Judi Dench slaví 90 let. Oceňovaná herečka s image distingované dámy je pro většinu současných filmových fanoušků především nesmlouvavou nadřízenou Jamese Bonda, za svou kariéru nicméně vytvořila spoustu pozoruhodných rolí. V článku najdete šest filmů, které dokazují, o jak skvělé herečce je řeč.
Články 110
Akční filmy existují od raných let kinematografie, velkými pionýry kaskadérských šíleností byli mistři němé grotesky. Od úsvitu širokoformátových blockbusterů v padesátých letech se filmové atrakce stříbrného plátna předháněly v tom, jaké vykutálenější popření bezrizikové inscenace nabídnou. Všichni Bondové, Jackie Chanové či Cruiseové dodávají anonymnímu řemeslu prestižní tvář, kterou ale léta bez ovací tvarují stateční kaskadéři, smělí komparzisté a samozřejmě tvůrci, chrlící ikonické momenty, s nimiž brnkají na nervy pojišťovnám. Deník The Sun zveřejnil průzkum firmy Samsung, v němž dva tisíce respondentů pátralo po dvacítce největších kaskadérských kousků kinematografie. Vítěz nepřekvapí stejně jako spousta dalších zmíněných veličin. Přece se však najde minimálně jedno neprávem zaprášené jméno, jež hlasující opomněli navzdory jeho nadčasovému a racionalitu dodnes zpochybňujícímu přínosu.
Když byl v říjnu roku 1962 uveden do kin snímek o britském agentovi Jamesi Bondovi s názvem Dr. No, patrně nikdo v tu chvíli nemohl tušit, že se právě pokládají základy k jedné z historicky nejdelších a nejúspěšnějších filmových sérií. Ta za jednašedesát let své existence čítá pětadvacet celovečerních filmů s celkem šesti představiteli slavného agenta. Není proto divu, že vyznat se v ní může být pro nejednoho diváka poněkud problematické.
Proč vlastně na jediném receptu šetřit, když se alespoň jednou osvědčí? Kinematografií dnes hýbou letité filmové franšízy, jež v mnoha případech startovaly takzvaně od píky, po americku lze patrioticky říct s velkým snem a skromným zázemím podněcovanou kreativitou. Vezměte si Star Wars, jež George Lucas roku 1977 málem nedokončil a zadlužil se tak, že mu hrozil osud mrakodrapových skokanů po krachu newyorské burzy. Nová naděje ale obrovsky uspěla a následný úder Impéria stál třikrát tolik – nemluvě o moderních Disneyho článcích, jež i se započtením inflace své rozpočty trvale znásobují. Tento text vám představí několik zásadních filmových pokračování, jejichž rozpočty závratně vylétly buď nárazově oproti přímému předchůdci, nebo i postupně v průběhu let v rámci dlouhodobé série.
Olympiáda definitivně skončila, prázdniny se přehouply do druhé poloviny a tuzemské stanice už se pomalu chystají na start nadcházející televizní sezóny, která bude plná novinek. Stále nám ovšem nezapomínají dělat radost také filmovými peckami, které by neměly uniknout vaší pozornosti a aktuálně se navíc vyhýbají streamovacím platformám. Zde najdete pětici nejzajímavějších z nich.
Anglický režisér a držitel Oscara za Americkou krásu (American Beauty) Sam Mendes se upsal dalšímu velikášskému projektu. V první polovině minulé dekády měl na svědomí dvě bondovky Skyfalla Spectre, nyní se však pokusí přivést na svět monumentální sérii, jejíž smysl je zatím zcela nejasný. Mendes má totiž v plánu režírovat hned čtyři filmy o kapele The Beatles.
Byla to jen otázka času, a i tak to trvalo déle, než by leckdo čekal. Začátkem loňského roku se však konečně objevily přesnější informace o chystaném životopisném snímku nepojednávajícím o nikom menším než o Michaelu Jacksonovi. Nyní se objevila i informace, kdy se můžeme těšit na premiéru. Film s nekomplikovaným názvem Michael se v zámořských kinech objeví 18. dubna 2025.
Osmašedesátiletý oscarový herec Denzel Washington se nebojí velkých výzev. Poté, co příští rok sehraje důležitou úlohu ve druhém Gladiátorovi, vytáhne do starověkého Říma také na válečných slonech. Dle čerstvých informací si totiž zahraje kartágského vojevůdce Hannibala (247 – 183 př. n. l.), jenž platí za geniálního stratéga, který Římskou říši dobýval během proslulé druhé punské války. Zatím nepojmenovaný historický snímek natočí pro Netflix hercův tradiční režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) dle scénáře Johna Logana (Gladiátor, Poslední samuraj).
Máloco je tak fotogenické jako pořádná exploze. Ví to Michael Bay, Robert Rodriguez a nakonec i sofistikovaný autor Christopher Nolan. Jeho Oppenheimer je jednomu nechvalnému výbuchu zcela odevzdaný. Historie filmových explozí je bohatá na velikost, metodu i kontext ohnivých bouří. Pojďme si některé z nich připomenout.
„Černá Kleopatra“ rozhýbala nejen internet k vášnivým debatám ohledně toho, jak smí a nesmí vypadat filmové obsazování. V tomto případě jde o zvlášť ožehavou debatu, protože minisérie Netflixu se hlásí k dokumentárnímu formátu. Jaké podobné kontroverzní volby má kinematografie za sebou?