a výdělečné látky, který již s hollywoodskou ságou nemá po tvůrčí stránce nic společného, je legendární George Lucas, autor řady filmových námětů, postav a sérií (kromě Star Wars vdechl život Indiana Jonesovi), na nichž spolupracoval s jiným hollywoodským velikánem - Stevenem Spielbergem. Pojďme si režiséra, scenáristu a producenta Lucase představit podrobněji.