Akční filmy existují od raných let kinematografie, velkými pionýry kaskadérských šíleností byli mistři němé grotesky. Od úsvitu širokoformátových blockbusterů v padesátých letech se filmové atrakce stříbrného plátna předháněly v tom, jaké vykutálenější popření bezrizikové inscenace nabídnou. Všichni Bondové, Jackie Chanové či Cruiseové dodávají anonymnímu řemeslu prestižní tvář, kterou ale léta bez ovací tvarují stateční kaskadéři, smělí komparzisté a samozřejmě tvůrci, chrlící ikonické momenty, s nimiž brnkají na nervy pojišťovnám. Deník The Sun zveřejnil průzkum firmy Samsung, v němž dva tisíce respondentů pátralo po dvacítce největších kaskadérských kousků kinematografie. Vítěz nepřekvapí stejně jako spousta dalších zmíněných veličin. Přece se však najde minimálně jedno neprávem zaprášené jméno, jež hlasující opomněli navzdory jeho nadčasovému a racionalitu dodnes zpochybňujícímu přínosu.
Články 170
Pohled na pokračování Smrtonosné pasti (Die Hard 2) je dnes poněkud rozporuplný. Dvojka z roku 1990 se v kinech objevila poměrně rychle, skoro přesně dva roky po premiéře jedničky a některé její momenty skutečně působí, že jsou šité horkou jehlou. V současnosti je vyzdvihovanější třetí díl z roku 1995 se Samuelem L. Jacksonem, ačkoli svého času měla dvojka o něco příznivější recenze a na kasovní neúspěch si také stěžovat nemohla. A za svůj úspěch vděčí především rozumným režijním rozhodnutím.
Disney je největší zábavní společnost světa se staletou tradicí a tak rozsáhlou knihovnou filmových děl a práv, že vedle finančních Goliášů mezi nimi přirozeně najdeme i velké průšvihy. Studiu pod vedením Boba Igera se z kasovního hlediska nepovedl především minulý rok, kdy série drahých produkcí včetně několika marvelovek a nového Indiana Jonese v kinech neuspěla a nejvýdělečnějším studiem se mohl stát konkurenční Universal. Ohlédneme-li se do nedávné historie, Disneyho filmová tvorba je tržebními fiasky naplněná podobně jako miliardovými hity. Představujeme deset nejbolestivějších propadáků, které v kinech tratily stovky milionů dolarů.
Druhá Smrtonosná past (Die Hard 2: Die Harder) sice nedosahuje kvalit prvního dílu, přesto se jedná o bezproblémově důstojné pokračování. Více než dvojnásobný rozpočet je na něm vidět, a i když lze některé příběhové prvky kritizovat, dobové recenze reagovaly vcelku pozitivně a publikum v kinech ještě víc. Je tudíž na místě, abychom si i v chladných lednových dnech o tomto nestandardním vánočním filmu připomněli pár zajímavostí.
Je po Vánocích, všichni budeme následující dny ještě dojídat řízky, kapra a bramborový salát. A to by bylo, abychom si něco nového neřekli o největší vánoční akční klasice, v níž mají teroristé menší nohy než sestra hlavního hrdiny (která se mimochodem navzdory zmínce v sérii nikdy neobjevila).
Pokud se bavíme o zahraničních hitech, málokdo si Vánoce umí představit bez Sám doma (1990), Smrtonosné pasti (1988) nebo Mrazíka (1964). Poslední jmenovaný u nás tak zlidověl, že se mnohým dokonce i zajedl, což nic nemění na tom, že jde o klasiku. Pro herce Eduarda Izotova, který ztvárnil Ivana, však život žádná pohádka nebyla.
Každý týden vám představíme několik filmových a seriálových titulů, které najdete na některé ze streamovacích platforem dostupných v Česku. Zohledníme přitom mezinárodní giganty i lokální hráče, akční filmy i festivalovou produkci. Předposlední VOD tipy roku 2023 jsou tu.
Málokteré dítě devadesátek si umí, pokud se bavíme o zahraničních filmech, představit vánoční svátky bez klasik Sám doma (Home Alone, 1990) a Smrtonosná past (Die Hard, 1988). A dnes si malinko posvítíme na prvního jmenovaného, v němž Kevin dává na frak Marvovi a Harrymu.
Béčkový klenot Road House (1989) s Patrickem Swayzem dostává hvězdný remake, v němž si v režii Douga Limana (Agent bez minulosti, Na hraně zítřka) poměří svalstvo Jake Gyllenhaal i herecky debutující zápasník UFC Conor McGregor. Příběh o muži, jenž ze zápasnické klece přešel jako vyhazovač do floridského baru plného mafiánů a nekalých praktik, měl v průběhu příštího roku zamířit do kin. Šéfka Amazon Studios Jennifer Salke ovšem po zákulisních bitvách s producentem Joelem Silverem rozhodla o přímém uvedení na streamu. Naštvaným tvůrcům prý nepomohly ani pozitivní testovací projekce, ani soukromé přesvědčovací promítání na jachtě Jeffa Bezose.
Pokaždé, když už si myslíme, že už jsme o Stevenu Seagalovi slyšeli všechno, přijde nějaká další zpráva, která tuhle, dnes už vlastně nechtěnou legendu opět posune o něco výš v žebříčku bizarních osobností.