Tuzemské stanice už tento týden ustupují od svého tradičního programu a přepínají na sváteční režim. Hlavní večerní čas se tedy už od pondělí ocitá pod náporem pohádek a nesmrtelných klasik. My si ovšem posvítíme i na dva moderní české kousky a jednu stálici.
Články 21
Dnes považuje Americký filmový institut Někdo to rád horké (Some Like It Hot) za nejlepší komedii všech dob. V době uvedení ale podobné instituce dělaly vše pro to, aby snímek nevznikl. Odvážné dílo bořící genderová tabu zaštítili někteří z největších umělců své doby a od první myšlenky do posledního střihu se jednalo o tvrdý boj s konzervativními cenzory, jejichž moc se i díky existenci tohoto snímku začala hroutit. Dnes možná považujeme snímek za neškodnou rozpustilou zábavu, ve své době šlo ale o vrcholný akt rebelie. A přestože projekt provázely šťavnaté skandály, výsledné dílo rozhodně nepoutá pozornost pouze na základě historek okolo. Jedná se stále o skvělý film, který ani 65 let od premiéry příliš nezestárl.
Smích léčí, odbourává stres, pomáhá proti úzkostem, posiluje břišní svaly a vůbec je v mnohých ohledech pro člověka velmi prospěšný. Není tedy náhodou, že právě komedie patří mezi jedny z nejoblíbenějších filmových žánrů. Vybrat mezi nimi ty nejlepší je však poměrně oříšek. A právě proto přicházíme s naším tematickým speciálem věnovaným komediím.
Táta v sukni (Mrs. Doubtfire) patří mezi ikonické komedie 90. let. Od jeho premiéry uplynulo již 30 let a za tu dobu se přístup k tomuto filmu v něčem změnil, předně k jeho zpodobnění partnerských vztahů. A v něčem zůstal stejný – vyvádění Robina Williamse není o nic méně chytlavé, než bylo tenkrát.
Hlavní hvězda filmové série Halloween, k níž se roku 1978 připojila v pouhých devatenácti letech, si nejprve vybudovala renomé hororové „scream queen“. Jamie Lee Curtis, která dnes slaví 65. narozeniny, na to měla vhodné geny po matce Janet Leigh, již nechal Alfred Hitchcock slavně zamordovat ve sprchové sekvenci Psycha. Za svou bohatou kariéru se však dcera neméně věhlasného herce Tonyho Curtise stihla stát také sexsymbolem, komediální stálicí, autorkou dětských knížek a samozřejmě respektovanou herečkou s Oscarem a dvěma Zlatými glóby.
Služba Disney+ uvedla na konci října hororového Barbara, jehož jsme v redakci chválili, ale vy máte jiný názor. Naopak smířlivější je váš pohled na snímek Na západní frontě klid z konkurenčního Netflixu. Jak to tedy bylo s těmi tanky? A proč stojí za to sledovat dokument Zkouška umění? Jsou tu další Komentáře týdne. Inspirujte se.
Marilyn Monroe hledá v životopisném snímku od Netflixu mužskou oporu, která by jí nahradila chybějícího otce a bezpečně ji provedla nástrahami showbyznysu. Fiktivní, více než dvouapůlhodinový portrét nejobdivovanější ženy Hollywoodu, jíž v padesátých letech svět ležel u nohou a která na počátku šedesátých tragicky zahynula, testuje hranice toho, co jsou mainstreamoví uživatelé streamovacích služeb ochotní vstřebat. Jako by během toho ale opomínal poutavě a soustředěně vyprávět titulní příběh.
Právě končící filmový festival v Benátkách byl plný očekávaných premiér a velkých osobních příběhů. Ten vůbec největší se ale odehrává přímo na plátně a představuje životní dráhu legendární Marilyn Monroe, kterou si vzal na paškál režisér Andrew Dominik ve svém životopisném snímku Blondýnka. Ten bude koncem měsíce uvedený na Netflixu a po světové premiéře v Benátkách se toho o něm ještě hodně napíše – v dobrém, i ve zlém.
Casablanca, Sunset Boulevard či Amadeus. Výpis slavných a vlivných hollywoodských titulů, které natočili režiséři a režisérky z neanglicky hovořících zemí, by byl vyčerpávající. Za více než 120 let existence kinematografie si do Hollywoodu přijela plnit své sny spousta evropských nebo asijských umělců, a jelikož si dnes připomínáme čtvrté výročí úmrtí Miloše Formana, nastává vhodná doba se za těmito režisérskými osobnostmi krátce ohlédnout. Málokdo si ostatně uvědomuje, jak výraznou stopu zahraniční tvůrci v USA zanechávají a kdo všechno se mezi ně řadí.
V letošním roce hned tři slavní režiséři natočili remake jiného filmu. Guy Ritchie přišel s drsným krimi thrillerem Rozhněvaný muž, jenž je předělávkou zapadlého francouzského snímku Krvavý prachy. Denis Villeneuve konečně uvedl svou verzi kultovního sci-fi románu Duna a v prosinci měla premiéru druhá filmová verze legendárního muzikálu West Side Story, jejímž autorem je Steven Spielberg. Filmové předělávky jsou obvykle vnímány spíše negativně, když se ale nové verze již dříve zpracovaného příběhu chopí osobitý tvůrce, výsledek může být velice zajímavý. Tak jako v následujících případech.