Letos to nebyla až tak záludná volba. Retro snímek Vlny od režiséra a scenáristy Jiřího Mádla od srpna dobývá tuzemská kina, v nichž před sebe nepustil žádnou z ostatních velkých premiér. Dosud jej vidělo přes 350 tisíc diváků a divaček, kteří většinou pějí nadšené ódy a na karlovarském festivalu filmu přiklepli vítězství v Divácké ceně deníku Právo s famózním skóre 1,05. Příběh redakce Československého rozhlasu, která v dobách před a bezprostředně po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 bojovala za zachování svobodného projevu, bude po hlasování České filmové a televizní akademie bojovat jako český vyslanec o Oscara.
Články 44
Nejlepším filmovým komediím jsme se již věnovali ve speciálním tematickém článku, který můžete najít zde. Ten dnešní bude zaměřený čistě na českou komediální filmovou tvorbu. Vybereme pro vás ty nejlepší kousky seřazené podle rozličných kritérií tak, aby si, pokud možno, vybral každý.
Přestože bývá u Slavností sněženek, jedné z našich nejpopulárnějších hořkých komedií, běžně uváděn rok 1983, do kin se snímek Jiřího Menzela dostal 1. ledna 1984. Před pár dny jsme tedy oslavili 40. výročí filmu, který s hrabalovskou poetikou pracuje uctivě a citlivě, přesto poněkud nevyrovnaně.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Česká televize dnes večer na stanici Art uvede oscarové Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela a následně autorův dokumentární portrét v rámci cyklu Zlatá šedesátá. Naskýtá se tedy ideální příležitost připomenout si ceněný snímek i jeho režiséra, který v roce 2020 zemřel.
Na samotě u lesa, Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Kdyby tisíc klarinetů, Pension pro svobodné pány, Radúz a Mahulena. To jsou jen některé z populárních českých filmů, v nichž zanechala svou nesmazatelnou stopu herečka a zpěvačka Naďa Urbánková, jež v pátek ve třiaosmdesáti letech zemřela. Pojďte se proto podívat, v čem si ji budeme připomínat.
Moravský rodák Josef Somr patří bezesporu mezi nejznámější tváře českého a československého filmu i divadla. Držitel Českého lva za celoživotní výkon i prezidentského ocenění ztvárňoval hlavně výrazné vedlejší role, na svém kontě má ale i řadu komplexních, náročných výkonů. Od šedesátých let oživil několik stovek postav. Zemřel 16. října ve věku 88 let.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev, každoročně vybírá i kandidáta na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. V letošním roce akademici v hlasování rozhodli vyslat za Českou republiku do boje o prestižní filmovou cenu snímek režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo.
Není každý den posvícení... Představujeme nejhorší současné české filmy podle uživatelů Kinoboxu. Vstup jen na vlastní nebezpečí.
Pokud něčí kariéra trvá přes šedesát let a objeví se na plátně a na obrazovkách ve více než 190 titulech a desítkách úloh na divadle, nejde o něm prakticky napsat komplexní portrét. Zároveň by bylo nepřesné ustrnout u pár nejznámějších rolí. Všichni milují Vrchní, prchni! a mnoho lidí vzpomíná na Nemocnici na kraji města jako na onen seriál seriálů. Zkusme se ale nejprve podívat, na co se u Josefa Abrháma takřka zapomnělo, a potom na to, jaký typ člověka pro nás ztělesňoval.