Z hlediska většiny festivalového diváctva představuje snímek s všeříkajícím názvem Janžurka zřejmě nejlákavější dokumentární počin letošní karlovarské nabídky. Nikdo by se zřejmě nedivil, kdyby portrét Theodory Remundové (tedy dcery Ivy Janžurové) šel ve stopách třeba obdobného medailonku Jiřího Suchého od Olgy Sommerové, který v roce 2019 na festivalu vyhrál diváckou cenu. Ale nepředbíhejme.
Články 18
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
V československém filmu druhé poloviny 20. století můžeme vysledovat řadu proudů či tvůrčích uskupení, jež se od sebe nějakým způsobem odlišovaly. Zatímco 60. léta máme spojená hlavně s uměleckými, poetickými i sociálně kritickými snímky nové vlny, v těch 70. slavily úspěch chytré komedie z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Byla by však škoda zapomínat na další geniální filmaře, kteří právě v těchto dekádách slavili největší úspěchy.
Česká filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka z roku 1973 patří mezi jeden z nejoblíbenějších českých počinů tohoto žánru vůbec. Proč je tento snímek tak úspěšný? Co je na něm tak zvláštního, že ho chceme vidět znovu a znovu? A jak se tento obraz pozmění nazíraný feministickou kritickou optikou?
České sci-fi jsou skoro vždy komedie či parodie. Téměř nikdo si netroufá na vážná témata a seriózní vyznění. Bod obnovy je pokusem o český Minority Report nebo Půjčovnu masa. Režisér Robert Hloz se uvedl jako schopný řemeslník. Teprve druhý film ukáže, zda je v něm něco víc.
Aktuální kinohity a novinky na VOD ustoupily do pozadí a vy jste se vrhli na filmy předchozích dekád. Nechybí mezi nimi drsný western Sama Packinpaha, československá sci-fi komedie nebo povídková klasika Jima Jarmusche. Jsou tu další Komentáře týdne. Inspirujte se. Vaše názory uvádíme bez jakýchkoli redakčních úprav.
Do vybraných českých kin se vrací restaurovaná verze komediální pohádky Dívka na koštěti (1971), od jejíhož vzniku brzy uplyne půl století. V hlavní roli si po boku Petry Černocké zahrál herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Jak vzpomíná na natáčení „Saxány“? Co se dozvěděl o otci Rudolfovi, když o něm loni dokončoval obsáhlou knihu? A jak se mu daří navazovat na rodinnou tradici, která sahá až do poloviny 19. století?
Před šedesáti lety započala dekáda, která světu přinesla spoustu památných filmových děl. A v nich byly k vidění také krásné ženy, jimž k nohám padaly zástupy mužů a jejichž tváře zdobily titulní stránky těch nejprestižnějších časopisů. Jaké byly největší sexsymboly šedesátek a jak se na nich podepsal zub času?
V kinech se ještě před jejich uzavřením objevil vynikající dánský snímek Chlast, jenž se věnuje různým následkům opilosti. Na HBO GO pro změnu nedávno dorazilo nové životopisné drama Dávka štěstí, pojednávající o problémech s drogami. Palčivé téma závislosti je filmařsky i divácky dlouhodobě velmi vděčné a na jeho základě vzniklo již mnoho výjimečných snímků. Které mezi ně patří?
Jaké jsou nejoblíbenější filmy populárního spisovatele a nakladatele Jiřího Padevěta?