Streamovací domovina nejdražšího seriálu všech dob, Prstenů moci ze světa Pána prstenů, ještě ve světě nemá takový apel jako Netflix nebo HBO. Na Amazon Prime Video přesto nalezneme několik více či méně zaprášených klasik, které s moderním publikem artikulují způsoby rozmanitými, nadčasovými a místy vyloženě rozkošnými. Problém nicméně v České republice a v mnoha dalších zahraničních trzích nastává s ohledem na jazykovou bariéru, neboť většina nejatraktivnějších klasických děl postrádá vedle dabingu i české titulky. Podívejme se na patnáct přehlížených filmů z tamní nabídky, které mohou z různých perspektiv uspokojit především nostalgiky. A současně nakrknout uživatele vyžadující český překlad, jemuž Amazon zatím moc nepřeje. A to je v případě následných perel velká škoda. Pro příznivce české lokalizace ale Amazon naštěstí také nabízí bohatou nabídku titulů (v našem filtru si nastavte dabing a nebo titulky).
Články 13
Jsou umělci, kteří nestárnou. Komik, režisér, scenárista a herec Mel Brooks letos oslaví 98. narozeniny, ale ještě loni se podílel na komediální sérii Dějiny světa, část druhá (History of the World: Part II) a zahrál si v jedné epizodě seriálu Jen vraždy v budově (Only Murders in the Building). Autor kultovních filmů jako Producenti (The Producers), Mladý Frankenstein (Young Frankenstein) nebo Vesmírná tělesa (Spaceballs) na 14. ceremoniálu Governors Awards obdržel čestného Oscara za celoživotní přínos a je jedním ze čtyřiadvaceti lidí, jimž se souhrnně přezdívá EGOT — vyhráli totiž Emmy, Grammy, Oscara i divadelní cenu Tony. Čestného Oscara obdržela také herečka Angela Bassett a střihačka Carol Littleton.
Filmy vznikají podle skutečných událostí, novinových článků, knih, komiksů, hraček (ahoj, Transformeři a Barbie!), počítačových her, stolních deskových her a také podle atrakcí ze zábavních parků. V Česku tuto tradici naplňuje třeba Romance pro křídlovku, kde se významné scény odehrávají na kolotoči, podobně i v Dědictví aneb Kurvahošigutntág. V USA nestačí kolotoč, je zapotřebí mnohem masivnější a nákladnější atrakce. Příběh není určený pouhým pohybem, ale celým prostředím a atmosférou. Globálním hitem se stali Piráti z Karibiku, kteří opustili jednoduchou koncepci „jízdy na lodičkách“. Strašidelný dům svou podstatu opustit nemůže, a tak se víceméně celý odehrává... ve strašidelném domě.
Mexický režisér Faunova labyrintu a Hellboye Guillermo del Toro si nedávno odnesl Oscara za animovaný snímek Netflixu Pinocchio Guillerma del Tora. Stal se prvním filmařem se zlatými soškami za nejlepší film, animovaný film a režii. V současnosti pracuje na dlouhodobě připravované adaptaci Frankensteina a podle několika zdrojů si pojistil prvotřídní herecké obsazení.
Pokud je vám 96 let a platíte za průkopníka filmové parodie, můžete si dovolit pár lidí nakrknout. Legendární režisér a herec Mel Brooks si nikdy nelámal hlavu s kultivovaností svých gagů, ale zesměšňovat různá filmová klišé či historické události prostřednictvím populární kultury uměl jako málokdo. Po dvaačtyřiceti letech streamovací služba Hulu uvádí seriálové pokračování jeho parodie History of the World. Série několikaminutových skečů na pokračování převrací dějiny a charaktery známých osobností optikou současných trendů, ovšem na každý vynikající nápad připadá jeden strojený a lacinější vtip.
Režisér a praotec filmové parodie Mel Brooks oslavil 96. narozeniny, ale vitalitou hýří jako na počátku osmdesátých let. Tehdy napsal a zrežíroval komediální antologii History of the World: Part I, v níž rovněž ztvárnil několik rolí. Vtipný průřez dějinami lidstva patří k nejpozoruhodnějším žánrovým dílům a po čtyřech dekádách dostává pokračování.
Slavný režisér a scenárista Pulp Fiction či Hanebných panchartů sice neplní kina novými projekty, ale jeho postoje a výroky hýbou kinematografií takřka neustále. Devětapadesátiletý Tarantino trvá na tom, že zrežíruje už jen jediný snímek. A má pro to pádné vysvětlení.
Ivan Reitman se narodil v Československu a v USA se mu podařilo udělat velice slušnou kariéru. Kromě toho, že natočil dva díly Krotitelů duchů, v roce 2016 produkoval jejich ženskou verzi a letos i dětskou, zapříčinil také zlom v kariéře Arnolda Schwarzeneggera, kdy z akčního hrdiny udělal komika ve snímcích Dvojčata, Policajt ze školky a Junior. Produkoval rovněž skvělou komedii Soukromé neřesti o rozhlasovém moderátorovi Howardu Sternovi nebo film svého syna Jasona Reitmana Lítám v tom. Odešel z tohoto světa v poklidu, ve spánku v rodinném domě v Kalifornii. Tím se mu splnilo něco, o čem sní asi většina lidí.
Keanu Reeves se momentálně těší velké pozornosti díky uvedení nového Matrixu. Při té příležitosti zmínil v rozhovoru pro časopis Esquire filmy, na které nedá dopustit.
Věk je někdy skutečně jen číslo.