Platforma Max (dříve známá jako HBO Max) nabízí nepřeberné množství filmů rozličných žánrů, a pokud se chcete zaměřit vyloženě na humorné snímky, můžete se rovnou inspirovat naším žebříčkem nejlépe hodnocených komedií na této streamovací službě. Z něj je na první pohled patrné, že zde nechybí spousta populárních tuzemských titulů od režijních velikánů typu Jana Svěráka, Jana Hřebejka či Bohdana Slámy. Některé kvalitní snímky však nejsou na první pohled tak viditelné, a tak stojí za to nabídnout desítku zdařilých, přesto snadno přehlédnutelných komedií, které si na službě Max můžete přehrát. Podívejme se na ně v chronologickém pořadí.
Články 48
Ačkoliv dětem začala škola již téměř před dvěma měsíci, my se k ní dostáváme až teď. Na mysli máme samozřejmě legendární snímek Obecná škola. Jan Tříska zde ztvárnil nezapomenutelného Igora Hnízda a rodina Svěráků opět ukázala, že natáčí ty nejlepší a diváky nejmilovanější filmy u nás. Rozhodli jsme se tedy na tuto klasiku posvítit a najít v ní několik chyb.
Letos to nebyla až tak záludná volba. Retro snímek Vlny od režiséra a scenáristy Jiřího Mádla od srpna dobývá tuzemská kina, v nichž před sebe nepustil žádnou z ostatních velkých premiér. Dosud jej vidělo přes 350 tisíc diváků a divaček, kteří většinou pějí nadšené ódy a na karlovarském festivalu filmu přiklepli vítězství v Divácké ceně deníku Právo s famózním skóre 1,05. Příběh redakce Československého rozhlasu, která v dobách před a bezprostředně po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 bojovala za zachování svobodného projevu, bude po hlasování České filmové a televizní akademie bojovat jako český vyslanec o Oscara.
V první polovině 90. let se o Janu Svěrákovi hovořilo jako o nejspíš nejtalentovanějším filmaři z generace mladých českých tvůrců. A zcela oprávněně. Obecná škola to dotáhla až k oscarové nominaci, Kolja ji o pár let později už proměnil. Oba tituly patří mezi naše nejoblíbenější porevoluční snímky, v mezidobí však dal Svěrák do kupy ještě dva další podařené snímky, jimž se pohříchu dostalo mnohem méně pozornosti.
Nejlepším filmovým komediím jsme se již věnovali ve speciálním tematickém článku, který můžete najít zde. Ten dnešní bude zaměřený čistě na českou komediální filmovou tvorbu. Vybereme pro vás ty nejlepší kousky seřazené podle rozličných kritérií tak, aby si, pokud možno, vybral každý.
Smích léčí, odbourává stres, pomáhá proti úzkostem, posiluje břišní svaly a vůbec je v mnohých ohledech pro člověka velmi prospěšný. Není tedy náhodou, že právě komedie patří mezi jedny z nejoblíbenějších filmových žánrů. Vybrat mezi nimi ty nejlepší je však poměrně oříšek. A právě proto přicházíme s naším tematickým speciálem věnovaným komediím.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Česká televize uvedla jihokorejský oscarový film Parazit, který je nyní dostupný i na iVysílání, ale pouze do neděle 8. října. To, že neanglicky mluvený film vyhrál v roce 2019 i cenu za nejlepší film, byl průlom a zázrak. Vypovídá to něco i o tom, jak moc se svět globalizuje a jak různé společnosti stále víc řeší téma vykořisťování.
Ve čtvrtek v noci zemřel jeden z nejvýznamnějších českých filmových dramaturgů Václav Šašek. Na svém kontě má téměř 60 snímků jako dramaturg a 26 scénářů jako autor. Bez něj by neexistovala česká nová vlna a těžko si bez něj představit i 70., 80. a 90. léta naší kinematografie.
Česká televize se navrací k televizním dokumentům o tuzemské kinematografii. Vypráví příběh barrandovských ateliérů a jejich důležitých aktérů ve snímku Kouzelný kopec. Ambiciózní počin je nicméně ukázkou toho nejhoršího přístupu k historické látce, o které se kromě náhodných faktů nedozvíte vůbec nic.