Tuzemské stanice už tento týden ustupují od svého tradičního programu a přepínají na sváteční režim. Hlavní večerní čas se tedy už od pondělí ocitá pod náporem pohádek a nesmrtelných klasik. My si ovšem posvítíme i na dva moderní české kousky a jednu stálici.
Články 18
Během války málem podlehla nedostatku jídla, to jí ale nezabránilo přispívat odboji. Mluvila plynule pěti jazyky (a dorozuměla se několika dalšími) a přes vzezření křehké panenky jednala osobně se světovými lídry i diktátory. Americký filmový institut ji přiřknul titul třetí nejikoničtější herečky všech dob, pouze za Katharine Hepburn a Bette Davis. Britská herečka s holandskými, ale také českými kořeny Audrey Hepburn by se dnes dožila 95 let, vzácné nemoci ale podlehla již před víc než třemi dekádami.
Když se někdo zmíní o sci-fi filmech, většina fanoušků má po ruce alespoň obecný kanonický přehled. Nejdůležitější je pravděpodobně Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey), nejslavnější Star Wars, nejfilosofičtější na západě Blade Runner a na východě Stalker. Ke sci-fi se minimálně jednou přikloní snad každá velká režisérská osobnost, neboť v nesnadné charakterizaci a ohraničení tohoto žánru spatřují možnosti pro nekonečně kreativní vyjadřování, ať už vizuální nebo příběhové. Ve většině případů sci-fi filmy vychází z jiných kulturních zdrojů včetně literatury a komiksu, v dnešní době často rozvíjí či remakují klasická díla a série. V tomto článku se ovšem zaměříme na osm finančně nejúspěšnějších sci-fi historie, jejichž námět pramení přímo z myslí filmařů a neopírá se o žádné přidružené médium nebo značku.
Epický western Velká země slaví 65 let. Snímek, s jehož podobou nebyl nikdo ze štábu spokojen a jehož natáčení provázely hádky a střety eg, dnes platí za jeden z vrcholů žánru. Jde o film velmi užitečný i pro dnešní dobu, nahlas totiž přemýšlí o tom, jak se má chovat správný chlap v civilizovaném světě, který již nepřistupuje k násilí jako k řešení každého konfliktu.
Na Netflix se dostala temná detektivka s Christianem Balem a už si získává náležitou pozornost. Podobně jako třeba magické Piargy Iva Trajkova nebo rodinný animák Kocour v botách. O poznání kritičtější jste byli k Prezidentce Rudolfa Havlíka nebo ke druhému Avataru. Jsou tu další Komentáře týdne. Inspirujte se. Texty uvádíme bez redakčních úprav.
Po skončení druhé světové války rostl v USA strach z komunismu, na což roku 1947 doplatilo také deset hollywoodských osobností převážně z řad scenáristů. Ty odmítly svědčit před výborem pro neamerickou činnost a zpovídat se ze svých prokomunistických aktivit, tudíž s nimi filmová studia rozvázala kontrakt a dlouhá léta nemohly legálně pracovat.
Předvídatelný, přeslazený, odpočinkový či uklidňující. To vše pro žánr romantických komedií platí, přestože v dějinách filmu byla řada momentů, kdy se romantiky snažily působit jinak – třeba zrovna v současnosti. Ikona žánru Julia Roberts však dává přednost tradičnímu pojetí romantických komedií, které sama pomáhala utvářet.
Casablanca, Sunset Boulevard či Amadeus. Výpis slavných a vlivných hollywoodských titulů, které natočili režiséři a režisérky z neanglicky hovořících zemí, by byl vyčerpávající. Za více než 120 let existence kinematografie si do Hollywoodu přijela plnit své sny spousta evropských nebo asijských umělců, a jelikož si dnes připomínáme čtvrté výročí úmrtí Miloše Formana, nastává vhodná doba se za těmito režisérskými osobnostmi krátce ohlédnout. Málokdo si ostatně uvědomuje, jak výraznou stopu zahraniční tvůrci v USA zanechávají a kdo všechno se mezi ně řadí.
Ikonická herečka Audrey Hepburn, která byla v padesátých a šedesátých letech jednou z nejzářivějších hollywoodských hvězd, měla život plný nepředstavitelné slávy i bolesti. Nyní si na něj zblízka posvítí oceňovaný italský režisér, který našel ideální představitelku hlavní role.
V letošním roce hned tři slavní režiséři natočili remake jiného filmu. Guy Ritchie přišel s drsným krimi thrillerem Rozhněvaný muž, jenž je předělávkou zapadlého francouzského snímku Krvavý prachy. Denis Villeneuve konečně uvedl svou verzi kultovního sci-fi románu Duna a v prosinci měla premiéru druhá filmová verze legendárního muzikálu West Side Story, jejímž autorem je Steven Spielberg. Filmové předělávky jsou obvykle vnímány spíše negativně, když se ale nové verze již dříve zpracovaného příběhu chopí osobitý tvůrce, výsledek může být velice zajímavý. Tak jako v následujících případech.